Szczegółowe zasady ustalania wysokości oraz tryb wypłaty odszkodowań z tytułu przekazania dla potrzeb obrony Państwa środków transportowych, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i niektórych osób prawnych.

Monitor Polski

M.P.1981.33.299

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 grudnia 1981 r.
w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości oraz trybu wypłaty odszkodowań z tytułu przekazania dla potrzeb obrony Państwa środków transportowych, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i niektórych osób prawnych.

Na podstawie § 30 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 marca 1981 r. w sprawie przekazywania dla potrzeb obrony Państwa środków transportowych, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i niektórych osób prawnych (Dz. U. Nr 9, poz. 41), zarządza się, co następuje:
Zarządzenie reguluje ustalanie wysokości oraz trybu wypłaty odszkodowań z tytułu przekazania środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa przez:
1)
osoby fizyczne,
2)
osoby prawne, nie będące przedsiębiorstwami państwowymi, organizacjami spółdzielczymi, społecznymi lub zawodowymi.
Właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ustalają w momencie zwrotu środka transportowego w procentach:
1)
stopień zużycia i ewentualnego uszkodzenia środka transportowego i jego wyposażenia,
2)
stopień utraty zdrowia konia.
W razie całkowitego zniszczenia środka transportowego lub otrzymania zawiadomienia o tym, że środek transportowy nie zostanie zwrócony, wysokość odszkodowania ustala się w 100% wartości wyliczonej według zasad określonych w § 4 ust. 1 i 2.
1.
Wartość środka transportowego przekazanego dla potrzeb obrony Państwa ustala się według cen katalogowych (detalicznych) środków transportowych, obowiązujących w dniu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania, z uwzględnieniem stopnia zużycia i uszkodzenia do dnia dostarczenia tego środka dla potrzeb obrony.
2.
W razie braku obowiązującej ceny katalogowej dla danego środka transportowego przyjmuje się cenę katalogową innego środka transportowego o zbliżonych parametrach techniczno-eksploatacyjnych.
3.
Wysokość odszkodowania za stopień zużycia i ewentualne uszkodzenie środka transportowego i jego wyposażenia ustalają właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego w procencie zużycia i uszkodzenia obliczonych od wartości środka transportowego ustalonej według zasad określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem § 21 ust. 2 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 marca 1981 r.
1.
Wartość konia ustala się w wysokości 150% wartości rzeźnej, obowiązującej w dniu wydania decyzji o przyznaniu odszkodowania.
2.
Wysokość odszkodowania za sztuki dobite lub padłe ustala się w procencie tej wartości, z uwzględnieniem wieku konia w dniu poboru:
1)
w wieku od 3 lat do 11 lat - 120%,
2)
w wieku od 11 lat do 13 lat - 100%,
3)
w wieku powyżej 13 lat - - 80%.
3.
Wysokość szkody za utratę zdrowia konia ustala się w procencie od wartości ustalonej zgodnie z ust. 1 i 2.
Wypłata odszkodowania następuje z budżetu rady narodowej stopnia podstawowego.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej wypłaca odszkodowanie niezwłocznie po jego ustaleniu.
1.
Refundacja wydatków, o których mowa w § 6, następuje z budżetu jednostkowego województwa z kredytów przewidzianych na ten cel w dziale 89 rozdział 8983 "Zadania wyodrębnione" § 47.
2.
Właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego przesyłają zbiorcze wnioski w sprawie refundacji wydatków poniesionych w związku z wypłatą odszkodowań do właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
Traci moc zarządzenie Ministra Finansów z dnia 24 lipca 1970 r. w sprawie ustalania wysokości oraz wypłaty odszkodowań w związku z przekazywaniem środków transportowych dla potrzeb obrony Państwa, znajdujących się w posiadaniu osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 24, poz. 193).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.