Szczegółowy tryb kontroli rozporządzeń i zarządzeń wojewodów.

Monitor Polski

M.P.1990.30.237

Akt utracił moc
Wersja od: 7 sierpnia 1990 r.

ZARZĄDZENIE Nr 41
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 lipca 1990 r.
w sprawie szczegółowego trybu kontroli rozporządzeń i zarządzeń wojewodów.

Na podstawie art. 48 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o terenowych organach rządowej administracji ogólnej (Dz. U. Nr 21, poz. 123) zarządza się, co następuje:
1.
Zarządzenie określa szczegółowy tryb wykonywania kontroli zgodności rozporządzeń i zarządzeń wojewodów z:
1)
ustawami oraz aktami wydanymi w celu ich wykonania,
2)
polityką rządu,
3)
zasadami rzetelności, sprawności działania i gospodarności.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
rozporządzeniu wojewody - należy przez to rozumieć akt normatywny wojewody ustanawiający przepisy prawa miejscowego,
2)
zarządzeniu wojewody - należy przez to rozumieć akt wojewody o charakterze ogólnym, nie ustanawiający przepisów prawa miejscowego,
3)
ministrach - należy przez to rozumieć również centralne organy administracji państwowej, z wyjątkiem centralnych organów podległych ministrom.
1.
Wojewoda przekazuje wydane rozporządzenie, wraz z uzasadnieniem, niezwłocznie po podpisaniu, ministrowi właściwemu do spraw administracji.
2.
Minister właściwy do spraw administracji dokonuje kontroli rozporządzenia wojewody, zasięgając w razie potrzeby opinii właściwych rzeczowo ministrów.
1.
Wojewoda przekazuje wydane zarządzenie, wraz z uzasadnieniem, niezwłocznie po podpisaniu, właściwemu rzeczowo ministrowi, a gdy zarządzenie reguluje sprawy należące do właściwości dwóch lub więcej ministrów - wszystkim zainteresowanym ministrom.
2.
Właściwy rzeczowo minister dokonuje wstępnej kontroli zarządzenia wojewody.
3.
W razie stwierdzenia w wyniku kontroli, o której mowa w ust. 2, uchybień uzasadniających uchylenie kontrolowanego aktu przez Prezesa Rady Ministrów, akt ten przekazuje się ministrowi właściwemu do spraw administracji wraz z wnioskiem w sprawie uchylenia, zawierającym uzasadnienie faktyczne i prawne.
1.
Minister właściwy do spraw administracji przedstawia Prezesowi Rady Ministrów projekt rozstrzygnięć w sprawie uchylenia rozporządzeń lub zarządzeń wojewodów.
2.
Przedstawienie Prezesowi Rady Ministrów projektu zarządzenia w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody może być poprzedzone wystąpieniem do wojewody o uchylenie lub zmianę kwestionowanego aktu we własnym zakresie. Wystąpienie powinno wskazywać dostrzeżone uchybienia wraz z uzasadnieniem.
3.
W przypadku gdy wojewoda nie uchyli albo nie zmieni rozporządzenia lub zarządzenia w terminie 14 dni od dnia otrzymania wystąpienia, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw administracji niezwłocznie przedstawia Prezesowi Rady Ministrów projekt zarządzenia w sprawie uchylenia kwestionowanego aktu.
1.
Jeżeli stwierdzona w wyniku kontroli niezgodność rozporządzenia lub zarządzenia wojewody z polityką rządu, zasadami rzetelności, sprawności działania albo gospodarności nie ma wpływu na istotę regulacji zawartej w tym akcie, minister właściwy do spraw administracji może, działając zgodnie ze wskazówkami Prezesa Rady Ministrów, ograniczyć się do wskazania wojewodzie tej niezgodności.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku naruszenia trybu i zasad postępowania w sprawach opracowywania, opiniowania i konsultowania projektów aktów ustanawiających przepisy prawa miejscowego oraz ich wydawania, ustalonych w odrębnych przepisach.
1.
W przypadku gdy w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody z powodu naruszenia interesów lokalnych wystąpi sejmik samorządowy, wniosek w tej sprawie rozpatruje minister właściwy do spraw administracji, zasięgając w razie potrzeby opinii właściwego rzeczowo ministra.
2.
Przepisy § 4 i § 5 stosuje się odpowiednio.
3.
Minister właściwy do spraw administracji informuje sejmik, który wystąpił z wnioskiem w sprawie uchylenia rozporządzenia lub zarządzenia wojewody, o sposobie załatwienia tego wniosku.
Zarządzenie Prezesa Rady Ministrów uchylające rozporządzenie lub zarządzenie wojewody podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym w trybie określonym w odrębnych przepisach.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.