Tryb finansowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji lat przyszłych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-58.736

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO I MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 maja 1953 r.
w sprawie trybu finansowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej inwestycji lat przyszłych.

Na podstawie § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 kwietnia 1949 r. w sprawie zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 26, poz. 190) i § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. Nr 22, poz. 188) zarządza się, co następuje:
1.
Przez dokumentację projektowo-kosztorysową inwestycji lat przyszłych należy rozumieć dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą inwestycji dotychczas nie rozpoczętych, których rozpoczęcie przewidziane jest w latach najbliższych.
2.
Dokumentacja określona w ust. 1 podlega finansowaniu ze środków inwestycyjnych przewidzianych w planie tego roku, w którym jest sporządzona.
Umowy o wykonanie dokumentacji inwestycyjnej lat przyszłych zawiera w zasadzie inwestor naczelny. Inwestor naczelny może upoważnić do zawarcia umowy przyszłego inwestora bezpośredniego. Środki potrzebne na sfinansowanie umowy inwestor naczelny zabezpiecza w formie akredytywy, wystawionej na oddział banku specjalnego, właściwego dla przyszłego inwestora. W tych przypadkach faktury są akceptowane przez przyszłego inwestora i pokrywane w ciężar akredytywy.
1.
Warunkiem finansowania dokumentacji lat przyszłych jest:
1)
posiadanie przez inwestora naczelnego odpowiedniego tytułu w planie inwestycyjnym pod nazwą "dokumentacja inwestycyjna lat przyszłych",
2)
zawarcie przez inwestora naczelnego lub przyszłego inwestora bezpośredniego umowy z biurem projektowym lub innym uprawnionym wykonawcą na całość wykonywanej dokumentacji, z ustaleniem zakresu prac i kosztów tej części dokumentacji, która ma być sporządzona do końca roku kalendarzowego, i potwierdzenie umowy przez bank specjalny,
3)
zapewnienie środków w planie pokrycia finansowego inwestycji.
2.
Banki specjalne przed potwierdzeniem umów sprawdzają:
1)
czy zakres dokumentacji, objęty umową, jest zgodny z zatwierdzonym tytułem inwestycyjnym lub treścią akredytywy;
2)
czy roczny zakres umów nie przekracza rocznej sumy, przewidzianej w tytule inwestycyjnym na opracowanie dokumentacji inwestycyjnej lat przyszłych, lub czy środki potrzebne na sfinansowanie umowy zostały zabezpieczone w formie akredytywy w sposób ustalony w § 2;
3)
czy umowa jest zawarta zgodnie z obowiązującymi przepisami w zakresie umów o sporządzenie dokumentacji dla inwestycji.
1.
Dokumentacja inwestycyjna lat przyszłych, wykonana na podstawie umowy zawartej przez inwestora naczelnego, podlega przekazaniu w trybie nieodpłatnym właściwemu inwestorowi bezpośredniemu po włączeniu danej inwestycji do planu inwestycyjnego. Po przekazaniu dokumentacji wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy przechodzą na inwestora bezpośredniego.
2.
Wartość wykonanej i przekazanej dokumentacji podlega wykazaniu we wniosku inwestycyjnym, obejmującym planowane zadanie inwestycyjne, jako nakłady sfinansowane przed danym rokiem inwestycyjnym.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.