§ 6. - Szczegółowy zakres uprawnień i tryb postępowania organów Państwowej Inspekcji Gospodarki Materiałowej przy wykonywaniu kontroli oraz zasady współpracy z Ministerstwem Kontroli Państwowej.

Monitor Polski

M.P.1953.A-97.1345

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1953 r.
§  6.
1.
Kontrola upłynnienia nadwyżek materiałowych obejmuje w szczególności:
1)
przestrzeganie ustalonych norm zapasów;
2)
cykliczność dostaw i prawidłowość norm zapasów materiałowych;
3)
rzeczywiste stany zapasów oraz stopień wykorzystania środków obrotowych na zapasy materiałowe;
4)
celowość i legalność zapasów ponadnormatywnych gospodarczo uzasadnionych oraz właściwy sposób finansowania tych zapasów;
5)
zgodność postępowania z obowiązującymi przepisami w dziedzinie ujawniania, zgłaszania do upłynnienia i upłynniania zapasów ponadnormatywnych gospodarczo nie uzasadnionych (nadwyżek materiałowych);
6)
przebieg czynności związanych z upłynnieniem nadwyżek lub ich zagospodarowaniem w jednostkach państwowej organizacji zbytu oraz w innych jednostkach, na których w myśl obowiązujących przepisów obowiązek taki ciąży.
2.
Kontrola upłynnienia nadwyżek materiałowych powinna badać również słuszność żądań kierowanych przez oddziały produkcyjne i eksploatacyjne do komórki zaopatrzenia, a zmierzających do tego, aby zarezerwowała ona do ich dyspozycji materiały stanowiące nadwyżki zapasów, które stosownie do obowiązujących przepisów uważać należy za zapasy ponadnormatywne gospodarczo nie uzasadnione.