Tryb powoływania członków rady nadzorczej przez pracowników banku państwowego.

Monitor Polski

M.P.1992.35.251

Akt utracił moc
Wersja od: 19 listopada 1992 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 października 1992 r.
w sprawie trybu powoływania członków rady nadzorczej przez pracowników banku państwowego.

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359) zarządza się, co następuje:
1.
Pracownicy banków państwowych, zwanych dalej "bankami", powołują jedną trzecią statutowej liczby członków rady nadzorczej banku.
2.
Powołanie członków rady nadzorczej przez pracowników banku następuje w trybie wyborów powszechnych, równych i w głosowaniu tajnym.
1.
Wybory, o których mowa w § 1, są dokonywane:
1)
bezpośrednio - przez ogólne zebranie pracowników banku, w bankach zatrudniających nie więcej niż 500 pracowników,
2)
pośrednio - przez krajowe zebranie wyborcze, w bankach o strukturze wieloszczeblowej, zatrudniających powyżej 500 pracowników.
2.
Przed przystąpieniem do głosowania organ dokonujący wyboru wybiera ze swego składu pięcioosobowe prezydium zebrania, w tym przewodniczącego prezydium oraz protokolanta. Przewodniczący prezydium prowadzi zebranie wyborcze.
3.
Zarząd banku zapewnia środki organizacyjno-techniczne do przeprowadzenia wyborów.
W bankach o strukturze wieloszczeblowej przeprowadza się trzyetapowe wybory pośrednie na zasadach określonych w § 4.
1.
W jednostkach podstawowych banku (oddziałach operacyjnych banku) pracownicy wybierają w wyborach bezpośrednich dwóch delegatów na wojewódzkie (regionalne) zebrania wyborcze.
2.
Wojewódzkie (regionalne) zebrania wyborcze wybierają po dwóch delegatów na krajowe zebrania wyborcze.
3.
W krajowym zebraniu wyborczym biorą udział delegaci wybrani w wyborach, o których mowa w ust. 2, oraz dwaj delegaci wybrani bezpośrednio przez pracowników centrali banku.
4.
Do wyboru delegatów na wojewódzkie (regionalne) i krajowe zebrania wyborcze stosuje się odpowiednio przepisy § 6.
Kandydatów na członków rady nadzorczej zgłaszają:
1)
pracownicy banku - w przypadku wyborów bezpośrednich,
2)
delegaci na krajowe zebrania wyborcze - w przypadku wyborów pośrednich,

- spośród osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, a w szczególności odznaczających się wiedzą teoretyczną i doświadczeniem zawodowym w bankowości oraz które wyraziły pisemną zgodę na kandydowanie.

1.
Członkami rady nadzorczej zostają kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę, nie mniej niż połowę, ważnie oddanych głosów.
2.
W razie gdy w pierwszej turze głosowania żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej większości głosów lub ilość głosów była równa, przeprowadza się drugą turę głosowania. Do drugiej tury głosowania przechodzą kandydaci, którzy uzyskali największą ilość głosów w liczbie po dwóch na jedno miejsce w radzie nadzorczej lub z największą równą ilością głosów. W razie potrzeby przeprowadza się kolejne tury głosowania.
Fakt dokonania wyboru członków rady nadzorczej przez pracowników banku stwierdza protokół ogólnego zebrania pracowników lub krajowego zebrania wyborczego, podpisany przez wszystkich członków prezydium zebrania i protokolanta.
Delegaci na wojewódzkie (regionalne) oraz krajowe zebrania wyborcze, a także członkowie prezydium zebrania zachowują swoje mandaty i pełnią powierzone funkcje do czasu następnych wyborów.
1.
Zebrania wyborcze, o których mowa w § 2 ust. 1, mają charakter zwyczajny lub nadzwyczajny.
2.
Zwyczajne zebrania wyborcze zwołuje zarząd banku w celu powołania członków rady nadzorczej nie później niż na dwa miesiące przed upływem kadencji rady nadzorczej.
3.
Nadzwyczajne zebrania wyborcze zwołuje zarząd banku, przewodniczący rady nadzorczej banku lub prezydium zebrania z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 10% pracowników banku w razie konieczności powołania lub odwołania członków rady nadzorczej banku przed upływem kadencji.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.