Tryb zatwierdzania etatów osobowych i funduszu płac oraz warunki odmowy rejestracji w jednostkach administracji centralnej i terenowej oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości.

Monitor Polski

M.P.1954.A-9.193

Akt utracił moc
Wersja od: 27 stycznia 1954 r.

UCHWAŁA NR 8
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1954 r.
w sprawie trybu zatwierdzania etatów osobowych i funduszu płac oraz warunków odmowy rejestracji w jednostkach administracji centralnej i terenowej oraz w jednostkach wymiaru sprawiedliwości.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Rada Ministrów zatwierdza corocznie ogólną ilość etatów osobowych i kwotę funduszu płac z rozbiciem w administracji centralnej i wymiarze sprawiedliwości na resorty, a w administracji terenowej na poszczególne szczeble rad narodowych.
W ramach zatwierdzonej przez Radę Ministrów ogólnej ilości etatów osobowych Prezes Państwowej Komisji Etatów ustala etaty osobowe dla poszczególnych jednostek (jednostkowo) i dla grup jednostek (zbiorczo).
1.
W ramach etatów osobowych ustalonych zbiorczo przez Prezesa Państwowej Komisji Etatów zatwierdza się etaty osobowe jednostkowo lub zbiorczo w trybie przewidzianym w ust. 2-7.
2.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo dla podległych im bezpośrednio jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych;
2)
zbiorczo dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 oraz dla jednostek podległych centralnym zarządom przedsiębiorstw i jednostkom równorzędnym, jak również dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
3.
Kierownicy jednostek podległych bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych) w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 2 pkt 2) zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo:
a)
dla prezydiów powiatowych rad narodowych oraz rad narodowych miast stanowiących powiaty,
b)
dla swych wydziałów i jednostek równorzędnych wydziałom,
c)
dla prowadzonych przez jednostki wymienione pod lit. b) gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
d)
dla wojewódzkich zarządów przedsiębiorstw;
2)
zbiorczo:
a)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. b) oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla gmin i miast nie stanowiących powiatów z uwzględnieniem podziału na powiaty.
5.
Prezydia powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 4 pkt 2) zatwierdzają etaty osobowe:
1)
jednostkowo:
a)
dla swych wydziałów i jednostek równorzędnych oraz dla prowadzonych przez te wydziały (jednostki równorzędne) gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla prezydiów rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów;
2)
zbiorczo:
a)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. a) oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych,
b)
dla jednostek podległych jednostkom wymienionym w pkt 1 lit. b).
6.
Wydziały prezydiów rad narodowych (wojewódzkich, m. st. Warszawy i m. Łodzi, powiatowych i miast stanowiących powiaty) oraz jednostki równorzędne - w ramach zatwierdzeń zbiorczych, dokonanych przez prezydia właściwych rad narodowych - zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
7.
Prezydia rad narodowych gmin i miast nie stanowiących powiatów - w ramach zbiorczych zatwierdzeń (ust. 5 pkt 2 lit. b) - zatwierdzają etaty osobowe jednostkowo dla podległych im jednostek oraz dla prowadzonych przez te jednostki gospodarstw pomocniczych i działalności finansowanej w ramach środków specjalnych.
Przepisy § 3 stosuje się odpowiednio do zatwierdzania funduszu płac przy zastosowaniu stawek ustalonych obowiązującymi przepisami bądź przy zastosowaniu stawek lub średnich płacy ustalonych przez Prezesa Państwowej Komisji Etatów.
1.
Zatwierdzenie etatów osobowych i funduszu płac następuje w formie wydania przez zatwierdzającego zaświadczenia o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac według wzorów ustalonych przez Ministra Finansów w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
2.
Zaświadczenie o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac stanowi podstawę do dokonania rejestracji przewidzianej w uchwale nr 322 Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie rejestracji oraz kontroli przestrzegania dyscypliny finansowej w zakresie etatów, stawek, funduszu płac i wydatków administracyjno-gospodarczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 773) oraz w przepisach wydanych na jej podstawie.
1.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) przesyłają rozdzielniki zatwierdzonych w trybie § 3 ust. 2 i § 4 etatów osobowych i funduszu płac Państwowej Komisji Etatów oraz Ministerstwu Finansów, które podaje ten rozdzielnik - w zakresie jednostek podlegających rejestracji przez organy rejestrujące prezydiów rad narodowych - do wiadomości wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
2.
Kierownicy jednostek podległych bezpośrednio ministrom (kierownikom urzędów centralnych) przesyłają rozdzielniki zatwierdzonych w trybie § 3 ust. 3 i § 4 etatów osobowych i funduszu płac jednostek objętych budżetem centralnym właściwym wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi). Wydziały te podają do wiadomości właściwym organom rejestrującym zatwierdzone etaty i fundusz płac.
1.
Odmowa rejestracji następuje w przypadku, gdy organ rejestrujący stwierdzi niezgodność zaświadczenia o zatwierdzeniu etatów osobowych i funduszu płac z rozdzielnikiem (§ 6) lub niezgodność zaświadczenia z obowiązującymi przepisami.
2.
Przez niezgodność, o której mowa w ust. 1, rozumie się niezgodność zarówno co do ilości etatów osobowych, jak i ich zaszeregowania do grup uposażenia, stawek poszczególnych składników płacy, średnich płacy oraz sum funduszu płac i poszczególnych jego składników.
Upoważnia się Ministra Finansów do rozciągnięcia w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów przepisów niniejszej uchwały na:
1)
pozostałe jednostki budżetowe;
2)
jednostki gospodarcze państwowe i spółdzielcze, utrzymywane z narzutu na koszty podległych im przedsiębiorstw i zakładów (jednostki budżetowane);
3)
instytucje społeczne wymienione w wykazie ustalonym przez Prezesa Rady Ministrów na podstawie § 1 pkt 4 uchwały nr 322 Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 1951 r. w sprawie rejestracji oraz kontroli przestrzegania dyscypliny finansowej w zakresie etatów, stawek, funduszu płac i wydatków administracyjno-gospodarczych (Monitor Polski Nr A-59, poz. 773).
Upoważnia się Ministra Finansów i Prezesa Państwowej Komisji Etatów, każdego w jego zakresie działania, do wydawania we wzajemnym porozumieniu zarządzeń dotyczących trybu zatwierdzania funduszu płac i etatów osobowych.
Uchwała nie dotyczy jednostek budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Finansów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów i zainteresowanym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.