Taryfa opłat rzeźnianych dla rzeźni prowadzonych przez samorząd terytorialny oraz ich przeznaczenie.

Monitor Polski

M.P.1948.A-85.951

Akt utracił moc
Wersja od: 28 grudnia 1948 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 20 grudnia 1948 r.
wydane w porozumieniu z Prezesem Centralnego Urzędu Planowania, Ministrem Przemysłu i Handlu oraz Kancelarią Rady Państwa w sprawie taryf opłat rzeźnianych dla rzeźni prowadzonych przez samorząd terytorialny oraz ich przeznaczenie.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i 4 dekretu z dnia 24 września 1947 r. o ustalaniu cen w przedsiębiorstwach prowadzonych przez Państwo lub samorząd (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 337) oraz art. 19 rozporządzenia Prezydenta R. P. z dnia 22 marca 1928 r. o badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa (Dz. U. R. P. Nr 60, poz. 454 z 1933 r.) w brzmieniu ustawy z dnia 1 marca 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 18, poz. 132) zarządza się, co następuje:
Rodzaje opłat i świadczeń rzeźnianych.
Ustala się:

A. jednolite dla poszczególnych kategorii rzeźni (I-III) na terenie całego kraju taryfy opłat rzeźnianych za świadczenia rzeźni w związku z dokonywanym ubojem zwierząt w rzeźni (taryfa I stanowiąca załącznik do zarządzenia),

B. wspólne dla wszystkich kategorii rzeźni niżej podane taryfy opłat, które pobierane będą przez zarządy rzeźni tylko w zależności od świadczonych usług:

– opłaty za korzystanie z taniej jatki (taryfa II),

– opłaty za korzystanie z hali hurtowej sprzedaży mięsa (taryfa III),

– opłaty za korzystanie z przedchłodni ponad 24 godziny po uboju, chłodni i zamrażalni (taryfa IV),

– opłaty za czynności dodatkowe i administracyjno-manipulacyjne rzeźni (taryfa V),

Taryfy II-V stanowią załącznik do zarządzenia.

Wysokość stawek opłat rzeźnianych jest ustalona na okres jednego roku kalendarzowego.
Zmiana stawek opłat rzeźnianych w okresie ich obowiązywania może nastąpić tylko w przypadkach wyjątkowych i gospodarczo uzasadnionych przy zachowaniu trybu wymaganego dla ustalenia powyższych taryf zgodnie z dekretem z dnia 24 września 1947 r.
Pobieranie wyższych opłat od ustalonych w załączonych taryfach jest zakazane.
Pobieranie opłat i świadczeń nie ustalonych w załączonych taryfach jest zabronione. Nie dotyczy to opłat pobieranych za badanie urzędowe mięsa, nie przewidziane w zarządzeniu niniejszym. Opłaty za takie badania reguluje zarządzenie Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie opłat za badanie zwierząt rzeźnych i mięsa z dnia 20 grudnia 1948 r. (Monitor Polski Nr A-85, poz. 953).
Wzbronione są jakiekolwiek świadczenia na rzecz pracowników rzeźni ze strony klienta, jak też przyjmowanie takich świadczeń przez pracownika.
Kwoty uzyskane z opłat rzeźnianych, po potrąceniu kosztów eksploatacyjnych i kosztów związanych z urzędowym badaniem, winny być - aż do czasu dostosowania urządzeń rzeźni pod względem technicznym i sanitarnym do wymagań, ustalonych przez powołane do tego władze, dla poszczególnych kategorii rzeźni - obracane wyłącznie na doprowadzenie urządzeń do wymaganego poziomu. Nie będą do nich miały zastosowania przepisy ostatniego zdania art. 18 ust. 1 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o finansach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 199) z późniejszymi zmianami. Pochodzące stąd nadwyżki z opłat rzeźnianych będą odprowadzane na powyższe cele inwestycyjne i pozostawać będą na specjalnym koncie inwestycji rzeźnianych.
Z chwilą wprowadzenia jednolitego planu kont dla przedsiębiorstw samorządowych wpływy z opłat rzeźnianych będą księgowane zgodnie z wymogami jednolitego planu kont, a do tego czasu księgowane będą z uwzględnieniem działów przyjętych niniejszym zarządzaniem.
Opłaty rzeźniane, ujęte w taryfie I, winny być pobierane przez zarząd rzeźni w stosunku do wagi żywej zwierzęcia, ustalanej w rzeźniach przy pomocy wag pomostowych. W rzeźniach III kat. nie posiadających odpowiednich urządzeń wagowych, do czasu zainstalowania takich urządzeń dozwolone jest pobieranie podanych w taryfie opłat od sztuki.
Opłaty rzeźniane ustalone w taryfie I-szej pobiera się za:

– korzystanie z urządzeń rzeźni oraz urzędowe badanie zwierząt rzeźnych i mięsa (grupa A),

– robociznę (grupa B).

Grupą A objęte są następujące świadczenia rzeźni: przetrzymywanie zwierząt w pomieszczeniach rzeźni przez 24 godziny przed ubojem, korzystanie z urządzeń rzeźni przy uboju i oprawianiu zwierząt, przetrzymywanie mięsa w przedchłodni przez 24 godziny po uboju, unieszkodliwianie mięsa warunkowo zdatnego, postępowanie z mięsem uznanym za warunkowo zdatne, mniej wartościowe lub niezdatne do spożycia, a ponadto urzędowe badanie zwierząt rzeźnych przed ubojem, nadzór w czasie uboju i badanie mięsa po uboju, dokonanym w tej samej rzeźni.

Grupą B objęta jest robocizna, związana ze wszystkimi wyżej wyszczególnionymi czynnościami, a w szczególności: ubicie zwierzęcia, oparzanie świń, oczyszczenie wewnętrzne i zewnętrzne, oprawienie, zdejmowanie skóry, przepołowienie lub poćwiartowanie tuszy, przetransportowanie mięsa do hali lub chłodni oraz na tanią jatkę.

Za urządzenia i robociznę przy zdejmowaniu skór świńskich i zdejmowanie skór z cieląt dostarczanych spoza rzeźni pobiera się oddzielne opłaty od właścicieli zwierząt (w/g taryfy V).

W pobieranej opłacie w/g taryfy I-szej stawka za świadczenia grupy A stanowi 75%, a grupy B - 25% w stosunku do całej opłaty.
W rzeźniach, w których robocizna wykonywana jest przez właścicieli zwierząt, opłata rzeźniana za dokonanie uboju wynosi 75% całej opłaty, wymienionej w taryfie I-szej.
Rzeźnie, w których robocizna wykonywana jest całkowicie (§ 10) nie przez własny personel, lecz przez zespoły postronne, winny pobierać na rzecz pracowników dokonywujących uboju 25% całej opłaty, a uzyskane w ten sposób kwoty przekazywać w terminach umownych właściwym zarządom spółdzielczych grup ubojowych względnie pracownikom. Pobieranie tych opłat przez pracowników bezpośrednio od właścicieli zwierząt rzeźnych jest zabronione.
W gminach nie uprawnionych do wyznaczania własnego organu urzędowego badania zwierząt rzeźnych i mięsa potrąca się - z opłaty pobranej za świadczenia grupy A - taksę za urzędowe badanie w wysokości 20% w stosunku do całej opłaty ustalonej w taryfie I.

Zainkasowane z tego tytułu kwoty zarząd rzeźni przekazuje związkowi samorządowemu, który wyznaczył dla rzeźni organ urzędowego badania. Kwoty te należy przeprowadzić w rachunkowości rzeźni przez oddzielne konto.

Powiatowy związek samorządowy zużytkuje tę sumę, po pokryciu wydatków związanych z urzędowym badaniem zwierząt rzeźnych i mięsa, zgodnie z zasadą wyrażoną w § 7 zarządzenia, na doinwestowanie rzeźni znajdujących się na terenie powiatu.

W taryfie II zawarto opłaty za korzystanie z taniej jatki. Zarząd rzeźni winien potracić z kwoty uzyskanej ze sprzedaży zakwestionowanego mięsa lub produktów należności za użytkowanie taniej jatki i sprzedaż mięsa, licząc od 1 kg. Na straty przy cięciu i rozważaniu mięsa odliczyć wolno do 4% wagi mięsa, przeznaczonego do sprzedaży w taniej jatce. Przewóz mięsa, skierowanego do taniej jatki czynnej przy rzeźni, w której dokonano uboju lub innej, odbywa się na koszt rzeźni dokonywującej uboju.
Kwotę pozostałą po potrąceniu opłaty za czynności w taniej jatce (§ 15) Zarząd rzeźni winien bezzwłocznie wypłacić właścicielowi towaru.
Opłaty taryfy III pobiera się w hali sprzedaży hurtowej za dzierżawę jatki, haka lub wózka biegowego (suwakowego, stalugowego).

Opłata może być pobierana za dobę, miesiąc, a za dzierżawę jatki również za rok. Użycie wózka biegowego, służącego tylko do przewozu mięsa z hal ubojowych do hali hurtu (i chłodni) jest bezpłatne, o ile posiadacz mięsa nie zatrzymuje wózka dłużej, jak tylko na czas transportu mięsa.

Opłaty za korzystanie z przedchłodni ponad 24 godziny, chłodni lub zamrażalni (taryfa IV), pobierane są albo tytułem najmu komory (kabiny) chłodniczej, względnie najmu części powierzchni podłogi kabiny (od m2) i obliczane za dobę i miesiąc, albo w/g stawek w stosunku do ilości przechowywanego mięsa. Opłaty w przedchłodni wynoszą 50% a w zamrażalni 150% opłaty pobieranej za korzystanie z chłodni. Stawki opłat pobieranych za korzystanie z przedchłodni, chłodni i zamrażalni są różne w sezonie i po zakończeniu sezonu chłodniczego. Za sezon chłodniczy uważa się okres, w którym maszyny chłodnicze są w ruchu.
W/g taryfy V zarządy rzeźni pobierać będą opłaty: za prawo wejścia, wjazdu i postoju na terenie rzeźni pojazdów, służących do przewozu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zwierząt żywych, za karty wstępu i przepustki wejściowe, za dodatkowe otwarcie chłodni za uprzednim zezwoleniem zarządu rzeźni, czyszczenie i dezynfekcję pojazdów służących do przewozu mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zwierząt żywych, za ściąganie skór świńskich i z cieląt dostarczanych spoza rzeźni, za dodatkowe ważenie żywca i mięsa.

Opłaty za sprawdzanie i badanie mięsa przywozowego.

Za sprawdzanie badania mięsa (i przetworów mięsnych), sprowadzonego do miejscowości, w których istnieje obowiązek sprawdzania w myśl rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych z dnia 3 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 53, poz. 424), łącznie z. kosztami korzystania z urządzeń stacji badania i robocizny, rzeźnie pobierają opłaty w wysokości ustalonej w taryfie VI, stanowiącej załącznik do niniejszego zarządzenia.
Za ponowne badanie mięsa, zbadanego przez oglądacza i sprowadzonego do miejscowości, posiadających rzeźnie publiczne, w których urzędowe badanie wykonują wyłącznie lekarze weterynarii, wraz z kosztami korzystania z urządzeń stacji badania i robocizny należy pobierać opłaty o 100% wyższe od ustalonych za sprawdzanie w § 20 (taryfa VI).
Opłaty wymienione w §§ 20, 21 dotyczą mięsa, wędlin i innych przetworów mięsnych oznakowanych i dostarczonych na stację sprawdzania (badania) przez ich posiadacza.
Za sprawdzanie względnie ponowne badanie mięsa oznakowanego wprawdzie lecz wprowadzonego do obrotu z pominięciem obowiązku sprawdzania (§ 20) lub ponownego badania (§ 21) w miejscowościach, w których ten obowiązek istnieje, należy pobrać opłaty o 100% wyższe niż podane w §§ 20 i 21 (taryfa VI).
Za badanie mięsa nieoznakowanego (pochodzącego z uboju nielegalnego) - należy pobierać opłaty w/g taryfy VII.
W gminach nieuprawnionych do wyznaczania własnego organu urzędowego badania z opłaty pobranej za badanie mięsa nieoznakowanego (pochodzącego z uboju nielegalnego), o której mowa w § 24, zarząd rzeźni przekaże 50% na rzecz tego związku samorządowego, który wyznaczył organ urzędowego badania. Kwoty te winny być zużytkowane na prowadzoną przez powiatowy związek samorządowy akcję zwalczania nielegalnego uboju i obrotu mięsem oraz przetworami mięsnymi.
W gminach nieuprawnionych do wyznaczenia własnego organu urzędowego badania z opłat ustalonych w §§ 21-23 potrąca się do 20% za urzędowe badanie. Uzyskane z tego tytułu kwoty zarząd rzeźni przekazuje związkowi samorządowemu, który wyznaczył dla rzeźni organ urzędowego badania. Powiatowy związek samorządowy zużytkuje wpływy, zgodnie z zasadą wyrażoną w § 7 zarządzenia, na doinwestowanie rzeźni znajdującej się na terenie powiatu.
Kwoty, o których mowa w §§ 25 i 26, należy przeprowadzić w rachunkowości rzeźni przez oddzielne konto.
Wszelka działalność osób, mająca na celu uniemożliwienie wykonania przepisów niniejszego zarządzenia, jak również pobieranie opłat wyższych od ustalonych w załączonych taryfach, podlega ściganiu na podstawie obowiązujących przepisów prawnych, w szczególności przepisów o zwalczaniu nadużyć i szkodnictwa gospodarczego.
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1949 r.

ZAŁĄCZNIK 

TARYFA I.

Taryfa opłat rzeźnianych za ubój zwierząt w rzeźniach.

L.p.Nazwa zwierzęciaw rzeźniach kategorii
IIIIIIIII
od kg żywca w złotychod sztuki w złotych
1.Bydło2,502,252,00700
2.Jałowizna4,003,503,00400
3.Cielę5,004,504,00100
4.Owca6,005,404,80150
5.Świnia5,505,004,50550
6.Koń2,002,002,00600
7.Źrebię1,501,501,50300

Uwaga: W dni świąteczne lub przy pracy w rzeźni ponad ustalone godziny zarząd rzeźni pobierać będzie dodatkowo:

a)
za pierwsze 2 godz. nadliczbowe - 50% normalnej opłaty
b)
za dalsze godziny pracy - 100% " "

TARYFA II.

Taryfa opłat za korzystanie z taniej jatki.

Za użytkowanie taniej jatki i sprzedaż mięsa:

a)
pochodzącego z uboju dokonanego w rzeźniach od 1 kg - zł 1,-
b)
" ", " poza rzeźniami od 1 kg - zł 5,-

TARYFA III.

Taryfa opłat za korzystanie z hal hurtowej sprzedaży mięsa.

1. Za dzierżawę 1 jatki na dobę zł 100,-

2. " " " miesięcznie zł 1.500,-

3. " " " rocznie zł 15.000,-

4. " " " haka na dobę zł 50,-

5. " " " haka miesięcznie zł 59,-

6. " " 1 wózka biegowego do mięsa na dobę zł 100,-

7. " " 1 wózka biegowego miesięcznie zł 1.500,-

TARYFA IV.

Taryfa opłat za korzystanie z chłodni i przedchłodni oraz zamrażalni.

1. Za wynajęcie jednej kabiny chłodniczej w chłodni miesięcznie:

a)
w sezonie chłodniczym zł 4.000,-
b)
po zakończeniu sezonu chłodniczego " 2.000,-

2. Za wynajęcie 1 klatki dużej miesięcznie:

a)
w sezonie chłodniczym " 6.000,-
b)
po zakończeniu sezonu chłodniczego " 2.500,-

3. Od m2 powierzchni miesięcznie:

a)
w sezonie chłodniczym " 500,-
b)
po sezonie chłodniczym " 250,-

4. Za przechowanie w chłodni w ciągu 1 doby:

w sezonie chłodniczym

zł.

po zakończeniu sezonu chłodn.

zł.

a)1 ćw. wołowiny30,-15,-
b)1 ćw. cielęciny10,-5,-
c)1 ćw. baraniny (koźliny)6,-3,-
d)1 połówka wieprzowiny40,-20,-
e)za 50 kg mięsa30,-15,-
f)podroby za 1 komplet (głowa, odnóża, ośrodki)15,-10,-

5. Opłaty w zamrażalni wynoszą 150% opłat chłodni.

Opłaty w przedchłodni wynoszą 50% opłat chłodni.

TARYFA V.

Taryfa za czynności dodatkowe oraz opłaty administracyjno-manipulacyjne.

L.p.Opłata zajednoraz.mies.rocznieUwagi
w złotych
1.Karta wstępu imienna1050500
2.Opłata wjazdowa dla:
a) wozu jednokonnego25250-
b) " parokonnego30300-
c) samochodu50500-
3.Mycie pojazdów50--
4.Dezynfekcja pojazdów50--
5.Dodatkowe otwarcie chłodni na polecenie zarządu rzeźni600--
6.Zdejmowanie skór:
a) świńskich80--od sztuki
b) cielęcych (bukatów)10--"
7.Dodatkowe ważenie:
a) żywca50--"
b) mięsa0,50--kg

TARYFA VI.

Opłaty za urzędowe badanie i sprawdzanie mięsa przywozowego, w złotych

Rodzaj mięsaZa jedn.Za urzędowe sprawdzanie badania mięsa i przetworów mięsnychZa ponowne urzędowe sprawdzanie badania mięsa i przetworów mięsnych zbadanych uprzednio przez oglądaczaZa urzędowe sprawdzanie oznakowanego mięsa, aleZa ponowne badanie mięsa oznakowanego, ale
dostarczonych przez posiadacza do stacji badania (sprawdzania)wprowadzone do obrotu z pominięciem
(§ 20(§ 21)obowiązku sprawdzania (§ 23)obowiązku ponownego badania (§ 23)
Wołowina, bukacina i koninaI ćw.40,-80,-80,-160,-
Cielęcina, bukacina, kozinaI ćw.20,-40,-40,-160,-
WieprzowinaI połówka80,-160,-80,-320,-
Podroby .......... komplet w wysokości opłaty za ćwiartkę
Słonina, sadło, otoki, wędliny, inne przeroby mięsne, mięso z mniejszych częściach niż I ćw.kg5101020

TARYFA VII.

Taryfa opłat za badanie mięsa nieoznakowanego

(pochodzącego z nielegalnego uboju)

Rodzaj mięsaOdZłotych
Wołowina, bukacina, koninaI ćw.800,-
Cielęcina, baranina i kozinaI ćw.400,-
WieprzowinaI połówka1.600,-
PodrobyI kompletrówna się opłatom za I ćwiartkę
Słonina, sadło, otoki, mięso cięte, wędlina i inne przeroby mięsne1 kg100,-