Tryb powoływania, skład osobowy, organizacja i kadencja komisji odwoławczych przy organach finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi), jak również tryb i sposób postępowania przed tymi komisjami.

Monitor Polski

M.P.1956.106.1238

Akt utracił moc
Wersja od: 15 grudnia 1964 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 grudnia 1956 r.
w sprawie trybu powoływania, składu osobowego, organizacji i kadencji komisji odwoławczych przy organach finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych miast wyłączonych z województw, jak również w sprawie trybu i sposobu postępowania przed tymi komisjami. 1

Na podstawie art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 56, poz. 506, z 1953 r. Nr 9, poz. 27 i z 1956 r. Nr 55, poz. 252) zarządza się, co następuje:
1. 2
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o komisji odwoławczej, należy przez to określenie rozumieć komisję odwoławczą przy organie finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej miast wyłączonych z województw.
2.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o wojewódzkiej radzie narodowej oraz o prezydium wojewódzkiej rady narodowej, należy przez to określenie rozumieć także Rady Narodowe w m. st. Warszawie i m. Łodzi oraz Prezydia Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
3.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym jest mowa o wydziale finansowym, należy przez to określenie rozumieć wydział finansowy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi).
Komisja odwoławcza składa się z przewodniczącego i jego zastępcy oraz 24 członków.
1.
Na przewodniczącego komisji odwoławczej i jego zastępcę prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyznacza na wniosek kierownika wydziału finansowego pracowników tego wydziału.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej powołuje:
1)
na wniosek kierownika wydziału finansowego dwunastu członków komisji odwoławczej spośród osób zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej,
2)
na wniosek organizacji samorządu gospodarczego lub zawodowego dwunastu członków komisji odwoławczej z grona podatników podatków obrotowego i dochodowego, nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej.
3.
Ilość kandydatów na członków komisji powinna co najmniej dwukrotnie przekraczać liczbę członków komisji.
1.
Komisje odwoławcze są komisjami stałymi, powołanymi na okres kadencji wojewódzkich rad narodowych.
2.
Po upływie okresu kadencji wojewódzkich rad narodowych komisje odwoławcze działają jednak nadal do czasu powołania komisji odwoławczych przez nowowybrane prezydia wojewódzkich rad narodowych.
3.
Siedzibą komisji odwoławczej jest siedziba wydziału finansowego.
1.
Członkami komisji odwoławczej mogą być obywatele polscy, posiadający pełnię praw cywilnych i obywatelskich, nie karani, posiadający odpowiednie wiadomości fachowe w zakresie działalności gospodarczej jednostek gospodarki nie uspołecznionej, dający rękojmię pełnienia obowiązków zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi i interesem społecznym, a mający co najmniej 25 lat życia.
2.
Członek komisji odwoławczej nie może być równocześnie członkiem komisji podatkowej.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej zawiadamia zainteresowane osoby o powołaniu do komisji odwoławczej.
Z ważnych przyczyn prezydium wojewódzkiej rady narodowej może w każdym czasie odwołać członka komisji odwoławczej. W razie odwołania należy na pozostały okres kadencji komisji odwoławczej powołać na miejsce odwołanego nowego członka komisji.
1.
Członek komisji odwoławczej powinien w czasie pełnienia swych czynności przestrzegać ściśle przepisów podatkowych, postępować bezstronnie i zgodnie z interesem społecznym, według najlepszej wiedzy i sumienia oraz zachować w tajemnicy przebieg obrad, jak również wszelkie wiadomości dotyczące stosunków podatnika i osób trzecich, uzyskane w związku z piastowaniem mandatu. Zachowanie tajemnicy obowiązuje również po ustaniu mandatu.
2.
Członkowie komisji odwoławczej, nie będący radnymi rady narodowej, obowiązani są przed objęciem swych czynności złożyć następujące przyrzeczenie:

"Świadom wagi mych słów przyrzekam uroczyście, że w czasie pełnienia czynności członka komisji odwoławczej postępować będę w myśl przepisów prawa bezstronnie i według najlepszej wiedzy i sumienia, realizować będą zasady sprawiedliwości społecznej w myśl założeń Państwa Ludowego oraz że wszystko to, co dojdzie do mej wiadomości w związku z pełnieniem funkcji członka komisji, a w szczególności wiadomości o przebiegu obrad i o stosunkach podatników, zachowam w tajemnicy również po ustaniu mandatu".

3.
Przyrzeczenie odbiera przewodniczący prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub członek tegoż prezydium. Ze złożenia przyrzeczenia spisuje się protokół.
Członek komisji odwoławczej nie może wchodzić w skład komisji lub zespołu w czasie rozpatrywania sprawy i powzięcia uchwały, gdy na posiedzeniu komisji (zespołu) jest rozpatrywana sprawa opodatkowania jego samego lub osoby, z którą pozostaje w stosunku małżeństwa, pokrewieństwa i powinowactwa w linii prostej, w stosunku pokrewieństwa w linii bocznej do czwartego stopnia, a powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia, lub też w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli, gdy rozpatrywana jest sprawa osoby, której jest przedstawicielem ustawowym lub pełnomocnikiem, a także, jeżeli jest współwłaścicielem lub udziałowcem przedsiębiorstwa, w którego sprawie komisja lub zespół orzeka, wreszcie jeżeli rozpatrywana jest sprawa osoby, z którą pozostaje w takim stosunku osobistym, że stosunek ten mógłby wywołać uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.
1.
Komisja odwoławcza obraduje i orzeka bądź w pełnym składzie (§ 2), bądź w zespołach złożonych z przewodniczącego lub jego zastępcy i 8 członków.
2.
Przewodniczący komisji ustala ilość zespołów oraz właściwość każdego zespołu i przydział członków komisji do zespołu. W skład zespołu rozpatrującego sprawy określonej grupy podatników powinien wejść przedstawiciel tej grupy, jeżeli grupa ta ma swego przedstawiciela w składzie komisji odwoławczej.
3.
Przewodniczący komisji odwoławczej decyduje, które sprawy podlegają rozpatrzeniu przez komisję odwoławczą w pełnym składzie, a które - rozpatrzeniu przez zespoły komisji odwoławczej, zwołuje komisję lub poszczególne zespoły, kieruje ich czynnościami i czuwa nad prawidłowym stosowaniem obowiązujących przepisów podatkowych. Jeżeli komisji lub zespołowi komisji przewodniczy zastępca przewodniczącego komisji odwoławczej, obowiązek kierowania jej czynnościami i czuwania nad prawidłowym stosowaniem przepisów podatkowych spoczywa na tym zastępcy.
4.
O terminie posiedzenia komisji (zespołu) zawiadamia się członków komisji w takim czasie, aby członkowie jej mieli możność przybycia na posiedzenie.
5.
O niemożności przybycia na posiedzenie członek komisji lub zespołu jest obowiązany bezzwłocznie powiadomić przewodniczącego.
1.
Komisja odwoławcza (zespół) rozpatruje sprawy poszczególnych podatników przy udziale przedstawiciela właściwej wojewódzkiej organizacji samorządu gospodarczego lub zawodowego.
2.
. 3 Biorący udział w obradach komisji przedstawiciel organizacji samorządu gospodarczego lub zawodowego ma prawo udzielać z zakresu branży, do której należy działalność gospodarcza podatnika, fachowych wyjaśnień, które mogłyby przyczynić się do prawidłowego ustalenia rozmiarów działalności gospodarczej podatnika, oraz zadawać pytania podatnikowi, nie bierze jednak udziału w głosowaniu. Przedstawicielami organizacji samorządu gospodarczego lub zawodowego nie mogą być byli pracownicy organów finansowych I i II instancji oraz Ministerstwa Finansów przez okres 5 lat po zwolnieniu z pracy w tych organach.
3. 4
Wszyscy biorący udział w obradach komisji obowiązani są do zachowania w tajemnicy przebiegu obrad. Przed posiedzeniem przewodniczący komisji przypomina biorącym w nim udział o tym obowiązku.
Do ważności uchwał komisji potrzebna jest obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 12 członków komisji, a do ważności uchwał zespołu - obecność przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 6 członków, w tym co najmniej połowy liczby członków komisji (zespołu) powołanych spośród osób zatrudnionych w gospodarce uspołecznionej (§ 3 ust. 2 pkt 1).
1.
Uchwały w komisjach lub zespołach zapadają bezwzględną większością głosów osób biorących udział w głosowaniu; przewodniczący nie głosuje, lecz jedynie rozstrzyga w razie równości głosów.
2.
Jeżeli przy głosowaniu nad wysokością podstawy opodatkowania nie można osiągnąć bezwzględnej większości głosów, wówczas głosy oddane na podstawę najniekorzystniejszą dla podatnika należy doliczać do głosów, które padły na najbliższe korzystniejsze dla podatnika podstawy, dopóty aż osiągnie się bezwzględną większość.
1.
Komisje odwoławcze w pełnym składzie opiniują opracowane przez wydziały finansowe projekty norm szacunkowych, mających służyć do ustalenia podstawy opodatkowania w drodze oszacowania.
2.
Zespoły komisji odwoławczej w zasadzie rozstrzygają odwołania ostatecznie. Jeżeli jednak przewodniczący komisji odwoławczej uzna, że uchwała zespołu narusza przepisy prawa lub rażąco odbiega od danych, zawartych w aktach wymiarowych, powinien przekazać sprawę komisji odwoławczej w pełnym składzie, która orzeka ostatecznie.
1.
Z obrad i uchwał komisji i zespołu spisuje się protokoły, które podpisują przewodniczący i przynajmniej 2 członków będących na posiedzeniu oraz pracownik wydziału finansowego prowadzący protokół.
2.
Do referowania spraw w komisji lub w zespołach i do prowadzenia protokołu powołani są pracownicy wydziału finansowego.
3.
Czynności biurowe komisji odwoławczej załatwia wydział finansowy.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych powołają po raz pierwszy komisje odwoławcze w trybie niniejszego zarządzenia w terminie miesięcznym od dnia ogłoszenia niniejszego zarządzenia.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 16 marca 1951 r. w sprawie składu osobowego, organizacji oraz kadencji komisji odwoławczych przy organach finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) (Monitor Polski Nr A-27, poz. 340).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 listopada 1964 r. (M.P.64.85.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 1964 r.
2 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 27 listopada 1964 r. (M.P.64.85.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 1964 r.
3 § 11 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 21 października 1958 r. (M.P.58.83.475) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 1958 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 27 listopada 1964 r. (M.P.64.85.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 1964 r.

4 § 11 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 21 października 1958 r. (M.P.58.83.475) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 listopada 1958 r.
5 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 27 listopada 1964 r. (M.P.64.85.401) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 grudnia 1964 r.