Tryb zgłaszania kandydatów oraz powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Monitor Polski

M.P.1993.16.126

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1993 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 17 marca 1993 r.
w sprawie trybu zgłaszania kandydatów oraz powoływania członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Z uchwaloną przez Sejm ustawą o radiofonii i telewizji wiąże się oczekiwanie społeczeństwa na nowy ład informacyjny, zapewniający pluralizm poglądów prezentowanych w programach publicznej i komercyjnej radiofonii i telewizji, który sprzyjać będzie tworzeniu nowego wizerunku środków masowego przekazu, służących państwu i wszystkim jego obywatelom.
Aby to osiągnąć, należy zapewnić fachowy, niezawisły i pluralistyczny skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Sejm deklaruje wolę wyboru Rady, z uwzględnieniem w jej składzie także osób obdarzonych zaufaniem ugrupowań spoza koalicji tworzącej rząd.

Sejm wyraża przy tym nadzieję, że zarówno Senat jak i Prezydent, w swoich nominacjach na członków Rady, uszanują zasadę pluralizmu będącą ważną przesłanką wolności słowa.

W celu powołania przez Sejm członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji uchwala się, co następuje:

1.
Prawo do zgłaszania kandydatów na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji ma grupa co najmniej 35 posłów, przy czym poseł może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi.
2.
Do wniosku dołącza się uzasadnienie, życiorys kandydata oraz jego zgodę na kandydowanie.
3.
Wnioski zgłasza się Prezydium Sejmu w terminie 10 dni od dnia podjęcia niniejszej uchwały.
4.
Zgłoszone wnioski Prezydium Sejmu kieruje do Komisji Kultury i Środków Przekazu w celu zaopiniowania, przy uwzględnieniu w szczególności, czy kandydat spełnia kryteria wynikające z ustawy o radiofonii i telewizji; art. 27a Regulaminu Sejmu stosuje się odpowiednio.
5.
Sejm powołuje czterech członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w głosowaniu łącznym bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ogólnej liczby posłów, w tym: dwóch na okres sześciu lat, jednego – na cztery lata i jednego – na dwa lata.
6.
Członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na okres sześciu lat i kolejno na cztery lata zostają kandydaci, którzy w pierwszej kolejności otrzymali wymaganą liczbę głosów. Jeśli w tej samej turze głosowania zostaje powołanych czterech lub trzech członków Krajowej Rady, członkami na sześć lat zostają kandydaci, którzy otrzymali kolejno największą liczbę głosów, a na cztery lata – kandydat, który otrzymał kolejną trzecią liczbę głosów. W przypadku otrzymania przez dwóch lub więcej kandydatów równej liczby głosów, przeprowadza się ponowne głosowanie z udziałem tych kandydatów, rozstrzygające o wyborze na określoną długość kadencji.
7.
Jeżeli w pierwszej turze głosowania nie wybrano wszystkich członków, a zgłoszono więcej niż czterech kandydatów, to w kolejnych turach głosowania skreśla się z listy kandydatów tego kandydata, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów.
8.
Jeżeli w głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości głosów, 10-dniowy termin do zgłaszania kandydatów liczy się od dnia następującego po dniu głosowania.