Tymczasowe uregulowanie stosunków między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami po dniu 1 stycznia 1952 r.

Monitor Polski

M.P.1952.A-1.14

Akt utracił moc
Wersja od: 21 grudnia 1951 r.

UCHWAŁA NR 916
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 21 grudnia 1951 r.
w sprawie tymczasowego uregulowania stosunków między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami po dniu 1 stycznia 1952 r.

Celem zapewnienia nieprzerwanej kontynuacji działalności inwestycyjnej po dniu 1 stycznia 1952 r. Prezydium Rządu, na okres do ukazania się przepisów normujących stosunki umowne między inwestorami a przedsiębiorstwami wykonującymi roboty budowlano-montażowe oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami uchwala, co następuje:
W odniesieniu do robót, których rozpoczęcie lub kontynuowanie przewidywane jest w I kwartale 1952 r., ustala się następujące zasady wstępnego określenia obustronnych stosunków między inwestorami a wykonawcami oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami:
1)
Zainteresowane strony zawrą w terminie do dnia 1 stycznia 1952 r. porozumienie wstępne, w którym:
a)
inwestor bezpośredni w stosunku do wykonawcy lub generalny wykonawca w stosunku do podwykonawcy określi zakres robót zlecanych wykonawcy lub podwykonawcy oraz ich wartość kosztorysową, zgodnie z odnośnym tytułem inwestycyjnym,
b)
inwestor bezpośredni w stosunku do wykonawcy lub generalny wykonawca w stosunku do podwykonawcy określi wysokość zaliczki materiałowej, która będzie udzielona wykonawcy lub podwykonawcy w związku z zawarciem omawianego porozumienia. Wysokość zaliczki materiałowej określona będzie w stosunku do wartości kosztorysowej, o której mowa pod lit. a), zmniejszonej o oszczędność etapu projektowania,
c)
inwestor lub generalny wykonawca oraz wykonawca lub podwykonawca wprowadzą do porozumienia wstępnego zastrzeżenie, że z chwilą wejścia w życie przepisów normujących stosunki umowne między inwestorami a wykonawcami oraz między generalnymi wykonawcami a podwykonawcami zastosują się do tych przepisów i zawrą umowy zgodnie z tymi przepisami.
2)
Porozumienia, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać określenie tytułu inwestycyjnego, obejmującego roboty będące przedmiotem umowy (część, dział, rozdział i Nr wniosku inwestycyjnego).
W odniesieniu do robót budowlano-montażowych objętych umowami na rok 1951, mieszczącymi się w aktualnych w dniu 31 grudnia 1951 r. limitach inwestycyjnych a nie wykonanych do dnia 31 grudnia 1951 r. i nie wprowadzonych do planu inwestycyjnego na rok 1952, powinny być również zawarte porozumienia wstępne na nie zrealizowaną w roku 1951 część robót mieszczącą się w granicach limitu planu inwestycyjnego na rok 1951. Na podstawie tych porozumień należy kontynuować roboty po dniu 1 stycznia 1952 r.
Porozumienia, o których mowa w §§ 1 i 2, po potwierdzeniu przez władzę nadrzędną zamawiającego sporządzone będą na piśmie w trzech egzemplarzach, z których po jednym otrzymują zawierające je strony, a jeden - właściwy oddział banku finansującego inwestycje inwestora.
1.
Porozumienia, o których mowa w §§ 1 i 2, stanowią tymczasową podstawę do wykonywania i rozliczania robót budowlano-montażowych, objętych porozumieniem, z tym że wypłaty dokonywane na podstawie porozumień nie mogą przekroczyć 80% wartości określonej w § 1 ust. 1 lit. a).
2.
W przypadku stwierdzenia przez bank finansujący inwestycje niezgodności rzeczowej przedmiotu porozumienia z tytułem inwestycyjnym strony zobowiązane są do anulowania zawartego porozumienia i zaniechania prowadzenia robót.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 21 grudnia 1951 r.