Tryb powołania, skład i zasady działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Monitor Polski

M.P.1995.15.181

Akt utracił moc
Wersja od: 25 marca 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 13 marca 1995 r.
w sprawie trybu powołania, składu i zasad działania Komisji do Spraw Układów Zbiorowych Pracy.

Na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2) zarządza się, co następuje:
Komisja do Spraw Układów Zbiorowych Pracy przy Ministrze Pracy i Polityki Socjalnej, zwana dalej "Komisją", utworzona na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 113, poz. 547 i z 1995 r. Nr 1, poz. 2), zwanej dalej "ustawą", składa się z przedstawicieli naczelnych organów administracji państwowej, Państwowej Inspekcji Pracy, związków zawodowych i organizacji pracodawców.
1.
Naczelne organy administracji państwowej reprezentują przedstawiciele:
1)
Ministra Finansów,
2)
Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.
2.
Do reprezentowania związków zawodowych i organizacji pracodawców upoważnieni są przedstawiciele:
1)
ponadzakładowych organizacji związkowych, które uznane zostały za reprezentatywne na podstawie przepisów art. 24117 § 1 pkt 1 i 2 oraz § 2 Kodeksu pracy, z wyjątkiem ponadzakładowych organizacji związkowych wchodzących w skład ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej (konfederacji) uznanej za reprezentatywną na podstawie tych przepisów,
2)
konfederacji pracodawców, o których mowa w odrębnych przepisach.
3.
Ponadzakładowe organizacje związkowe oraz konfederacje pracodawców spełniające warunki, o których mowa w ust. 2, są reprezentowane w Komisji po zadeklarowaniu woli udziału w jej pracach.
1.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej powołuje członków Komisji na wniosek właściwych ministrów, Głównego Inspektora Pracy oraz władz statutowych organizacji, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3.
2.
Minister Pracy i Polityki Socjalnej odwołuje członków Komisji w trybie przewidzianym w ust. 1.
3.
Przewodniczący Komisji, może, po konsultacji z członkami Komisji, zapraszać do uczestniczenia w posiedzeniach Komisji przedstawicieli organów państwowych, w tym również innych niż wymienione w § 2 naczelne organy administracji państwowej, a także przedstawicieli innych ponadzakładowych organizacji związkowych i organizacji pracodawców niż określone w tym przepisie.
1.
Komisja, realizując cele określone w art. 17 ust. 2 ustawy:
1)
udziela pomocy stronom zamierzającym zawrzeć układ zbiorowy pracy, na ich wniosek, w szczególności poprzez podejmowanie działań ułatwiających wszczynanie rokowań zbiorowych w sprawie zawarcia ponadzakładowego układu zbiorowego pracy oraz wspieranie tych rokowań i wyjaśnianie kwestii spornych powstałych w ich trakcie,
2)
przekazuje zainteresowanym informacje dotyczące przepisów o układach zbiorowych pracy oraz o ich interpretacji i o orzecznictwie z tego zakresu,
3)
popularyzuje doświadczenia wynikające z prac Komisji.
2.
Komisja może zalecać opracowywanie opinii i ekspertyz, niezbędnych do realizacji jej zadań.
Komisja ustala swoje stanowisko w drodze uzgodnienia.
1.
Przewodniczącym Komisji jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej, odpowiedzialny za współpracę ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców.
2.
Komisja wybiera zastępców przewodniczącego.
3.
Przewodniczący lub wskazany przez niego zastępca przewodniczącego zwołuje posiedzenia Komisji, przewodniczy obradom i kieruje jej pracami.
Szczegółowy tryb działania Komisji określa regulamin uchwalony przez Komisję.
Zamiejscowym członkom Komisji oraz innym osobom, biorącym udział w jej pracach na zasadach ustalonych w regulaminie Komisji, przysługują diety i inne należności według zasad określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
1.
Obsługę administracyjno-biurową Komisji prowadzi Sekretariat Komisji.
2.
Koszty związane z finansowaniem działalności Komisji i jej Sekretariatu, w tym również koszty, o których mowa w § 8, pokrywa się z budżetu państwa, w części dotyczącej Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.