Szczegółowy przebieg granicy miasta stołecznego Warszawy i powiatu warszawskiego.

Monitor Polski

M.P.1951.A-60.809

Akt utracił moc
Wersja od: 13 lipca 1951 r.

ZARZĄDZENIE NR 106
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 30 czerwca 1951 r.
w sprawie szczegółowego przebiegu granicy miasta stołecznego Warszawy i powiatu warszawskiego.

Na podstawie § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 maja 1951 r. w sprawie zmiany granic miasta stołecznego Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 27, poz. 199) zarządza się, co następuje:
Granica miasta stołecznego Warszawy i powiatu warszawskiego biegnie:
1)
Na odcinku gminy Łomianki: od północno-wschodniego narożnika parceli oznaczonej Nr 1 tabeli likwidacyjnej wsi Buraków Mały, położonego na lewym brzegu Wisły, w kierunku południowym wschodnią granicą tej parceli a następnie zachodnią granicą drogi zjazdowej do Wisły do punktu jej zetknięcia się z północną granicą drogi tak zwanej "czerwonej"; stąd granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i biegnie północną granicą tej drogi do punktu jej zetknięcia się z drogą państwową Warszawa-Łomianki; od tego punktu granica skręca na północny-zachód i biegnie północno-wschodnią granicą drogi państwowej Warszawa-Łomianki do punktu zetknięcia się z drogą wiejską prowadzącą z osiedla Wrzosy; następnie granica przecina drogę Warszawa-Łomianki w kierunku zachodnim i biegnie dalej na zachód północną granicą wydm piaskowych do granicy pasa b. linii kolejowej Warszawa-Palmiry, pozostawiając nieruchomość oznaczoną Nr porz. 103 w granicach wsi Buraków.

Od punktu zetknięcia się z pasem b. linii kolejowej Warszawa-Palmiry granica skręca na północny-zachód i biegnie północno-wschodnią granicą tego pasa do punktu zetknięcia się z południową granicą drogi polnej, stanowiącej północną granicę byłej gromady Młociny Miasto Ogród; od tego punktu granica skręca na zachód i biegnie południową granicą tej drogi do punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą drogi, łączącej gromadę Buraków z Wólką Węglową, a następnie południowo-wschodnią granicą tej drogi w kierunku południowo-zachodnim do punktu jej zetknięcia się z południową granicą rowu odwadniającego bagno Łuże; stąd granica skręca na zachód i biegnie południową granicą tego rowu do punktu zetknięcia się z północno-zachodnią granicą drogi polnej, biegnącej wzdłuż północno-wschodniej granicy lasu Opaleń, skąd skręca na południowy-wschód i biegnie południowo-zachodnią granicą tej drogi do kamienia poligonowego oznaczonego S. K. M. N 17.

Od tego punktu granica biegnie na południe wschodnią granicą lasu Opaleń, stanowiącą granicę gromady Laski i dobiega do południowej granicy drogi leśnej, łączącej gajówkę Opaleń z Wólką Węglową. Stąd granica skręca na południowy-wschód i biegnie południowo-zachodnią granicą tej drogi, dobiegając nią do zachodniej granicy drogi Wólka Węglowa-Radiowo; stąd biegnie na południe wzdłuż zachodniej granicy tej drogi i przecinając drogę Wawrzyszew-Izabelin biegnie dalej na południe wschodnią granicą gromady Mościska do punktu zetknięcia się z południową granicą drogi polnej zwanej "Nowa Droga", przebiegającej z Klaudyna do Wawrzyszewa.

2)
Na odcinku gminy Blizne: od punktu zetknięcia się z południową granicą drogi polnej zwanej "Nowa Droga" granica skręca na wschód i biegnie południową granicą "Nowej Drogi" do zetknięcia się z drogą polną wiodącą do byłej radiostacji w Babicach; stąd granica skręca na południe i biegnie zachodnią granicą tej drogi polnej, a następnie w kierunku południowo-zachodnim północno-zachodnią granicą drogi polnej wiodącej z byłej radiostacji do drogi Blizne-Babice; od tego punktu granica biegnie w kierunku wschodnim południową granicą gruntów państwowych wzdłuż północnej granicy tej drogi do punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą gromady Blizne Łaszczyńskiego. Następnie granica skręca na południe i biegnie wzdłuż wschodniej granicy gromady Blizne Łaszczyńskiego, którą dobiega do północnej granicy byłej gromady Chrzanów.

Od tego punktu granica biegnie w kierunku zachodnim północno-zachodnią granicą drogi polnej, stanowiącą granicę gromad Blizne Łaszczyńskiego i Szeligi do punktu zetknięcia się z gruntami gospodarstwa państwowego Macierzysz. Stąd granica skręca na południowy wschód i południe biegnąc granicą gruntów majątku państwowego Macierzysz, którą dobiega do północnej granicy szosy Warszawa-Sochaczew, następnie skręca na zachód i biegnie północną granicą tej szosy do punktu przecięcia się z linią stanowiącą przedłużenie w kierunku północnym zachodniej granicy gospodarstwa państwowego Mory, a dalej - wzdłuż tej linii - na południe granicą gospodarstwa państwowego Mory do punktu zetknięcia się z drogą wiodącą od szosy Warszawa-Sochaczew do osiedla Gołąbki; od tego punktu granica biegnie na południe wschodnią granicą tej drogi i przecinając tory kolejowe Warszawa-Poznań dobiega do punktu jej zetknięcia się z południową granicą toru kolejowego bocznicy Włochy-Gołąbki.

3)
Na odcinku gminy Skorosze: od punktu zetknięcia się drogi łączącej szosę poznańską z osiedlem Gołąbki z południową granicą toru kolejowego bocznicy Włochy-Gołąbki granica skręca w kierunku wschodnio-południowym i biegnie południową granicą pasa kolejowego bocznicy Włochy-Gołąbki do punktu jej zetknięcia się z szosą Włochy-Pruszków i przecinając tę szosę biegnie dalej w kierunku południowo-wschodnim północno-wschodnią granicą gromady Czechowice, a następnie - od punktu jej zetknięcia się z granicą gromady Skorosze Wieś - północno-wschodnią granicą tej gromady do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą drogi polnej Skorosze-Salomea; od tego punktu granica biegnie w kierunku południowym zachodnią granicą tej drogi do punktu jej zetknięcia się z północną granicą gromady Opacz Kolonia, a następnie skręca w kierunku wschodnim i biegnie północną granicą tej gromady do punktu jej zetknięcia się z zachodnią granicą drogi Opacz Wielka-Raszyn; stąd granica skręca na południe i biegnie zachodnią granicą drogi Opacz Wielka-Raszyn do punktu jej zetknięcia się z południową granicą rowu odwadniającego, biegnącego z glinianek byłej cegielni Opacz Kolonia.
4)
Na odcinku gminy Falenty: od punktu zetknięcia się z południową granicą rowu odwadniającego glinianki byłej cegielni Opacz Kolonia granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i biegnie południową granicą tego rowu, a następnie południowo-zachodnią granicą glinianek byłej cegielni Opacz Kolonia do punktu zetknięcia się z północno-wschodnim narożnikiem gruntów gospodarstwa rolnego oznaczonego Nr porz. 3 w dotychczasowej gromadzie Opacz Kolonia.

Od tego punktu granica skręca na południowy-zachód i biegnie wschodnią granicą gruntów tego gospodarstwa do punktu zetknięcia się z drogą polną wiodącą do szosy krakowskiej; stąd granica skręca w kierunku południowo-wschodnim i biegnie północną granicą tej drogi do punktu zetknięcia się z szosą krakowską. Od tego punktu granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim zachodnią granicą szosy krakowskiej do punktu zetknięcia się z linią przedłużenia w kierunku północno-zachodnim północnej granicy gromady Raszyn, a dalej wzdłuż tej linii w kierunku południowo-wschodnim północną granicą gromad Raszyn, Rybie, Jaworowa i Dawidy do punktu zetknięcia się jej z linią przedłużenia w kierunku północno-wschodnim zachodniej granicy parceli Lasów Państwowych w Dawidach. Od tego punktu granica skręca w kierunku południowym i biegnie wzdłuż tej linii i zachodniej granicy parceli Lasów Państwowych w Dawidach, a następnie - przecinając drogę Dawidy-Jeziorki Nowe - wschodnią granicą drogi Dawidy-Zgorzała do punktu jej zetknięcia się z rowem odwadniającym, odbiegającym od tej drogi w kierunku południowo-wschodnim; od tego punktu granica biegnie zachodnią granicą tego rowu do punktu zetknięcia się z północną granicą drogi polnej prowadzącej do wschodniej granicy gromady Dawidy, a stąd na wschód północną granicą tej drogi do punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą gromady Dawidy.

Od tego punktu granica skręca w kierunku południowo-zachodnim i południowo-wschodnim i biegnie wschodnimi granicami gromad Dawidy Bankowe i Zgorzała do punktu zetknięcia się z południowo-zachodnim narożnikiem nieruchomości Nr porz. 5 położonej na dotychczasowym terenie gromady Dawidy Poduchowne; od tego narożnika granica skręca na południowy-wschód i biegnie wzdłuż zachodniej granicy tej nieruchomości do punktu zetknięcia się z drogą polną, prowadzącą do przystanku kolejowego Jeziorki; od tego punktu granica skręca na południe i biegnie zachodnią granicą tej drogi do punktu zetknięcia się z linią przedłużenia na zachód północnej granicy gminy Nowo-Iwiczna, biegnącej wzdłuż południowej granicy rowu odwadniającego.

5)
Na odcinku gminy Nowo-Iwiczna: od punktu zetknięcia się z linią przedłużenia na zachód północnej granicy gminy Nowo-Iwiczna granica skręca na wschód i biegnie wzdłuż tej linii, a następnie południową granicą rowu odwadniającego do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą szosy Warszawa-Piaseczno i przecinając w linii prostej tę szosę i tor kolei wąskotorowej Warszawa-Piaseczno od punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą tego toru kolejowego skręca na północ i biegnie wschodnią granicą toru kolei wąskotorowej Warszawa-Piaseczno do północnej granicy drogi polnej, stanowiącej granicę gromady Mysiadło; stąd granica skręca na wschód i biegnie północną granicą tej drogi do punktu zetknięcia się z północno-zachodnią granicą gromady Józefosław; od tego punktu granica skręca na północny wschód i biegnie północno-zachodnią granicą gromady Józefosław do zetknięcia się tej granicy z granicą lasu kabackiego. Od tego punktu granica skręca na południowy-wschód i biegnie południową granicą tego lasu do jego południowo-wschodniego narożnika, położonego przy zbiegu dróg prowadzących do gajówki w kierunku północnym, do osiedla Łęczyca w kierunku północno-wschodnim i do osiedla Chyliczki w kierunku południowo-zachodnim.
6)
Na odcinku gminy Jeziorna: od południowo-wschodniego narożnika lasu kabackiego granica skręca w kierunku północno-wschodnim i biegnie południową granicą drogi wiodącej do osiedla Łęczyca, a następnie południową granicą drogi wiodącej do osiedla Gawroniec i do przystanku kolejowego Klarysew do punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą gromady Gawroniec-Janówek; od tego punktu granica skręca na północ i biegnie wschodnią granicą gromady Gawroniec-Janówek do punktu zetknięcia się z linią przedłużenia w kierunku południowo-zachodnim południowo-wschodniej granicy nieruchomości oznaczonej Nr porz. 162 dotychczasowej gromady Powsin i skręcając w kierunku północno-wschodnim biegnie wzdłuż tej linii, a następnie południowo-wschodnią granicą tej nieruchomości i nieruchomości oznaczonej Nr porz. 159 dotychczasowej gromady Powsin do punktu zetknięcia się z granicą szosy Warszawa-Jeziorna. Od tego punktu, przecinając tę szosę i tor kolei wąskotorowej Warszawa-Jeziorna linią przedłużenia południowo-wschodniej granicy nieruchomości Nr porz. 159, granica skręca na północ i biegnie wschodnią granicą toru kolejowego Warszawa-Jeziorna do punktu zetknięcia się z północną granicą gromady Bielawa; stąd granica skręca w kierunku północno-wschodnim i biegnie granicą gromad Bielawa, Okrzeszyn i Kępa Falenicka do punktu zetknięcia się północnej granicy gromady Kępa Falenicka z brzegiem Wisły.
7)
Na odcinku gminy Józefów: od punktu zetknięcia się północnej granicy gromady Kępa Falenicka z brzegiem Wisły granica, przecinając koryto rzeki Wisły linią prostą dobiega do północno-zachodniego narożnika granic gromady Nowa Wieś, skąd biegnie w kierunku północno-wschodnim północną granicą gromady Nowa Wieś do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą szosy Warszawa-Karczew; od tego punktu granica skręca w kierunku południowym i biegnie zachodnią granicą tej szosy do punktu zetknięta się z linią przedłużenia w kierunku zachodnim północnej granicy drogi polnej wiodącej do Falenicy a przebiegającej wzdłuż południowej granicy nieruchomości oznaczonej Nr porz. 2 na dotychczasowym terenie gromady Błota; od tego punktu granica biegnie w kierunku wschodnim wzdłuż tej linii i północnej granicy drogi polnej do Falenicy do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą ulicy Szkolnej. Stąd, przecinając w kierunku wschodnim ulicę Szkolną, granica biegnie wzdłuż północnej granicy ulic Polnej i Miłej do punktu zetknięcia się z ulicą Waryńskiego, skąd skręca w kierunku południowo-wschodnim, przecina ulicę Waryńskiego do północno-zachodniego narożnika ulicy Karolkowej i biegnie dalej północną granicą ulicy Karolkowej do punktu jej zetknięcia się z granicą Alei Świerczewskiego. Od tego punktu, przecinając w kierunku północnym Aleję Świerczewskiego i tory kolejowe Warszawa-Otwock, granica dobiega do północno-zachodniego narożnika ulicy Rejtana i biegnie wzdłuż południowej granicy ulicy Rejtana i ulicy Królewskiej i - przecinając w kierunku wschodnim ulicę Nowy Świat - biegnie wzdłuż południowej granicy drogi leśnej Michalin-Wiązowna do punktu zetknięcia się z granicą gminy Wiązowna.
8)
Na odcinku gminy Wiązowna: od punktu zetknięcia się z granicą gminy Wiązowna granica skręca w kierunku północno-zachodnim i biegnie granicą gminy Wiązowna wzdłuż tak zwanego "Traktu Napoleona" i zachodniej granicy drogi polnej wiodącej z Falenicy do Zbójnej Góry do punktu zetknięcia się granicy gminy Wiązowna z północną granicą ulicy Zagórskiej; od tego punktu granica skręca na zachód i biegnie północną granicą tej ulicy, a dalej linią jej przedłużenia na zachód do punktu jej zetknięcia się ze wschodnią granicą rowu odwadniającego; w tym punkcie granica skręca na północ i biegnie wschodnią granicą rowu odwadniającego do jej punktu początkowego a dalej linią prostą łączącą punkt początkowy wschodniej granicy rowu odwadniającego z kopcem granicznym, znajdującym się przy drodze leśnej wiodącej do Wiśniowej Góry. Od tego kopca granica biegnie w kierunku północno-zachodnim wschodnią granicą tej drogi leśnej do punktu zetknięcia się granic dotychczasowych gromad Zbójna Góra, Wiśniowa Góra i Miłosna Stara.
9)
Na odcinku gminy Sulejówek: od punktu zetknięcia się granic dotychczasowych gromad Zbójna Góra, Wiśniowa Góra i Miłosna Stara granica biegnie w kierunku północno-zachodnim i północnym zachodnią granicą gromad: Miłosna Stara i Groszówka, a następnie południową granicą gromady Zielona do punktu zetknięcia się z granicą miasta Rembertów.
10)
Na odcinku miasta Rembertów: od punktu zetknięcia się z granicą miasta Rembertów granica skręca w kierunku południowo-zachodnim, a następnie północno-zachodnim i biegnie dotychczasową granicą miasta Rembertów do punktu zetknięcia się z północną granicą rowu odwadniającego, stanowiącego granicę miasta Rembertów i gminy Marki.
11)
Na odcinku gminy Marki: od punktu zetknięcia się z północną granicą rowu odwadniającego na granicy miasta Rembertów granica skręca na północ i biegnie wschodnią granicą rowu odwadniającego do punktu zetknięcia się z południową granicą drogi Elsnerów-Ząbki; stąd granica biegnie dalej na północ linią prostą łączącą ten punkt z północno-wschodnim punktem styku północnej granicy drogi Zacisze-Ząbki z południową granicą toru kolejowego Warszawa-Wołomin. Od tego punktu granica skręca na zachód i biegnie wzdłuż północnej granicy drogi Zacisze-Ząbki do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą nieruchomości oznaczonej Nr porz. 10 w gromadzie Ząbki, a następnie - skręcając na północ - zachodnią i północną granicą tej nieruchomości do punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą rowu odwadniającego, stanowiącą zachodnią granicę gromady Ząbki. Od tego punktu granica biegnie w kierunku północno-zachodnim wschodnią granicą tego rowu odwadniającego do punktu zetknięcia się z południową granicą gruntów P.G.R. Lewandów i północną granicą gruntów P.G.R. Bródno; stąd granica biegnie dalej wzdłuż wschodniej i północnej granicy gruntów P.G.R. Bródno do punktu jej zetknięcia się ze wschodnią granicą Kanału Bródnowskiego. Od tego punktu granica skręca na północ i biegnie wschodnią granicą Kanału Bródnowskiego do punktu jej zetknięcia się z granicą drogi Tomaszew-Szamocin.
12)
Na odcinku gminy Jabłonna: od punktu zetknięcia się ze wschodnią granicą drogi Tomaszew-Szamocin granica biegnie wschodnią granicą tej drogi w kierunku północnym do punktu jej zetknięcia się z linią przedłużenia na wschód południowej granicy nieruchomości oznaczonej Nr porz. 1 w gromadzie Szamocin; od tego punktu granica biegnie wzdłuż tej linii a następnie wzdłuż południowej i zachodniej granicy gruntów tej nieruchomości do punktu zetknięcia się z południową granicą drogi polnej Michałówek-Szamocin. Stąd granica skręca na zachód i biegnie południową granicą tej drogi do punktu jej zetknięcia się z zachodnią granicą drogi, biegnącą na północ wzdłuż wschodniej granicy lasów położonych na terenie byłej gromady Białołęka Dworska; od tego punktu granica skręca na północ i biegnie zachodnią granicą tej drogi do punktu jej zetknięcia się z południową granicą lasów państwowych Nadleśnictwa Jabłonna; stąd granica skręca na zachód i biegnie południową granicą gromady Jabłonna, biegnącą wzdłuż południowej granicy lasów państwowych, do punktu jej zetknięcia się ze wschodnią granicą gromady Kępa Tarchomińska, przebiegającą wzdłuż osi szosy Warszawa-Jabłonna.

Od tego punktu granica biegnie w kierunku południowo-zachodnim wzdłuż południowej granicy gromady Kępa Tarchomińska do punktu jej zetknięcia się ze wschodnią granicą rowu odwadniającego, biegnącego wzdłuż wschodniej granicy łąk; stąd granica skręca na południe i biegnie wzdłuż wschodniej granicy tego rowu do punktu ujścia (studzienek) kanału, prowadzącego z Winnicy do Wisły i - skręcając na zachód - biegnie wzdłuż linii prostej łączącej studzienki kanału z zachodnią granicą prawobrzeżnego wału wiślanego do punktu zetknięcia się z zachodnią granicą tego wału. Od tego punktu granica skręca na południowy-zachód i biegnie wzdłuż linii prostej do północno-wschodniego narożnika parceli oznaczonej Nr 1 tabeli likwidacyjnej wsi Buraków Mały, położonego na lewym brzegu Wisły, zamykając obwód granicy m. st. Warszawy i powiatu warszawskiego.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.