§ 2. - Szczegółowy sposób przeprowadzania przez przedsiębiorstwo maklerskie transakcji i rozliczeń, zasady prowadzenia ewidencji tych transakcji oraz tryb postępowania w przypadku zabezpieczenia wierzytelności na papierach wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu.

Monitor Polski

M.P.1995.35.420

Akt utracił moc
Wersja od: 4 stycznia 1998 r.
§  2.
1.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, z zastrzeżeniem ust. 2, otwiera i prowadzi rachunek papierów wartościowych i rachunek pieniężny klienta na podstawie umowy oraz regulaminu prowadzenia tych rachunków stanowiącego integralną część tej umowy, wydanego klientowi przy jej zawieraniu.
2.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie może odstąpić od otwarcia:
1)
rachunku papierów wartościowych i rachunku pieniężnego - jeżeli klientem jest uczestnik bezpośredni Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych lub podmiot, dla którego uczestnik bezpośredni Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych będący bankiem prowadzi rachunek papierów wartościowych na podstawie odrębnego zezwolenia, w sytuacji gdy uczestnik ten zawiera z podmiotem prowadzącym przedsiębiorstwo maklerskie umowę, o której mowa w § 5 ust. 4,
2)
rachunku papierów wartościowych - jeżeli klientem jest podmiot, dla którego uczestnik bezpośredni Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych będący bankiem prowadzi rachunek papierów wartościowych na podstawie odrębnego zezwolenia.
3.
Przez odrębne zezwolenie, o którym mowa w ust. 2, rozumie się zezwolenie udzielone na podstawie art. 21 § 1 pkt 5 ustawy - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych na przechowywanie papierów wartościowych na zlecenie uprawnionego oraz rejestrowania stanu posiadania papierów wartościowych i zmian tego posiadania w ramach banku, poza prowadzoną przez ten bank wydzieloną organizacyjnie i finansowo działalnością maklerską.
4.
W przypadku gdy podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie nie otwiera rachunku pieniężnego, służącego do rozliczeń pieniężnych, obowiązany jest otworzyć rachunek zabezpieczający, służący do zabezpieczenia dokonania rozliczeń transakcji.
5.
Bank, o którym mowa w ust. 2, otwiera i prowadzi rachunek papierów wartościowych klienta na podstawie umowy oraz regulaminu prowadzenia tego rachunku, stanowiącego jej integralną część, wydanego klientowi przy zwieraniu umowy.
6.
Podmiot prowadzący przedsiębiorstwo maklerskie, biorący udział w oferowaniu papierów wartościowych w publicznym obrocie, nie może odmówić otwarcia rachunków, o których mowa w ust. 1, klientom, którzy nabyli papiery w tej ofercie.
7.
Przeniesienie praw z papierów wartościowych oraz środków pieniężnych z rachunków, o których mowa w ust. 1, z jednego podmiotu prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie do drugiego nie może trwać łącznie dłużej niż 10 dni roboczych, przy czym każdy z tych podmiotów obowiązany jest dokonać czynności niezbędnych dla przeniesienia rachunków w terminie 4 dni roboczych.