Szkolenie sanitarne i ustanowienie "Odznaki Przysposobienia Sanitarnego".

Monitor Polski

M.P.1951.A-1.7

Akt utracił moc
Wersja od: 12 stycznia 1951 r.

UCHWAŁA
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 29 listopada 1950 r.
w sprawie szkolenia sanitarnego i ustanowienia "Odznaki Przysposobienia Sanitarnego".

W celu podniesienia kultury i oświaty sanitarnej wśród szerokich mas ludności Prezydium Rządu uchwala:
1.
Władze, instytucje i organizacje, prowadzące bądź nadzorujące szkoły wszystkich stopni, a także prowadzące szkolenie bądź doszkalanie, obowiązane są:
1)
włączyć do programów tych szkół lub programów szkolenia i doszkalania wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu szkolenia sanitarnego oraz
2)
pokrywać koszty związane z tym szkoleniem.
2.
Minister Zdrowia w porozumieniu z właściwymi ministrami ustala wykaz szkół oraz kursów, do programów których nie będą włączone wykłady i zajęcia praktyczne z zakresu szkolenia sanitarnego.
Zleca się Ministrowi Zdrowia:
1)
opracowanie zasad i programów szkolenia sanitarnego przewidujących trzy rodzaje tego szkolenia w zależności od granicy wieku osób poddawanych szkoleniu i zadań, które mają być spełniane przez te osoby po odbytym szkoleniu, oraz
2)
ustalanie w porozumieniu z właściwymi ministrami, jaki rodzaj szkolenia sanitarnego ma być prowadzony w poszczególnych szkołach lub kursach podlegających nadzorowi tych ministrów.
Nadzór nad szkoleniem sanitarnym porucza się Ministrowi Zdrowia, który może zlecić prowadzenie tego szkolenia w określonym przez siebie zakresie organizacjom społecznym, a w szczególności stowarzyszeniu "Polski Czerwony Krzyż".
Ustanawia się "Odznakę Przysposobienia Sanitarnego" ("OPS"), stanowiącą wyraz osiągniętego przygotowania w zakresie szkolenia sanitarnego.
Minister Zdrowia ustali regulamin odznaki "OPS", określający tryb jej nadawania, zakres obowiązków i uprawnień osób odznaczonych, rodzaj i formę dokumentu uprawniającego do noszenia odznaki, jej wygląd i sposób noszenia oraz sposób prowadzenia ogólnej ewidencji nadanych odznak "OPS".
1.
Postanowienia niniejszej uchwały nie mają zastosowania do szkół oraz szkolenia i doszkalania, prowadzonych w ramach służby zdrowia wojskowej i bezpieczeństwa publicznego.
2.
Ministrowie Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego wydadzą we własnym zakresie przepisy dotyczące wprowadzenia szkolenia sanitarnego do programów podległych im szkół i kursów.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Zdrowia i właściwym ministrom.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.