Tryb i terminy sporządzania faktur przejściowych i końcowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-42.508

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ENERGETYKI
z dnia 22 kwietnia 1953 r.
w sprawie trybu i terminów sporządzania faktur przejściowych i końcowych.

Na podstawie §§ 4 i 5 uchwały nr 17 Prezydium Rządu z dnia 10 stycznia 1952 r. w sprawie zasad rozliczeń za roboty budowlano-montażowe i prace projektowe w zakresie inwestycji i kapitalnych remontów między jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr A-6, poz. 59 i Nr A-106, poz. 1642) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy przedsiębiorstw nadzorowanych przez Zarząd Przedsiębiorstw Budowy Elektrowni i Zarząd Przedsiębiorstw Budowy Sieci z wyjątkiem Przedsiębiorstwa Robót Termoizolacyjnych "Termoizolacja" w Zabrzu.
Podstawą do rozliczeń za wykonane roboty przez przedsiębiorstwa wymienione w § 1 są faktury przejściowe i końcowe.
1.
Podstawą do wystawiania faktur przejściowych za wykonane roboty budowlano-montażowe przez przedsiębiorstwa określone w § 1 są protokoły stanu robót ustalające procentowo wartość wykonanych robót od początku budowy w oparciu o tabelę scalonych elementów budowy, opracowane oddzielnie dla każdego obiektu na podstawie kosztorysów umownych.
2.
W stosunku do robót już wymierzonych i rozliczonych w ramach odbioru częściowego do protokołu należy przyjąć stan tych robót na podstawie wyników odbioru częściowego.
Celem umożliwienia sporządzania faktur przejściowych kierownik robót generalnego wykonawcy w porozumieniu z przedstawicielem zamawiającego (inwestora) oraz kierownikiem robót podwykonawcy ustalą dwa dni w miesiącu jako terminy stwierdzenia stanu robót i sporządzenia protokołu dla każdego obiektu.
Generalny wykonawca sporządza protokół stanu robót oddzielnie dla każdego obiektu w zakresie robót wykonywanych przez siebie i oddzielnie w zakresie robót wykonywanych przez podwykonawców.
1.
Protokół stanu robót podpisują: kierownik robót generalnego wykonawcy, kierownik robót podwykonawcy oraz osoby nadzorujące ze strony zamawiającego (inwestora) lub upoważnieni zastępcy.
2.
W przypadkach niestawienia się przedstawiciela inwestora w ustalonym terminie protokół stanu robót może być sporządzony bez udziału przedstawiciela inwestora z dokonaniem odpowiedniej wzmianki w protokole.
3.
Ustalenia, zawarte w protokole, stanowią podstawę do wystawienia faktury przejściowej.
Faktury przejściowe należy wystawiać dwa razy w miesiącu w terminach:
1)
dla faktur za pierwszą połowę miesiąca - do dnia 23 bieżącego miesiąca;
2)
dla faktur za drugą połowę miesiąca - do dnia 8 następnego miesiąca.
1.
Generalny wykonawca wystawia faktury przejściowe na zamawiającego (inwestora), a podwykonawca na generalnego wykonawcę.
2.
Faktury przejściowe, wystawione przez generalnego wykonawcę na podstawie protokołu stanu robót, obejmują roboty wykonane przez generalnego wykonawcę i podwykonawcę.
Przy rozliczeniach generalnego wykonawcy z zamawiającym obowiązuje następujący tryb postępowania:
1)
generalny wykonawca przesyła zamawiającemu listem poleconym lub doręcza za pokwitowaniem oryginał faktury przejściowej z jedną kopią w terminach ustalonych dla wystawiania faktur (§ 7), dołączając do przesłanej faktury jeden odpis protokołu stanu robót; w przypadku niesprawowania nadzoru przez zamawiającego faktura powinna być dostarczona w 3 egzemplarzach, z których jeden przeznaczony jest dla wykonującego nadzór na zlecenie zamawiającego;
2)
najpóźniej następnego dnia roboczego po upływie terminów ustalonych dla wystawiania faktur generalny wykonawca składa w banku finansującym jego działalność operacyjną żądanie zapłaty, do którego dołącza dwie kopie faktury przejściowej oraz 1 egzemplarz protokołu stanu robót.
Przy rozliczeniach podwykonawcy z generalnym wykonawcą obowiązuje następujący tryb postępowania:
1)
podwykonawca przesyła listem poleconym generalnemu wykonawcy oryginał faktury przejściowej z jedną kopią w terminach ustalonych dla wystawiania faktur (§ 7);
2)
najpóźniej następnego dnia roboczego po upływie terminów ustalonych dla wystawiania faktur podwykonawca składa w banku finansującym działalność operacyjną podwykonawcy żądanie zapłaty, do którego dołącza się 2 kopie faktury przejściowej.
1.
Po ukończeniu wszystkich robót dotyczących określonych obiektów przewidzianych w umowie na podstawie kosztorysu umownego i kosztorysów dodatkowych, obejmujących ilość wykonanych robót i dostaw, wykonawca sporządza fakturę końcową.
2.
Faktury końcowe powinny być sporządzane w 5 egzemplarzach w terminie 6-tygodniowym od daty wykonania wszystkich robót w danym obiekcie.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 obowiązują również podwykonawcę przy sporządzaniu faktury końcowej, z tym że wystawienie przez niego faktury końcowej powinno nastąpić nie później niż 14 dnia po sporządzeniu z zamawiającym protokołu odbioru robót wykonanych przez podwykonawcę.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1953 r.
1 § 1 zmieniony przez § 5 zarządzenia z dnia 8 lutego 1954 r. w sprawie trybu i terminów sporządzania faktur miesięcznych za roboty budowlano-montażowe przez Przedsiębiorstwo Robót Termoizolacyjnych "Termoizolacja" w Zabrzu oraz formy tych faktur (M.P.54.A-47.660) z dniem 1 lipca 1953 r.