Tryb kontroli upłynnienia remanentów materiałowych w jednostkach państwowych wykonywanej przez inspektorów Przedsiębiorstwa Upłynnienia Remanentów.

Monitor Polski

M.P.1951.A-51.684

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 4 czerwca 1951 r.
w sprawie trybu kontroli upłynnienia remanentów materiałowych w jednostkach państwowych wykonywanej przez inspektorów Przedsiębiorstwa Upłynnienia Remanentów.

W celu sprawnego przeprowadzenia akcji upłynnienia remanentów na podstawie § 3 pkt 1) lit. e) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. R. P. z 1949 r. Nr 26, poz. 190 i z 1950 r. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
Inspektorzy Przedsiębiorstwa Upłynnienia Remanentów (P.U.R.) wykonują kontrolę na zasadach i w ramach przepisów zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (PKPG) z dnia 2 maja 1951 r. w sprawie ujawnienia, upłynnienia i zapobiegania tworzeniu się zbędnych i nadmiernych remanentów materiałów zaopatrzeniowych w urzędach, instytucjach i przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr A-46, poz. 602).
1.
Inspektorzy P.U.R. przystępując do kontroli gospodarki materiałowej okazują kierownictwu kontrolowanej jednostki legitymację służbową P.U.R. oraz delegację służbową podpisaną przez dyrektora Centrali P.U.R. w Warszawie lub przez kierownika terenowej ekspozytury P.U.R.
2.
Delegacja służbowa inspektora P.U.R. powinna dokładnie wskazywać nazwę i siedzibę urzędu, instytucji lub przedsiębiorstwa, do którego deleguje się inspektora oraz określać datę (termin) inspekcji.
Wszystkie jednostki kontrolowane przez inspektorów P.U.R. są obowiązane udzielać inspektorom, w związku z ich czynnościami żądanych wyjaśnień ustnych lub pisemnych, udostępniać księgi, akta i dokumenty niezbędne do wykrywania nieprawidłowości gospodarki materiałowej oraz udzielać wszelkiej pomocy.
1.
W toku kontroli inspektorzy P.U.R.:
1)
stawiają wnioski dotyczące terminowego upłynnienia remanentów,
2)
mogą bezpośrednio dysponować zapasami materiałów zaopatrzeniowych, wskazując jednostkę, na rzecz której należy dokonać przerzutu,
3)
ustalają sposób magazynowania w przypadkach stwierdzenia marnotrawstwa spowodowanego niewłaściwym przechowaniem materiałów,
4)
zakreślą termin do wykonania wniosków, który w sprawach pilnych może być natychmiastowy,
5)
niezależnie od wniosków postawionych doraźnie w toku kontroli sporządzają protokół z przebiegu inspekcji według wzorów ustalonych przez Dyrektora P.U.R.
2.
Protokół z czynności inspektor P.U.R. sporządza w 4 jednobrzmiących egzemplarzach, z których po jednym otrzymują:
1)
kierownictwo jednostki kontrolowanej,
2)
władza bezpośrednio nadrzędna jednostki kontrolowanej,
3)
Centrala P.U.R.,
4)
właściwa terenowo ekspozytura P.U.R.
3.
Wnioski inspektorów P.U.R. są dla jednostki kontrolowanej wiążące i podlegają wykonaniu w zakreślonym przez inspektorów terminie.
4.
Wnioski inspektora P.U.R. i protokół z inspekcji podpisuje kierownictwo jednostki kontrolowanej, które może wnieść swoje uwagi. Odmowa niezwłocznego wykonania wniosku inspektora powinna być przez kierownictwo zakładu szczegółowo umotywowana przy podpisaniu protokołu lub wniosku.
Dyrektor P.U.R. przedstawia Przewodniczącemu P.K.P.G. lub władzy zwierzchniej jednostki kontrolowanej te sprawy, w których zdaniem P.U.R. odmowa wykonania wniosków inspektora nastąpiła bez dostatecznego uzasadnienia.
1.
Jednostki kontrolowane oraz ich władze zawiadamiają P.U.R. o zarządzeniach wydanych w celu wykonania wniosków inspektora oraz o wykonaniu tych zarządzeń.
2.
Inspektorzy P.U.R. uprawnieni są do sprawdzenia, czy wnioski zostały wykonane, i zawiadamiają o tym Centralę P.U.R. Dyrektor P.U.R. może skierować sprawy, w których nie wykonano wniosków inspektorów, do Przewodniczącego PKPG lub do władzy zwierzchniej jednostki kontrolowanej z wnioskiem o pociągnięcie winnych zaniedbania do odpowiedzialności służbowej. W przypadkach rażącego niedbalstwa lub szkodnictwa gospodarczego Dyrektor P.U.R. zawiadamia władze powołane do ścigania przestępstw.
Ministrowie wydadzą podległym jednostkom zarządzenia, które umożliwią inspektorom P.U.R. badanie całokształtu gospodarki materiałowej.