Tworzenie rezerw na pokrycie roszczeń z tytułu niedoborów materiałowo-towarowych i gotówkowych w przedsiębiorstwach uspołecznionych.

Monitor Polski

M.P.1958.7.38

Akt utracił moc
Wersja od: 4 lutego 1958 r.

UCHWAŁA NR 16
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 stycznia 1958 r.
w sprawie tworzenia rezerw na pokrycie roszczeń z tytułu niedoborów materiałowo-towarowych i gotówkowych w przedsiębiorstwach uspołecznionych.

W celu stworzenia warunków sprzyjających wzmożeniu walki z niedoborami, jak również w celu urealnienia bilansów przedsiębiorstw uspołecznionych, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Przedsiębiorstwami uspołecznionymi w rozumieniu niniejszej uchwały są działające według zasad rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstwa państwowe, przedsiębiorstwa spółdzielcze (z wyjątkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych) oraz przedsiębiorstwa pod przymusowym zarządem państwowym sprawowanym przez jednostki państwowe lub spółdzielcze.
W przedsiębiorstwach uspołecznionych tworzy się rezerwę na pokrycie roszczeń przedsiębiorstw z tytułu komisyjnie stwierdzonych niedoborów materiałowo-towarowych i gotówkowych.
1.
Rozerwę tworzy się w ciężar strat przedsiębiorstwa uspołecznionego, pod datą, w której nastąpiło protokolarne komisyjne stwierdzenie roszczenia wobec osoby materialnie odpowiedzialnej.
2.
Rezerwę należy utworzyć również na te niewygasłe roszczenia z tytułu komisyjnie stwierdzonych niedoborów materiałowo-towarowych i gotówkowych, figurujące w księgach przedsiębiorstwa w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, na które dotychczas rezerwa nie była tworzona.
3.
Wysokość rezerwy należy ustalić, niezależnie od faktycznej wysokości roszczenia, biorąc za podstawę ceny zakupu lub koszty wytworzenia brakujących materiałów lub towarów.
4.
Rezerwę zmniejsza się odpowiednio w razie całkowitego lub częściowego wygaśnięcia roszczenia przez zapłatę lub w inny sposób prawem przewidziany.
Właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) określą szczegółowe zasady tworzenia i zmniejszania rezerw na pokrycie roszczeń z tytułu niedoborów materiałowo-towarowych i gotówkowych.
Zobowiązuje się właściwych ministrów (kierowników urzędów centralnych) do podjęcia środków zapewniających wzmożenie ochrony własności społecznej w podległych im lub nadzorowanych przez nich przedsiębiorstwach, jak również zabezpieczenie windykacji należności z tytułu niedoborów, na które utworzono rezerwę.
W stosunku do przedsiębiorstw spółdzielczych określone w §§ 4 i 5 uprawnienia i obowiązki ministrów wykonują zarządy właściwych centralnych organizacji spółdzielczych.
Tracą moc przepisy:
1)
uchwały nr 1036 Prezydium Rządu z dnia 31 grudnia 1955 r. w sprawie utworzenia rezerw na pokrycie należności z tytułu niedoborów materiałowo-towarowych w przedsiębiorstwach uspołecznionych (Monitor Polski z 1956 r. Nr 6, poz. 48),
2)
uchwały nr 4 Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 1957 r. w sprawie utworzenia rezerwy na pokrycie roszczeń z tytułu niedoborów materiałowo-towarowych w przedsiębiorstwach handlu wewnętrznego.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.