Tryb zawiadamiania nadrzędnych organów administracyjnych o niezałatwieniu sprawy w terminie przepisanym.

Monitor Polski

M.P.1960.96.426

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1960 r.

UCHWAŁA Nr 424
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 grudnia 1960 r.
w sprawie trybu zawiadamiania nadrzędnych organów administracyjnych o niezałatwieniu sprawy w terminie przepisanym.

Na podstawie art. 33 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Uchwała normuje tryb zawiadamiania przez organ administracji państwowej organu wyższego stopnia, a przez organ administracyjny prezydium rady narodowej - także tego prezydium o niezałatwieniu sprawy w terminie przepisanym.
2.
Artykuły powołane bez bliższego określenia oznaczają artykuły kodeksu postępowania administracyjnego.
1.
Zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy powinno nastąpić po upływie dwóch miesięcy od daty wszczęcia postępowania, a w postępowaniu odwoławczym - po upływie jednego miesiąca od daty otrzymania odwołania przez organ odwoławczy.
2.
Terminy przewidziane w ust. 1 nie biegną:
1)
w toku dokonywania określonych czynności w terminach przewidzianych w przepisach prawnych,
2)
w okresie zawieszenia postępowania,
3)
w okresie opóźnień spowodowanych z winy strony.
3.
Zwłoka w załatwieniu sprawy spowodowana przyczyną niezależną od organu nie powoduje przedłużenia terminów zawiadomienia o niezałatwieniu sprawy, ustalonych w ust. 1.
4.
Zawiadomienie wysyła się niezwłocznie po upływie terminów, o których mowa w ust. 1, nie później jednak niż w ciągu tygodnia.
Zawiadomienie o niezałatwieniu sprawy następuje przez przesłanie do organu wyższego stopnia (prezydium rady narodowej) odpisu pisma skierowanego do strony w myśl art. 33 § 1 i 2.
1.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) może zarządzić zamiast zawiadomienia indywidualnego w trybie § 3 okresowe zawiadamianie organów wyższego stopnia w formie zbiorczego wykazu o niezałatwieniu określonej kategorii spraw w terminie przepisanym.
2.
Zawiadamianie prezydiów rad narodowych w formie zbiorczego wykazu o niezałatwieniu określonej kategorii spraw w terminie przepisanym przez podporządkowane im organy administracyjne może zarządzić prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
3.
Zarządzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, może w szczególności dotyczyć spraw nie załatwionych w terminie przepisanym z powodu braku możliwości faktycznych do wykonania na rzecz strony lub stron takich świadczeń, o które strona zwróciła się do organu (np. przydzielenie lokalu itp.).
4.
Zarządzenie, o którym mowa w ust. 1 i 2, nie zwalnia od indywidualnego zawiadomienia stron w myśl art. 33 § 1 i 2.
5.
W zbiorczym wykazie należy podać określenie sprawy i jej przedmiotu, przyczyny zwłoki, nowo ustalony termin oraz numer i datę zawiadomienia, skierowanego do strony. Jeżeli ustalenie nowego terminu załatwienia sprawy nie jest możliwe z przyczyny niezależnej od organu, w zawiadomieniu należy podać, iż sprawa będzie załatwiona w terminie oznaczonym w art. 32 § 1, licząc od daty ustania tej przyczyny.
1.
Organ wyższego stopnia (prezydium rady narodowej) rozpatruje zasadność przyczyn niezałatwienia sprawy wskazanych w zawiadomieniu lub wykazie i w razie potrzeby podejmuje odpowiednie kroki w celu przyspieszenia załatwienia sprawy.
2.
Niezależnie od rozpatrywania indywidualnych i zbiorczych zawiadomień o niezałatwieniu spraw w terminie przepisanym organy wyższego stopnia oraz prezydia rad narodowych powinny przy ocenie pracy podporządkowanych im organów czynić przedmiotem swej analizy również terminowość w załatwianiu spraw, wymaganą przez kodeks postępowania administracyjnego.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1961 r.