Rozdział 3 - Dochodzenie wypadkowe. - Tryb postępowania w związku z wypadkami żeglugowymi na śródlądowych drogach wodnych żeglownych i spławnych.

Monitor Polski

M.P.1962.59.284

Akt utracił moc
Wersja od: 31 lipca 1962 r.

Rozdział  III.

Dochodzenie wypadkowe.

§  10.
1.
Dochodzenie w sprawach wypadków żeglugowych przeprowadza organ administracji żeglugowej (inspektorat żeglugi śródlądowej) właściwy dla miejsca wypadku.
2.
Inspektorat żeglugi śródlądowej niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku podejmuje decyzję o delegowaniu swego przedstawiciela na miejsce wypadku celem przeprowadzenia dochodzenia bądź też wyznacza termin i miejsce, gdzie przeprowadzone będzie dochodzenie. O podjętej decyzji inspektorat żeglugi śródlądowej zawiadamia kierownika statku i armatora oraz w miarę potrzeby administrację wód śródlądowych.
3.
Dochodzenie w sprawie wypadków statków należących do administracji żeglugowej przeprowadza przedstawiciel Ministerstwa Żeglugi.
4.
Przy dochodzeniach dotyczących uszkodzenia budowli wodnych, mostów, kabli lub innych urządzeń może być obecny przedstawiciel wód śródlądowych.
5.
Przy dochodzeniach w sprawie wypadków żeglugowych może być obecny przedstawiciel zainteresowanego armatora.
§  11.
Przedstawiciel organu administracji żeglugowej, prowadzący dochodzenie, przesłuchuje świadków, wyjaśnia okoliczności wypadku, ustala przyczyny i następstwa wypadku oraz ewentualnych winnych, określa, na czym polega wina oraz czy i jakie przepisy zostały przekroczone.
§  12.
1.
Z przeprowadzonych dochodzeń sporządza się protokół, który powinien zawierać:
1)
datę i miejsce sporządzenia,
2)
datę wypadku, rok, miesiąc, dzień i godzinę,
3)
oznaczenie rodzaju wypadku,
4)
szczegółowy opis wypadku i miejsce wypadku,
5)
szczegółowy opis okoliczności, jakie poprzedziły wypadek, w szczególności należy podać warunki atmosferyczne w chwili wypadku, zarządzenia w kolejnym porządku wydane przez kierowników statków, których wypadek dotyczył, wyszczególnienie podanych sygnałów dźwiękowych i wzrokowych, określając w miarę możności, w jakiej odległości od miejsca wypadku i na jaki czas przed wypadkiem zostały podane; podczas mgły, śnieżycy lub burzy należy ustalić, czy były wystawione znaki i światła sygnałowe, czy dawano przepisowe sygnały dźwiękowe oraz przytoczyć wszystkie inne okoliczności, które mogą służyć do wyjaśnienia przyczyn powstania wypadku,
6)
opisanie następstw wypadku, jak zatarasowanie szlaku żeglownego, przerwa w ruchu statków, poranienia lub śmierć osób, zatonięcie lub utknięcie statku na mieliźnie, szczegółowy opis uszkodzeń powstałych na statkach, budowlach wodnych, mostach itp.,
7)
opis przebiegu akcji ratowniczej,
8)
imiona, nazwiska, stanowiska i adresy osób winnych, określenie, na czym ich wina polega, oraz imiona, nazwiska, stanowiska i adresy świadków,
9)
podpis prowadzącego dochodzenie.
2.
Do powyższego protokołu należy załączyć:
1)
protokół przesłuchania świadków wypadku i ewentulane oświadczenia innych osób, jeżeli mogą one podać wyjaśnienia w sprawie wypadku,
2)
dokładny szkic miejsca wypadku ze wskazaniem, jeżeli chodzi o awarię na szlaku wodnym, kierunku nurtu, jego głębokości na szlaku żeglownym i przybliżonej szerokości rozmieszczenia budowli wodnych, znaków wytyczenia szlaku żeglownego, położenia wszystkich statków, które znajdowały się na szlaku żeglownym i mogły wywierać wpływ na położenie obiektów, które uległy wypadkowi, wreszcie położenie obiektów uszkodzonych, bezpośrednio przed i po wypadku.
§  13.
Wyciągi z protokołów i załączników należy wydawać na żądanie osobom zainteresowanym (osobom, które ucierpiały w wypadku, właścicielom lub posiadaczom statków, które zatonęły lub zostały uszkodzone, osobom, które ponoszą odpowiedzialność za wypadek, itp.), o ile udowodnią, że wyciągi z tych dokumentów są im niezbędne dla dochodzenia ich praw lub obrony interesów.
§  14.
1.
Jeżeli dochodzenie wykaże naruszenie obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa żeglugi, inspektorat zastosuje sankcje przewidziane w obowiązujących przepisach w ramach własnych uprawnień lub też skieruje sprawę na drogę postępowania karno-administracyjnego.
2.
Jeżeli wyniki dochodzeń wskazują na popełnienie przestępstwa, inspektorat obowiązany jest zawiadomić o tym organy prokuratury.