Termin przechowywania oraz sposób przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z referendów przeprowadzonych w dniu 18 lutego 1996 r.

Monitor Polski

M.P.1996.13.177

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lutego 1996 r.

UCHWAŁA
PAŃSTWOWEJ KOMISJI WYBORCZEJ
z dnia 20 lutego 1996 r.
w sprawie terminu przechowywania oraz sposobu przekazywania do archiwów państwowych dokumentów z referendów przeprowadzonych w dniu 18 lutego 1996 r.

Na podstawie art. 121 ust. 4 ustawy z dnia 28 maja 1993 r. - Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 45, poz. 205 i z 1995 r. Nr 132, poz. 640) w związku z art. 44 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o referendum (Dz. U. Nr 99, 487) Państwowa Komisja Wyborcza, po porozumieniu z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych, uchwala, co następuje:
Ilekroć w niniejszej uchwale jest mowa:
1)
o referendach - należy przez to rozumieć:
a)
referendum o powszechnym uwłaszczeniu obywateli, zarządzonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
referendum o niektórych kierunkach wykorzystania majątku państwowego, zarządzonym przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
o dokumentach z referendów - należy przez to rozumieć:
a)
spis osób uprawnionych do udziału w referendum,
b)
protokoły głosowania w obwodzie,
c)
protokoły zbiorczych wyników głosowania w województwie,
d)
protokoły o wyniku referendum,
e)
karty do głosowania (ważne i nieważne),
f)
uchwały podjęte przez komisje do spraw referendum,
g)
protokoły posiedzeń komisji do spraw referendum,
h)
urzędowe obwieszczenia komisji do spraw referendum,
i)
dokumentację zapisaną na elektromagnetycznych nośnikach informatycznych.
1.
Dokumenty z referendów obwodowe komisje do spraw referendum przekazują, w oddzielnych pakietach dla każdego z referendów, odpowiednio wójtowi, burmistrzowi i prezydentowi miasta. Spis osób uprawnionych do udziału w referendum stanowi oddzielny pakiet. Dokumenty te są przechowywane do dyspozycji Sądu Najwyższego do czasu rozstrzygnięcia o ważności referendów, a także do dyspozycji sądów lub organów prokuratury prowadzących postępowanie karne.
2.
Po podjęciu przez Sąd Najwyższy uchwał w sprawie ważności referendów odpowiednio wójt, burmistrz i prezydent miasta zarządza zniszczenie przechowywanych dokumentów z referendów w sposób uzgodniony z kierownikiem właściwego archiwum państwowego. Zniszczenie dokumentów może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od daty ogłoszenia uchwał Sądu Najwyższego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, chyba że udostępnienia lub zabezpieczenia tych dokumentów zażądał sąd lub prokurator. W takim wypadku późniejsze zniszczenie dokumentów wymaga uzgodnienia z organem, który zażądał ich zabezpieczenia lub udostępnienia.
1.
Dokumenty z referendów wojewódzka komisja do spraw referendum przekazuje, w oddzielnych pakietach dla każdego z referendum, dyrektorowi delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego właściwej dla siedziby komisji. Są one przechowywane w sposób ustalony dla zasobu archiwalnego archiwów zakładowych przez okres 5 lat, licząc od dnia 1 stycznia 1997 r.
2.
Po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, dokumenty z referendów, przechowywane przez dyrektora delegatury wojewódzkiej Krajowego Biura Wyborczego, podlegają przekazaniu do właściwego archiwum państwowego.
Dokumenty z referendów, przekazane przez wojewódzkie komisje do spraw referendum Państwowej Komisji Wyborczej, podlegają przekazaniu kierownikowi Krajowego Biura Wyborczego i stanowią zasób archiwalny (materiały archiwalne) przechowywany w Krajowym Biurze Wyborczym.
Dokumentacja powstała w wyniku i w związku z działalnością komisji do spraw referendum, nie mająca charakteru dokumentów z referendów, a w szczególności nie wykorzystane karty do głosowania, podlega zniszczeniu w sposób określony w § 2 ust. 2.
W sprawach nie uregulowanych niniejszą uchwałą, w szczególności dotyczących gromadzenia, ewidencjonowania, kwalifikowania i udostępniania dokumentów z referendów, stosuje się przepisy o narodowym zasobie archiwalnym.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.