Tryb postępowania przy przesyłaniu wniosków o ustalenie cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego podległe radom narodowym oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1957.84.505

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1957 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 29 sierpnia 1957 r.
w sprawie trybu postępowania przy przesyłaniu wniosków o ustalenie cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych produkowanych przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego podległe radom narodowym oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie § 6 ust. 1 pkt 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 28 stycznia 1956 r. w sprawie przekazania Ministrowi Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, Zarządowi Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych uprawnień do ustalania cen zbytu artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych (Monitor Polski Nr 11, poz. 136 i Nr 102, poz. 1184) zarządza się, co następuje:
Przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego, przedsiębiorstwa państwowe podległe radom narodowym oraz jednostki gospodarki nie uspołecznionej obowiązane są przed rozpoczęciem produkcji artykułów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych oraz artykułów przeznaczonych na eksport do opracowania i przesłania wniosku o ustalenie ceny zbytu do właściwych jednostek wymienionych w § 2.
Wnioski o ustalenie cen zbytu przesyłane są:
1)
przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu drobnego - do właściwych centralnych zarządów przemysłu (zarządów przemysłu),
2)
przez przedsiębiorstwa państwowego przemysłu terenowego podległe radom narodowym - do właściwych wojewódzkich zarządów przemysłu (zarządów przemysłu w miastach wyłączonych z województw),
3)
przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej - do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (wojewódzka komisja cen), a w odniesieniu do artykułów przeznaczonych na eksport - do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła.
Wniosek o ustalenie ceny zbytu powinien zawierać w szczególności następujące dane:
1)
określenie (nazwę, typ) artykułu, jego wymiary, ewentualnie wagę oraz cechy techniczne i użytkowe charakteryzujące dany artykuł; jeżeli istnieje artykuł podobny do produkowanego, należy podać zachodzące między nimi różnice oraz cenę podobnego artykułu,
2)
ilość artykułu według zamówienia bądź przy produkcji ciągłej, ilość przewidywanej produkcji rocznej, a jeżeli to możliwe - i w roku następnym,
3)
wskazanie wyłącznych lub głównych odbiorców,
4)
warunki dostawy (np. dostawa drobnicą franco wagon stacja odbiorcy), rodzaj opakowania.
1.
Wniosek o ustalenie ceny zbytu wraz z zestawieniem kalkulacyjnym, sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego zarządzenia, przesyła się w 3 egzemplarzach - w razie gdy wniosek dotyczy artykułów, na które ceny zbytu ustala Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła lub dyrektor centralnego zarządu (zarządu) przemysłu, w 2 egzemplarzach - gdy wniosek dotyczy artykułów, na które ceny zbytu ustalane są przez prezydia wojewódzkich (miejskich) rad narodowych. Do wniosku należy dołączyć dokumentację techniczną (rysunki warsztatowe) oraz wzór lub próbkę, jeżeli właściwości artykułu na to pozwalają.
2.
Jeżeli w zestawieniu kalkulacyjnym umieszczony jest koszt usługi obcej, której wartość w całości zamówienia przekracza 2.000 zł, to w razie świadczenia tej usługi przez jednostki gospodarki uspołecznionej należy dołączyć odpis decyzji ustalającej cenę usługi, a w razie braku takiej decyzji - odpis kosztorysu lub oferty, w razie zaś świadczenia usługi przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej - odpis decyzji o ustaleniu ceny.
Centralne zarządy przemysłu, zarządy przemysłu i wojewódzkie zarządy przemysłu wymienione w § 2 po otrzymaniu wniosku o ustalenie ceny zbytu obowiązane są:
1)
sprawdzić i ewentualnie skorygować otrzymane zestawienia kalkulacyjne pod względem stosowania właściwego procesu technologicznego, właściwych norm zużycia i cen jednostkowych surowców i materiałów, właściwych norm czasowych, taryfikatora robót i stawek płac, stosowania właściwych narzutów kosztów wydziałowych i ogólnofabrycznych oraz prawidłowości wszystkich pozycji zestawienia kalkulacyjnego,
2)
w razie gdy kalkulacja dotyczy artykułów objętych dystrybucją centralną lub artykułów przeznaczonych na eksport, odpis wniosku wraz z zestawieniem kalkulacyjnym przesłać do właściwego dystrybutora (biura zbytu, sprzedaży, obrotu) lub właściwej centrali handlu zagranicznego z adnotacją, że opinia w sprawie wysokości proponowanej ceny powinna być w ciągu 15 dni od daty otrzymania wniosku i kalkulacji przekazana wskazanemu adresatowi, z tym że niezgłoszenie uwag w podanym wyżej terminie uważa się za akceptację proponowanej ceny,
3)
w razie gdy wniosek o ustalenie ceny dotyczy artykułów nie wymienionych w pkt 2, należy uzyskać opinię bezpośredniego odbiorcy co do wysokości proponowanej ceny.
Po otrzymaniu opinii dystrybutora (§ 5 pkt 2) bądź odbiorcy (§ 5 pkt 3) centralne zarządy (zarządy) przemysłu i wojewódzkie zarządy przemysłu przesyłają wnioski wraz z ewentualnie skorygowanymi zestawieniami kalkulacyjnymi do organów właściwych do ustalania cen, z tym że wnioski i zestawienia kalkulacyjne powinny być przesyłane do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w 2 egzemplarzach, a do prezydiów wojewódzkich rad narodowych w 1 egzemplarzu.
W razie gdy stosownie do zarządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 2 lipca 1957 r. w sprawie określenia uprawnień centralnych zarządów i zarządów przemysłu do zatwierdzania cen zbytu na nietypowe artykuły zaopatrzeniowe i inwestycyjne dostarczane przez podporządkowane im przedsiębiorstwa (Monitor Polski Nr 55, poz. 345) organem właściwym do ustalenia ceny zbytu jest centralny zarząd (zarząd) przemysłu, a uzgodnienie ceny z odbiorcą (zamawiającym) jest niemożliwe, wniosek o ustalenie ceny zbytu wraz z zestawieniem kalkulacyjnym w 2 egzemplarzach i wszelkimi dokumentami dotyczącymi danego wniosku powinien być przesłany do Ministerstwa Przemysłu Drobnego i Rzemiosła w celu ustalenia ceny zbytu.
Organy właściwe do ustalania cen zatwierdzają ceny zbytu w terminie 20 dni, licząc od daty otrzymania wniosku wraz z zestawieniem kalkulacyjnym.
1.
W razie ustalenia przez prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) cen zbytu na artykuły produkowane przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej na zlecenie dystrybutora (biura zbytu, sprzedaży, obrotu), ceny te obowiązują również przy sprzedaży tych samych artykułów na bezpośrednie zamówienia uspołecznionych przedsiębiorstw (zakładów).
2.
W razie ustalenia przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) cen zbytu na artykuły produkowane przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej na bezpośrednie zamówienie uspołecznionych przedsiębiorstw (zakładów), ceny te w razie podjęcia produkcji tych artykułów na zlecenie dystrybutora (biur zbytu, sprzedaży, obrotu) podlegają ponownemu ustaleniu.
Ceny zbytu ustalone w trybie określonym niniejszym zarządzeniem obowiązują od daty wydania decyzji, jeżeli decyzja o ustaleniu ceny nie ustala innego terminu.
Przepisy zarządzenia nie dotyczą trybu ustalania cen zbytu artykułów produkowanych wyłącznie na zaopatrzenie Sił Zbrojnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Wniosek o ustalenie ceny

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................