Tryb postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy.

Monitor Polski

M.P.1955.100.1395

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1958 r.

UCHWAŁA NR 824
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 15 października 1955 r.
w sprawie trybu postępowania przy przeglądzie i zmianie norm pracy. *

Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Zobowiązuje się ministrów do systematycznej i ciągłej analizy norm pracy obowiązujących w podległych im zakładach oraz do zarządzenia w poszczególnych zakładach pracy w miarę zaistniałej potrzeby dorocznych przeglądów norm.
Zakres oraz terminarz dorocznych przeglądów norm pracy zatwierdza minister po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
Przeglądami norm pracy w zakładach pracy powinny być objęte zarówno normy pracy powszechnie obowiązujące (normy pracy jednolite), jak też normy pracy obowiązujące w całej gałęzi gospodarki narodowej (normy pracy branżowe), a przede wszystkim normy pracy zakładowe stosowane w danym zakładzie.
1.
Przeglądów norm pracy dokonuje się komisyjnie.
2.
Właściwi ministrowie określą skład zespołów roboczych dokonujących przeglądów norm.
3.
W skład zespołu roboczego, o którym mowa w ust. 2, powinien wejść przynajmniej jeden przedstawiciel rady zakładowej.
Przegląd norm pracy powinien polegać w szczególności na:
1)
zbadaniu, czy warunki organizacyjno-techniczne założone przy ustaleniu norm pracy odpowiadają aktualnym warunkom wykonania, a w szczególności czy w razie wprowadzenia trwałych zmian w organizacji pracy i procesie technologicznym wskutek postępu technicznego wprowadzone zostały nowe normy pracy odpowiadające nowym warunkom wykonania,
2)
określeniu stopnia napięcia stosowanych norm,
3)
sprawdzeniu, czy ewidencja wyników pracy wykazana w kartach pracy jest zgodna z faktycznym wykonaniem wykazanym w innych dokumentach, jak np. raport produkcji, przychód i rozchód magazynu itp.,
4)
ponadto - w zakresie norm zakładowych - na zbadaniu:
a)
metod, według których ustala się normy pracy,
b)
czy stosowane zakładowe normy pracy zostały zatwierdzone zgodnie z obowiązującym trybem.
Szczegółowy zakres zadań wynikających z przepisów § 5 ustala dla poszczególnych przedsiębiorstw dyrektor centralnego zarządu po zaopiniowaniu przez branżową komisję norm pracy i po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego.
Zespoły robocze przedkładają dyrektorowi zakładu pracy sprawozdania z dokonanego przeglądu norm pracy oraz wnioski dotyczące wprowadzenia zmian w obowiązujących normach pracy ze szczegółowym określeniem tych zmian.
Wnioski ustalone przez zespół roboczy przedkładane są dyrektorowi zakładu pracy, który po zasięgnięciu opinii rady zakładowej ostatecznie je formułuje i przedkłada dyrektorowi centralnego zarządu; dyrektor zakładu pracy podległego bezpośrednio ministrowi wnioski te przedkłada ministrowi.
Zmian w normach pracy dokonuje:
1)
Prezydium Rządu po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych w zakresie norm jednolitych,
2)
właściwy minister po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego w zakresie norm branżowych,
3)
dyrektor centralnego zarządu lub jednostki równorzędnej po porozumieniu z zarządem głównym właściwego związku zawodowego w zakresie norm zakładowych na prace powtarzalne; zmiany tych norm w zakładach pracy podległych bezpośrednio ministrowi dokonuje minister.
1.
Ustalone i wprowadzone w obowiązującym trybie normy pracy nie mogą być zmienione wcześniej niż po upływie jednego roku od chwili ich zastosowania.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy tych norm zakładowych, które zastępuje się normami branżowymi lub jednolitymi, oraz tych norm branżowych, które zastępuje się normami jednolitymi.
1.
Zmiany w normach pracy wprowadza w życie dyrektor zakładu w porozumieniu z radą zakładową. Wprowadzenie to powinno być poprzedzone odpowiednią akcją wyjaśniającą o konieczności dokonanych zmian.
2.
Zmienione normy pracy powinny być wprowadzone w życie od najbliższego okresu obrachunkowego, jednak w terminie nie krótszym niż 2 tygodnie od chwili podania ich do wiadomości robotników.
Przepisy niniejszej uchwały nie mają zastosowania wtedy, gdy wskutek zmiany procesu technologicznego lub wprowadzenia istotnych usprawnień organizacyjno-technicznych zmieniających trwale warunki pracy należy ustalić i wprowadzić nową normę pracy, odpowiadającą nowym (zmienionym) warunkom wykonania.
Przez użyte w niniejszej uchwale określenie "właściwy minister" należy rozumieć również kierowników urzędów centralnych.
Zobowiązuje się Prezesa Państwowej Komisji Płac do przedkładania Prezesowi Rady Ministrów okresowych sprawozdań z wykonywania przepisów niniejszej uchwały.
Zarząd Centralnego Związku Spółdzielczości Pracy i Zarząd Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" rozważą sprawę wydania analogicznych do postanowień niniejszej uchwały przepisów o przeglądzie i zmianie norm pracy obowiązujących w jednostkach spółdzielczych.
Uchyla się przepisy:
1)
uchwały nr 387 Prezydium Rządu z dnia 26 maja 1951 r. w sprawie postępowania przy przeprowadzaniu rewizji norm pracy (Monitor Polski z 1951 r. Nr A-49, poz. 644 i z 1955 r. Nr 73, poz. 907) oraz
2)
§ 7 uchwały nr 290 Prezydium Rządu z dnia 9 kwietnia 1955 r.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 7 marca 1958 r. nin. uchwała przestaje obowiązywać w stosunku do pracowników, o których mowa w §§ 4, 5, 6 i 9 uchwały nr 50 Rady Ministrów z dnia 7 marca 1958 r. w sprawie płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych (M.P.58.20.125), zgodnie z § 15 ust. 2 pkt 12 powołanej uchwały.