Terminy i tryb przygotowania programów miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy trzyletnie.

Monitor Polski

M.P.1957.64.396

Akt utracił moc
Wersja od: 14 sierpnia 1957 r.

INSTRUKCJA
KOMISJI PLANOWANIA PRZY RADZIE MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1957 r.
w sprawie terminów i trybu przygotowania programów miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy trzyletnie.

Na podstawie § 6 uchwały nr 246 Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1957 r. w sprawie opracowywania programów miejskiego budownictwa mieszkaniowego na okresy 3-letnie (Monitor Polski Nr 64, poz. 394) ustala się, następuje:

Przygotowanie postulatów do programów.

§  1.
1.
Postulaty do programu miejskiego budownictwa mieszkaniowego, zwanego dalej "programem", przygotowują powiatowe (miejskie) komisje planowania gospodarczego. Materiałami do przygotowania postulatów są:
1)
założenia planów wieloletnich,
2)
dane i opinie zainteresowanych komórek organizacyjnych prezydium powiatowej (miejskiej) rady narodowej w zakresie rozwoju budownictwa mieszkaniowego i niezbędnych komunalnych, usługowych i socjalnych urządzeń towarzyszących oraz zagospodarowania przestrzennego terenu,
3)
dane i opinie jednostek wykonawstwa budowlano-montażowego,
4)
wytyczne prezydium wojewódzkiej rady narodowej jako inwestora centralnego budownictwa osiedlowego,
5)
założenia rozwojowe przemysłu kluczowego, lokalizowanego na terenie miasta (powiatu),
6)
zgłoszenia i dane uzyskane od inwestorów realizujących budownictwo mieszkaniowe w ramach resortowych planów inwestycyjnych i wszystkich inwestorów realizujących budownictwo mieszkaniowe w ramach inwestycji pozalimitowych,
7)
aktualne potrzeby mieszkaniowe wynikające z analizy specyfiki warunków mieszkaniowych miasta (powiatu),
8)
zgłoszenia i postulaty ludności w zakresie budownictwa indywidualnego powszechnego, przyzakładowego i spółdzielczego korzystającego z pomocy Państwa na podstawie obowiązujących przepisów.
2.
Zestawienia postulatów sporządzane są na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do niniejszej instrukcji i przesyłane przez miejskie (powiatowe) komisje planowania gospodarczego do właściwej wojewódzkiej komisji planowania gospodarczego (WKPG) w terminie do dnia 1 marca każdego roku.
§  2.
1.
Wojewódzkie komisje planowania gospodarczego w porozumieniu z zainteresowanymi komórkami organizacyjnymi prezydium wojewódzkiej rady narodowej oraz jednostkami wykonawstwa budowlano-montażowego dokonują analizy zestawień postulatów przesłanych przez miejskie (powiatowe) komisje planowania gospodarczego.
2.
W razie różnicy zdań pomiędzy wojewódzką i powiatową (miejską) komisją planowania gospodarczego co do wielkości lub rodzaju postulowanych zadań, WKPG uprawniona jest do zmiany postulowanych zadań powiatowego (miejskiego) programu jedynie po dokonaniu protokolarnej konsultacji z prezydium właściwej powiatowej (miejskiej) rady narodowej.
3.
Zbiorcze zestawienia postulatów w skali województwa sporządzane są na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji i przesłane przez WKPG wraz z jednym egzemplarzem zestawień, o których mowa w § 1 ust. 2, do Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, do Ministerstwa Gospodarki Komunalnej i Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w terminie do dnia 1 kwietnia każdego roku.
4.
Przepisy ust. 1-3 mają odpowiednie zastosowanie do miejskich komisji planowania gospodarczego w miastach wyłączonych z województw.
§  3.
W części dotyczącej zadań budownictwa mieszkaniowego realizowanego w ramach resortowych planów inwestycyjnych i inwestycji pozalimitowych komisje planowania opracowujące zestawienia w myśl przepisów §§ 1 i 2 włączą do zestawienia zadań tylko takie pozycje, co do których inwestorzy przedłożą wstępną akceptację resortu. W przypadku uznania przez prezydium właściwej rady narodowej konieczności realizacji określonych inwestycji mieszkaniowych w ramach resortowych planów inwestycyjnych, co do których brak jest wstępnej akceptacji resortu - do zestawienia zadań powinny być dołączone odpowiednie wnioski w formie opisowej.
§  4.
1.
Komisja Planowania przy Radzie Ministrów przedstawia Radzie Ministrów do zatwierdzenia w terminie do dnia 15 maja każdego roku wysokość nakładów finansowych programu wraz z wykazaniem ewentualnych rozbieżności z postulatami (§2 ust. 3).
2.
Zatwierdzona przez Radę Ministrów wysokość nakładów finansowych programu podawana jest do wiadomości prezydiom wojewódzkich rad narodowych, prezydiom rad narodowych miast wyłączonych z województw oraz resortom w celu opracowania programów.

Opracowanie programów.

§  5.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw sporządzają programy w oparciu o nakłady finansowe określone przez Radę Ministrów, a prezydia powiatowych rad narodowych i prezydia rad narodowych miast posiadających uprawnienia powiatów - w oparciu o nakłady finansowe ustalone przez prezydia wojewódzkich rad narodowych.
2.
Programy powinny być sporządzane na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do instrukcji.
§  6.
Sporządzanie programów w części dotyczącej budownictwa realizowanego w ramach resortowych planów inwestycyjnych i inwestycji pozalimitowych następuje w porozumieniu z inwestorem w ramach nakładów finansowych, ustalonych przez Radę Ministrów zgodnie z § 4 instrukcji.
§  7.
Opracowywanie programów przez prezydia powiatowych rad narodowych miast stanowiących powiaty powinno być ukończone do 1 lipca każdego roku.
§  8.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych, prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw przesyłają powiatowe (miejskie) programy na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do instrukcji zainteresowanym organom administracji państwowej i jednostkom wykonawstwa budowlano-montażowego.
2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych i prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw przesyłają Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwu Gospodarki Komunalnej, Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz Komitetowi do Spraw Urbanistyki i Architektury zbiorcze zestawienie programów województw i podstawowe dane programów miast wyłączonych z województw. Zestawienia powinny być sporządzone na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do instrukcji.
§  9.
1.
Pierwszy program na lata 1958-1960 opracowany będzie w innych terminach niż ustalone w poprzednich paragrafach niniejszej instrukcji.
2.
Jako dane i ustalenia do pierwszego roku programu (1958) potraktować należy aktualne zadania planu inwestycyjnego na 1958 r. i narodowego planu gospodarczego opracowane w odrębnym trybie.
3.
Zestawienia postulatów (§1 ust. 2) powinny być przekazane do dnia 15 października 1957 r. Zbiorcze zestawienia postulatów (§2 ust. 3 i 4) przekazane zostaną w terminie do dnia 30 listopada 1957 r. Przedstawienie materiałów Radzie Ministrów (§4 ust. 1) nastąpi do dnia 31 grudnia 1957 r. Opracowanie programów na okres 1958-1960 powinno być zakończone do dnia 15 lutego 1958 r.
§  10.
Instrukcja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1.

Województwo ..........

Miasto ...............

Powiat ...............

*) POSTULATY DO PROGRAMU TRZYLETNIEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO NA LATA ......

*) TRZYLETNI PROGRAM MIEJSKIEGO BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO NA LATA .... ZESTAWIENIE ZBIORCZE

WyszczególnienieRazem lata 1958-60195819591960
izbynakłady w tys. złizbynakłady w tys. złizbynakłady w tys. złizbynakłady w tys. zł
123456789
Budownictwo ogółem
1. Budownictwo osiedlowe "ZOR"
2. Budownictwo rozproszone rad narodowych
w tym:
ze środków pozalimitowych
3. Budownictwo rozproszone resortów ogółem
w tym:
Ministerstwo.......
" ..........
" ..........
w tym: ze środków pozalimitowych
4. Budownictwo ludności razem
środki kredytowe
środki własne
z tego:
a) budownictwo indywidualne powszechne
w tym: środki kredytowe
b) budownictwo indywidualne przyzakładowe
w tym; środki kredytowe
c) budownictwo spółdzielcze
w tym: środki kredytowe

........ dnia .... 195 .. r.

Za Prezydium

...................

(podpis)

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2.

Miasto ..............

Powiat ..............

PROGRAM TRZYLETNI BUDOWNICTWA MIESZKANIOWEGO

Lp.MiejscowośćZadania rzeczowe (w izbach)Nakłady finansowe w tys. zł
RazemRok IRok IIRok IIIRazemKubatura mieszkaniowaKubatura niemieszkaniowa i inwestycje uzupełniające
stany oddawane do użytkustany surowestany oddawane do użytkustany surowestany oddawane do użytkustany surowestany oddawane do użytkustany suroweOgółemI rokII rokIII rokI rokII rokIII rokI rokII rokIII rok
1234567891011121314151617181920
ABudownictwo osiedlowe DBOR
Razem
Osiedla
1)
2)
3)
BBudownictwo rozproszone rad narodowych**
Miejscowości (osiedla)
1)
2)
3)
CBudownictwo rozproszone resortów**
Nazwa zakładu pracy oraz określenie miejsca budowy
1)
2)
DBudownictwo ze środków własnych ludności*
a) przyzakładowe, w tym środki kredytowe
b) powszechne, w tym środki kredytowe
c) spółdzielcze, w tym środki kredytowe

*) Rubryki 3-10 wypełniać tylko jako szacunek efektów rzeczowych, rubryk 15-20 nie wypełniać.

**) Budownictwo ze środków pozalimitowych (np. z funduszu mieszkaniowego miejskiego, z funduszu zakładowego) wykazywać odrębnymi pozycjami z zaznaczeniem Pzl.