Tryb uzgadniania cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe, wykonywane dla jednostek gospodarki uspołecznionej przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego i jednostki spółdzielcze.

Monitor Polski

M.P.1963.35.174

Akt utracił moc
Wersja od: 29 kwietnia 1963 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KOMITETU DROBNEJ WYTWÓRCZOŚCI
z dnia 28 marca 1963 r.
w sprawie trybu uzgadniania cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe, wykonywane dla jednostek gospodarki uspołecznionej przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego i jednostki spółdzielcze.

Na podstawie art. 2 i 3 dekretu z dnia 3 czerwca 1953 r. o ustalaniu cen, opłat i stawek taryfowych (Dz. U. Nr 31, poz. 122) oraz § 10 uchwały nr 72 Rady Ministrów z dnia 5 lutego 1963 r. w sprawie cen artykułów nietypowych i opłat za nietypowe usługi (roboty) przemysłowe wykonywane na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 17, poz. 96) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w przepisach zarządzenia jest mowa o artykułach nietypowych, rozumie się przez to również nietypowe usługi (roboty) przemysłowe.
Ceny nietypowych artykułów produkowanych dla jednostek gospodarki uspołecznionej przez przedsiębiorstwa podległe Komitetowi Drobnej Wytwórczości, przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego oraz przez jednostki spółdzielcze uzgadniane są w drodze porozumienia wykonawcy z zamawiającym w trybie określonym w zarządzeniu.
1.
Podstawą do uzgodnienia ceny (§ 2) jest kalkulacja planowanego kosztu własnego, sporządzona przez wykonawcę po otrzymaniu przez niego zamówienia.
2.
Kalkulacja planowanego kosztu własnego powinna być sporządzona zgodnie z zasadami kalkulacji kosztów obowiązującymi wykonawcę i według wzorów obowiązujących w tym zakresie.
3.
Przy sporządzaniu kalkulacji, o której mowa w ust. 2, należy uwzględnić zysk, jaki wykonawca osiąga na produkcji najbardziej zbliżonych artykułów typowych, jednak nie wyższy niż przeciętny zysk osiągany w danym zakładzie.
4.
Jeżeli ceny wyrobów typowych najbardziej zbliżonych do artykułu nietypowego (ust. 3) nie pokrywają kosztu ich produkcji, należy w kalkulacji artykułu nietypowego uwzględnić zysk w wysokości nie przekraczającej 5%.
5.
Przez produkcję najbardziej zbliżoną do produkcji danego wyrobu nietypowego rozumieć należy produkcję poszczególnego artykułu lub grupy artykułów dających się porównać z artykułem nietypowym pod względem przeznaczenia lub technologii wytwarzania.
6.
Przeciętnym zyskiem osiąganym w danym zakładzie (ust. 3) jest zysk wykazany w procentach w ostatnim rocznym zamknięciu bilansowym.
1.
W wyjątkowych przypadkach (np. przy nietypowych skomplikowanych remontach i produkcji skomplikowanych maszyn i urządzeń), gdy w chwili zawierania umowy dane dotyczące warunków technicznych nie pozwalają na sporządzenie dokładnej kalkulacji, wykonawca sporządza jedynie kalkulację orientacyjną, na podstawie której uzgadniana jest wysokość limitu ceny artykułu nietypowego.
2.
Jeżeli określony został limit ceny, cenę ostateczną określa się na podstawie kalkulacji wynikowej. Jeżeli cena określona na podstawie kalkulacji wynikowej jest wyższa od limitu ceny (ust. 1), za cenę ostateczną przyjmuje się cenę równą limitowi.
3.
Jeżeli w trakcie wykonywania umowy zamawiający wprowadza zmiany w dokumentacji technicznej lub w warunkach dostaw, mające zasadniczy wpływ na cenę wyrobu, strony powinny odpowiednio zmienić ustalony limit ceny.
1.
Kalkulację artykułu nietypowego wykonawca przesyła zamawiającemu w ciągu 14 dni od daty otrzymania zamówienia.
2.
Jeżeli zamówienie dotyczy skomplikowanego artykułu nietypowego, termin opracowania kalkulacji (ust. 1) może być przedłużony w drodze pisemnego porozumienia wykonawcy z zamawiającym.
1.
Uzgodnienie ceny następuje przez pisemne potwierdzenie przez zamawiającego akceptacji ceny w ciągu 7 dni od daty otrzymania kalkulacji sporządzonej przez wykonawcę.
2.
Zamawiający może w ciągu 7 dni od daty otrzymania kalkulacji zgłosić wykonawcy na piśmie zastrzeżenia dotyczące poszczególnych pozycji kalkulacji lub wysokości ceny.
3.
W razie zgłoszenia zastrzeżeń (ust. 2) wykonawca w ciągu 7 dni od daty otrzymania zastrzeżeń zawiadamia zamawiającego o przyjęciu zastrzeżeń i uzgodnieniu ceny bądź o odrzuceniu zastrzeżeń.
1.
W razie nieuzgodnienia ceny artykułu nietypowego pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, którym jest przedsiębiorstwo państwowego przemysłu terenowego lub przedsiębiorstwo państwowe podległe bezpośrednio Komitetowi Drobnej Wytwórczości – cenę tę na wniosek wykonawcy ustala Przewodniczący Komitetu Drobnej Wytwórczości w porozumieniu z ministrem nadzorującym zamawiającego.
2.
W razie nieuzgodnienia ceny artykułu nietypowego pomiędzy zamawiającym a wykonawcą, którym jest jednostka spółdzielcza, cenę tę na wniosek wykonawcy ustala wojewódzka komisja cen (Komisja Cen m.st. Warszawy) właściwa dla siedziby wykonawcy.
3.
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania w przypadkach przewidzianych w § 9 ust. 4 cytowanej na wstępie uchwały.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.