Tryb rozliczania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa w latach 1962-1965.

Monitor Polski

M.P.1961.91.385

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 listopada 1961 r.
w sprawie trybu rozliczania środków obrotowych w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej, podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa w latach 1962-1965.

Na podstawie § 8 uchwały nr 358 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zasad rozliczeń z budżetem z tytułu zysków i strat oraz zasad podziału zysku i finansowania środków obrotowych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej (Monitor Polski z 1959 r. Nr 73, poz. 389 i z 1960 r. Nr 94, poz. 418) zarządza się, co następuje:
1.
Wykonujące działalność w zakresie produkcji roślinnej, hodowlanej, ogrodniczej, rybackiej i przetwórczości rolniczej:
1)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz ich gospodarstwa działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, zgrupowane w podległych radom narodowym wojewódzkich zjednoczeniach państwowych gospodarstw rolnych,
2)
państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej oraz ich gospodarstwa działające według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego, podporządkowane Działowi Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa i Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa oraz zgrupowane w Zjednoczeniach: Hodowli Roślin i Nasiennictwa i Hodowli Zwierząt Zarodowych,

zwane w dalszym ciągu "gospodarstwami", rozliczają się z tytułu środków obrotowych z budżetem centralnym za pośrednictwem zarządów.

2.
Za zarządy w rozumieniu niniejszego zarządzenia należy uważać:
1)
dla gospodarstw wymienionych w ust. 1 pkt 1 - wojewódzkie zjednoczenia i inspektoraty państwowych gospodarstw rolnych,
2)
dla gospodarstw wymienionych w ust. 1 pkt 2 - Dział Rybactwa Ministerstwa Rolnictwa, właściwe zjednoczenia i ponadto w Dziale Rybactwa rejonowe zarządy rybactwa oraz w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych rejonowe inspektoraty hodowli zwierząt zarodowych.
3.
Podstawą dokonania rozliczeń z tytułu środków obrotowych jest wartość stanu pogłowia bydła, owiec, trzody chlewnej, drobiu i zwierząt futerkowych oraz 40% wartości stanu pogłowia koni, zwana w dalszym ciągu "stanem inwentarza żywego".
4.
W gospodarstwach prowadzących działalność w zakresie hodowli koni elitarnych zgrupowanych w Zjednoczeniu Hodowli Zwierząt Zarodowych przy ustalaniu stanu inwentarza żywego przyjmuje się 100% wartości stanu koni elitarnych.
1.
Gospodarstwa, w których następuje zwiększenie stanu inwentarza żywego na koniec roku gospodarczego w stosunku do stanu na początek roku gospodarczego, otrzymują od właściwego zarządu dotacje na uzupełnienie własnych funduszów w obrocie w wysokości 90% rzeczywistego wzrostu stanu inwentarza żywego.
2.
Uzupełnienie własnych funduszów w obrocie do wysokości 100% stanu inwentarza żywego następuje z funduszu rozwoju gospodarstwa.
3.
Gospodarstwa, w których następuje zmniejszenie stanu inwentarza żywego na koniec roku gospodarczego w stosunku do stanu na początek roku gospodarczego, odprowadzają do właściwego zarządu sumy w wysokości 90% rzeczywistego zmniejszenia stanu inwentarza żywego.
1.
Gospodarstwa zakładające w planach gospodarczo-finansowych wzrost stanu inwentarza żywego otrzymują w ciągu roku gospodarczego dotacje w wysokości 70% sumy planowanego wzrostu stanu inwentarza żywego.
2.
Gospodarstwa zakładające w planach gospodarczo-finansowych zmniejszenie stanu inwentarza żywego odprowadzają na rachunek rozliczeń, o którym mowa w § 4 ust. 1, środki z tytułu zmniejszenia własnych funduszów w obrocie w wysokości 70% sumy planowanego zmniejszenia stanu inwentarza żywego w terminie ustalonym przez zarząd, nie później jednak niż do dnia 31 marca.
3.
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego następuje ostateczne rozliczenie z tytułu środków obrotowych. Wszelkie nadpłaty dokonane gospodarstwom podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń zarządu w ciągu 5 dni od daty zatwierdzenia bilansu.
1.
Dla celów rozliczeń zarządy prowadzą we właściwych oddziałach Banku Rolnego rachunki pod nazwą "Rachunki rozliczeń z tytułu środków obrotowych", zwane w dalszym ciągu "rachunkami rozliczeń".
2.
Na rachunek rozliczeń zarządu wpływają dotacje z budżetu centralnego oraz wpłaty od zarządów i gospodarstw z tytułu rozliczeń.
3.
Z rachunku rozliczeń zarządu dokonywane są przelewy z tytułu rozliczeń środków obrotowych na rzecz budżetu centralnego, na rzecz zarządów bezpośrednio nadrzędnych lub podległych oraz na rzecz gospodarstw.
1.
Podstawą dokonania rozliczeń z tytułu środków obrotowych pomiędzy gospodarstwami i zarządami bezpośrednio nadrzędnymi oraz pomiędzy zarządami i budżetem centralnym w ciągu roku są zatwierdzone plany gospodarczo-finansowe, a po zakończeniu roku - przyjęte bądź zatwierdzone bilanse roczne.
2.
Zarządy dokonują wypłat, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, w ciągu 5 dni od daty otrzymania środków na ten cel.
3.
Wszelkie środki pozostałe na rachunku rozliczeń po dokonaniu ostatecznego rozliczenia z tytułu środków obrotowych podległych gospodarstw podlegają zwrotowi na rachunek rozliczeń zarządu wyższego szczebla bądź do budżetu w terminie 5 dni od daty zakończenia rozliczeń, nie później jednak niż do dnia 30 listopada.
Przepisy §§ 15 i 16 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 2 października 1959 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej z tytułu zysków i strat z budżetami terenowymi lub z budżetem centralnym (Monitor Polski Nr 87, poz. 457) stosuje się odpowiednio do rozliczeń z tytułu środków obrotowych.
1.
Uzupełnienie własnych funduszów obrotowych może nastąpić z funduszu rozwoju tylko do wysokości stanu inwentarza żywego, o którym mowa w § 1 ust. 3 i 4.
2.
Gospodarstwa, w których następuje zmniejszenie stanu inwentarza żywego i w których po dokonaniu wpłat, określonych w § 3 ust. 2 i 3, występuje nadwyżka własnych funduszów w obrocie ponad granicę określoną w § 1 ust. 3 i 4, nadwyżkę środków przelewają na fundusz inwestycyjny.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że obowiązuje przy rozliczeniach poczynając od roku gospodarczego 1961/1962.