Tryb kierowania do pracy lekarzy wymienionych w art. 24 ustawy o zawodzie lekarza.

Monitor Polski

M.P.1951.A-47.632

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 18 maja 1951 r.
w sprawie trybu kierowania do pracy lekarzy wymienionych w art. 24 ustawy o zawodzie lekarza.

Na podstawie art. 24 ust. 6 ustawy z dnia 28 października 1950 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 458) zarządza się, co następuje:
Użyte w zarządzeniu określenie "lekarz" oznacza lekarza, który uzyskał zaświadczenie o prawie wykonywania zawodu po dniu 29 października 1950 r., a nie podlega ustawie z dnia 7 marca 1950 r. o planowym zatrudnianiu absolwentów średnich szkół zawodowych oraz szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 106).
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych, właściwych ze wzglądu na położenie zakładów społecznych służby zdrowia, w których lekarze są zatrudnieni, a jeśli chodzi o lekarzy nie zatrudnionych w tych zakładach - prezydia wojewódzkich rad narodowych, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lekarzy, wydadzą lekarzom w ciągu dwóch miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia skierowania do pracy w zakładach społecznych służby zdrowia.
2.
Lekarzom, którzy po dniu 29 października 1950 r. a przed dniem wejścia w życie zarządzenia przesiedlili się do innej miejscowości w celu podjęcia pracy, w zakładach społecznych służby zdrowia, wskazanych im przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, wydaje się skierowania, zobowiązujące ich do pracy w tych zakładach bądź w innych zakładach położonych w tej samej miejscowości.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej wydaje skierowania po zasięgnięciu opinii komisji zdrowia oraz zgodnie ze szczegółowym ilościowym planem zatrudnienia lekarzy w zakładach społecznych służby zdrowia, ustalonym przez Ministra Zdrowia.
2.
W razie skierowania lekarza do zakładu położonego na obszarze innego województwa prezydium działa w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie tego zakładu.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej dostarcza komisji zdrowia potrzebne do wydania opinii materiały, a w szczególności wykaz lekarzy zatrudnionych bądź zamieszkałych na terenie województwa.
2.
Komisja zdrowia przed wydaniem opinii zapoznaje się z życzeniami poszczególnych lekarzy, których w tym celu wzywa na swoje posiedzenie.
1.
Skierowanie powinno w szczególności zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres lekarza;
2)
określenie zakładu społecznego służby zdrowia, do którego lekarz zostaje skierowany;
3)
stanowisko, które lekarz ma objąć w tym zakładzie;
4)
liczbę godzin pracy w wymiarze tygodniowym oraz
5)
termin podjęcia pracy, jeśli chodzi o lekarzy, którzy zostają skierowani do innego zakładu społecznego służby zdrowia,
2.
W skierowaniu stwierdza się również, że dwuletni okres, w którym lekarz jest obowiązany do pracy w zakładach społecznych służby zdrowia, wskazanych w skierowaniu, biegnie:
1)
w przypadku, gdy lekarz zostaje zobowiązany do pracy w dotychczasowym zakładzie, jednak z wyjątkiem przypadku określonego w § 2 ust. 2 - od dnia wydania skierowania;
2)
w innych przypadkach - od dnia podjęcia pracy.
1.
Odpis skierowania prezydium wojewódzkiej rady narodowej przesyła zakładowi społecznemu służby zdrowia, do którego lekarz zostaje skierowany.
2.
Jeżeli lekarz nie zgłosił się do pracy w terminie określonym w skierowaniu, zakład społeczny służby zdrowia zawiadamia o tym prezydium wojewódzkiej rady narodowej w ciągu tygodnia od upływu tego terminu.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, właściwej ze względu na położenie zakładu, w którym lekarz jest zatrudniony na podstawie skierowania, może w przypadkach, gdy uzna to za celowe, przenieść lekarza w czasie trwania obowiązku pracy do innego zakładu społecznego służby zdrowia, położonego w tej samej miejscowości.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej odracza obowiązek podjęcia pracy lekarzowi:
1)
powołanemu do czynnej służby wojskowej - na czas jej trwania;
2)
niezdolnemu do pracy - na czas trwania niezdolności;
3)
odbywającemu studia, prowadzące do uzyskania stopnia doktora - do czasu ukończenia tych studiów, jednak nie dłużej niż na dwa lata.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej może odroczyć obowiązek podjęcia pracy na czas nie dłuższy niż 3 miesiące lekarzowi, zatrudnionemu w charakterze pracownika naukowego w akademii medycznej bądź samodzielnej placówce naukowo-badawczej.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.