Tryb ustalania cen na produkty nietypowe i usługi nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe nadzorowi Ministra Przemysłu Chemicznego.

Monitor Polski

M.P.1957.6.48

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU CHEMICZNEGO
z dnia 9 stycznia 1957 r.
w sprawie trybu ustalania cen na produkty nietypowe i usługi nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe nadzorowi Ministra Przemysłu Chemicznego.

Na podstawie § 1 ust. 2 uchwały nr 406 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 1953 r. w sprawie właściwości organów do ustalania niektórych cen, opłat i stawek taryfowych oraz w sprawie zasad i trybu składania wniosków o ustalenie cen, opłat i stawek taryfowych oraz określenie wytycznych do ich ustalenia (Monitor Polski Nr A-57, poz. 722 z późniejszymi zmianami) oraz zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 30 września 1953 r. w sprawie przekazania właściwym ministrom uprawnień do ustalania cen produktów nietypowych i opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-94, poz. 1311) oraz zgodnie z uchwałą nr 704 Rady Ministrów z dnia 10 listopada 1956 r. w sprawie rozszerzenia uprawnień państwowych przedsiębiorstw przemysłowych (Monitor Polski Nr 94, poz. 1047) zarządza się, co następuje:
1.
Za produkty (wyroby) nietypowe w rozumieniu niniejszego zarządzenia uważa się produkty chemiczne i aparaturę chemiczną, wytwarzane na indywidualne zamówienia jednostek gospodarki uspołecznionej, nie objęte obowiązującymi cennikami, których produkcja ma charakter niepowtarzalny, jednostkowy lub małoseryjny, do których wyprodukowania zachodzi konieczność opracowania nowych receptur lub które wykonywane są według warunków technicznych określonych indywidualnie przy każdym zamówieniu.
2.
Za usługi nietypowe uważa się roboty przemysłowe (usługi) nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami).
1.
Podstawą do ustalenia cen na nietypowe produkty lub usługi, o których mowa w § 1, jest kalkulacja planowanego kosztu własnego sporządzona przez dostawcę, zwana dalej "kalkulacją wstępną".
2.
Kalkulację wstępną należny opracować zgodnie z zasadami i według wzorów obowiązujących w przemyśle chemicznym dla wyrobów typowych.
Ceny na produkty i usługi nietypowe, o których mowa w § 1, wykonywane lub świadczone przez jednostki podległe Ministrowi Przemysłu Chemicznego na zamówienie jednostek gospodarki uspołecznionej, ustalane będą bez względu na wartość zamówienia przez dostawcę (wykonawcę) w porozumieniu z odbiorcą.
1.
Dostawca sporządza kalkulację wstępną i przesyła ją odbiorcy. Odbiorca (zleceniodawca) zawiadamia dostawcę o przyjęciu ceny lub zgłasza zastrzeżenia co do proponowanej ceny.
2.
W wypadku zgłoszenia zastrzeżeń co do proponowanej ceny dostawca zawiadamia odbiorcę o ich przyjęciu lub odmowie wykonania zamówienia. Brak odpowiedzi należy uważać jako odmowę przyjęcia zamówienia.
3.
Odbiorca (zleceniodawca) i dostawca (wykonawca) określą w umowie wstępnej terminy dla poszczególnych czynności, o których mowa w ust. 1 i 2.
W przypadkach określonych w § 3 uchwały nr 701 Rady Ministrów z dnia 24 września 1953 r. w sprawie zasad ustalania cen produktów nietypowych oraz opłat za nietypowe usługi, nie objęte obowiązującymi cennikami (taryfami), wykonywane przez przedsiębiorstwa przemysłu kluczowego i świadczone w obrębie gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski z 1953 r. Nr A-94, poz. 1304 i z 1954 r. Nr A-50, poz. 684) stosuje się tryb przewidziany w § 4 niniejszego zarządzenia.
1.
Za wyjątkowe przypadki w rozumieniu § 4 uchwały nr 701 Rady Ministrów z dnia 24 września 1953 r. uważa się wykonanie nietypowych skomplikowanych remontów, kiedy warunki techniczne nie pozwalają na sporządzenie kalkulacji wstępnej.
2.
Limit należności (cenę orientacyjną) ustala się:
a)
na podstawie kalkulacji wynikowych uprzednio wykonywanych już przez dostawcę podobnych robót lub usług nietypowych,
b)
szacunkowo w oparciu o przesłanki techniczne, wynikające z przybliżonej kalkulacji wstępnej.
3.
Limit należności ustala dział głównego technologa (wydział techniczny) w porozumieniu z komórką kosztów własnych.
4.
Limit należności (cenę orientacyjną) ustala się bez względu na wartość całego zamówienia w trybie określonym w § 4, z tym że ostateczne rozliczenie następuje na podstawie kalkulacji wynikowej, jednak w wysokości nie przekraczającej uzgodnionego limitu.
Traci moc zarządzenie Ministra Przemysłu Chemicznego z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie trybu ustalania cen na produkty nietypowe i usługi nietypowe wykonywane przez przedsiębiorstwa podległe nadzorowi Ministra Przemysłu Chemicznego (Monitor Polski Nr A-60, poz. 801).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.