Szczegółowe zasady udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych.

Monitor Polski

M.P.1970.40.304

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1970 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 27 listopada 1970 r.
w sprawie szczegółowych zasad udzielania i kontroli dotacji przedmiotowych.

Na podstawie § 21 uchwały nr 185 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1970 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 302) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
uchwale bez bliższego określenia - oznacza to uchwałę nr 185 Rady Ministrów z dnia 25 listopada 1970 r. w sprawie dotacji przedmiotowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 302),
2)
ministrach (ministerstwach) - oznacza to również zarządy centralnych związków spółdzielczych (centralne związki spółdzielcze),
3)
prezydiach wojewódzkich rad narodowych - oznacza to również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw,
4)
prezydiach powiatowych rad narodowych - oznacza to również prezydia dzielnicowych rad narodowych i miast stanowiących powiaty,
5)
jednostkach rozliczających - oznacza to zjednoczenia przedsiębiorstw objętych planowaniem centralnym i terenowym oraz terenowe związki spółdzielcze, jak również ministerstwa (centralne związki spółdzielcze), w razie gdy pełnią one bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwami (zakładami),
6)
jednostkach gospodarczych - oznacza to:
a)
przedsiębiorstwa państwowe w tym również kombinaty przemysłowe i budowlane, spółdzielnie i zakłady związków spółdzielczych oraz centrale zjednoczeń, w razie gdy przepisy w sprawie gospodarki finansowej zjednoczeń określają zasadę dwustopniowego rozliczania dotacji przedmiotowych, oraz
b)
zakłady kombinatów przemysłowych i budowlanych upoważnione zgodnie ze statutem kombinatu do sprzedaży wyrobów bezpośrednio odbiorcom krajowym.
Dotacje przedmiotowe limitowane będą finansowane w granicach otwartych na ten cel kredytów budżetowych dla ministerstw.
1.
Ministerstwa przekazują otwarte kredyty jednostkom rozliczającym.
2.
W zakresie kredytów na dotacje przedmiotowe jednostki rozliczające są dysponentami kredytów budżetowych.
1.
Jednostki rozliczające wypłacają jednostkom gospodarczym w granicach otwartych kredytów budżetowych zaliczki na poczet należnych dotacji.
2.
Zaliczki wypłacane są w pierwszym dniu każdego miesiąca do wysokości 1/3 kwoty dotacji przedmiotowych przewidzianej na kwartał w planie jednostki gospodarczej.
3.
Jednostki gospodarcze rozliczają się z jednostką rozliczającą z otrzymanej zaliczki na podstawie rozliczeń dotacji, które powinny być przedstawione jednostce rozliczającej w ciągu 5 dni po upływie każdego miesiąca.
4.
Nie wykorzystana zaliczka:
1)
stanowiąca różnicę między kwotą zaliczek otrzymanych od początku roku, a należną kwotą dotacji przedmiotowych, wynikającą z rozliczeń dotacji, podlega potrąceniu z zaliczki należnej za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym złożone zostało rozliczenie dotacji,
2)
stanowiąca różnicę między kwotą zaliczek otrzymanych w ciągu całego roku a należną kwotą dotacji za ten okres, wynikającą z rozliczeń dotacji, podlega zwrotowi na rachunek dochodów budżetowych do dnia 5 stycznia roku następnego.
Dotacje przedmiotowe nie limitowane będą finansowane bez otwarć kredytów budżetowych. Dotacje te będą przelewane raz w miesiącu na rachunek jednostek gospodarczych przez właściwe oddziały Narodowego Banku Polskiego, zwane dalej "bankiem", z obciążeniem rachunku wydatków budżetowych jednostek rozliczających.
1.
W celu uzyskania przelewu dotacji przedmiotowych jednostki gospodarcze przedstawiają bankowi rozliczenie dotacji w 2 egzemplarzach przy odpowiednim bankowym dokumencie rozliczeniowym w ciągu 5 dni po upływie każdego miesiąca.
2.
Bank dokonuje przelewu dotacji w trybie inkasa bezakceptowego lub polecenia pobrania, przesyłając jeden egzemplarz rozliczenia dotacji właściwej jednostce rozliczającej, której rachunek wydatków budżetowych został obciążony.
1.
W uzasadnionych wypadkach, gdy jednostce gospodarczej brak środków obrotowych w związku ze sprzedażą artykułów dotowanych, w miesiącu styczniu, tj. przed złożeniem pierwszego rozliczenia dotacji w danym roku, bank wypłaci na zlecenie jednostki rozliczającej, z obciążeniem jej rachunku wydatków budżetowych zaliczkę do wysokości 1/12 planowanej dla jednostki gospodarczej rocznej kwoty dotacji przedmiotowej.
2.
Spłata zaliczki powinna nastąpić do dnia 31 grudnia.
1.
Rozliczenia dotacji limitowanych i nie limitowanych jednostki gospodarcze sporządzają:
1)
w zakresie artykułów objętych systemem cen fabrycznych na formularzu Min. Fin. nr 2097, z wyodrębnieniem artykułów bądź ich grup, co najmniej w takiej szczegółowości, jaka zostanie ustalona w uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa,
2)
w zakresie artykułów nie objętych systemem cen fabrycznych oraz w zakresie usług - na formularzu Min. Fin. nr 2098, z wyodrębnieniem wszystkich artykułów (usług), na które zostaną ustalone jednostkowe stawki dotacji.
2.
Jednostka rozliczająca obowiązana jest sprawdzić otrzymane rozliczenia dotacji przedmiotowych przed terminem rozliczenia za miesiąc następny.
Dotacja przedmiotowa wypłacona na artykuł, który został zwrócony przez odbiorcę dostawcy bądź na który obniżono jednostkową stawkę dotacji przedmiotowej, powinna być rozliczona przez jednostkę gospodarczą w rozliczeniu dotacji składanym bankowi w ciągu 5 dni po miesiącu, w którym nastąpił zwrot artykułu lub dokonano obniżenia jednostkowej stawki dotacji.
Jednostki gospodarcze prowadzą ewidencję księgową należnych (zarachowanych) dotacji przedmiotowych na odpowiednim koncie sprzedaży i odpowiednim koncie rozrachunków, z tym że w sprawozdawczości finansowej nie wlicza się dotacji przedmiotowych do obrotów ze sprzedaży.
1.
Jednostki rozliczające obowiązane są przesyłać do ministerstw w okresach półrocznych i rocznych - w terminach składania sprawozdań budżetowych - sprawozdania sporządzone:
1)
w zakresie artykułów objętych systemem cen fabrycznych - na formularzu Min. Fin. nr 2097,
2)
w zakresie artykułów nie objętych systemem cen fabrycznych i usług - na formularzu Min. Fin. nr 2099

z wyodrębnieniem artykułów (usług) lub ich grup w sposób określony w § 8.

2.
Odpisy sprawozdań, o których mowa w ust. 1 pkt 2, jednostki rozliczające, grupujące jednostki gospodarcze objęte planowaniem terenowym, przesyłają wydziałom finansowym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
Jednostki rozliczające obowiązane są do przeprowadzania w okresach kwartalnych analizy kształtowania się średnich stawek dotacji przedmiotowych.
Do sprawozdań budżetowych sporządzanych przez ministerstwa dołącza się zestawienia zbiorcze na formularzach Min. Fin. nr 2097 i nr 2099.
1.
W zakresie artykułów (usług) nie objętych systemem cen fabrycznych, na które udziela się dotacji przedmiotowych, jednostki gospodarcze i rozliczające powinny, sporządzać jednostkowe kalkulacje kosztów własnych, określonych w instrukcjach Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów w sprawie finansowej sprawozdawczości statystycznej w takiej szczegółowości, w jakiej są sporządzane rozliczenia dotacji na takie artykuły (usługi).
2.
Listę artykułów lub grup artykułów dotowanych, objętych systemem cen fabrycznych, co do których jednostki gospodarcze i rozliczające będą sporządzać jednostkową kalkulację kosztów własnych bądź sprawozdania z rentowności grup wyrobów, ustalają ministerstwa w trybie przewidzianym instrukcją F-3 Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Finansów w sprawie finansowej sprawozdawczości statystycznej z wykonania planu techniczno-ekonomicznego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.
1.
Wydziały finansowe prezydiów powiatowych i wojewódzkich rad narodowych oraz resortowe organy rewizji finansowo-księgowej przeprowadzają w jednostkach gospodarczych kontrolę prawidłowości sporządzanych przez nie jednostkowych kalkulacji kosztów własnych i sprawozdań z rentowności grup wyrobów oraz kontrolę prawidłowości rozliczeń z tytułu otrzymanych dotacji.
2.
O stwierdzonych wypadkach niewłaściwego sporządzania przez jednostki gospodarcze jednostkowych kalkulacji kosztów własnych lub sprawozdań z rentowności grup wyrobów należy zawiadamiać jednostki rozliczające oraz właściwe ministerstwa i Ministerstwo Finansów, z tym że wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych zawiadamiają te ministerstwa za pośrednictwem wydziałów finansowych prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
3.
O stwierdzonych wypadkach nieprawidłowego dokonywania przez jednostki gospodarcze rozliczeń z tytułu otrzymanych dotacji należy zawiadamiać jednostki rozliczające.
W wypadkach określonych w § 3 ust. 3 oraz w § 17 ust. 1 pkt 1 uchwały, zmiana stawek dotacji przedmiotowych następuje z mocą obowiązującą od dnia powstania okoliczności, które powodują dokonanie tych zmian.
1.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli i analizy (§ 18 uchwały) zostaną ujawnione okoliczności określone w § 17 ust. 1 pkt 2 uchwały:
1)
jednostki rozliczające powinny w ciągu 30 dni od terminu składania przez jednostki gospodarcze półrocznych i rocznych sprawozdań finansowych dokonać, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia roku sprawozdawczego, obniżenia jednostkowych stawek dotacji ustalonych dla podległych im jednostek gospodarczych i zawiadomić o tym właściwe ministerstwo oraz wydział finansowy prezydium rady narodowej, właściwej dla jednostki gospodarczej, której obniżono jednostkową stawkę dotacji,
2)
ministerstwa powinny w ciągu 30 dni od terminu składania przez jednostki rozliczające półrocznych i rocznych zbiorczych sprawozdań finansowych dokonać, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia roku sprawozdawczego, obniżenia średnich stawek dotacji przedmiotowych ustalonych dla podległych im jednostek rozliczających i zawiadomić o tym Ministerstwo Finansów.
2.
W ciągu 15 dni od dnia obniżenia stawek dotacji dla jednostek rozliczających ministerstwa powinny wystąpić do Ministerstwa Finansów z wnioskiem o dokonanie odpowiedniego zmniejszenia stawek dotacji, ustalonych w uchwale Rady Ministrów w sprawie projektu budżetu Państwa.
1.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej kontroli zostanie ujawnione, że jednostkowa kalkulacja kosztu własnego artykułu (usługi) nie objętego systemem cen fabrycznych, na który udziela się dotacji przedmiotowej, została niewłaściwie sporządzona przez jednostkę gospodarczą, jednostka rozliczająca, jeżeli zaistnieją okoliczności określone w § 17 ust. 1 pkt 2 uchwały, powinna bezzwłocznie dokonać z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia roku sprawozdawczego odpowiedniego obniżenia jednostkowej stawki dotacji przedmiotowej.
2.
Jednocześnie z dokonaniem obniżenia jednostkowych stawek dotacji przedmiotowych jednostki rozliczające powinny występować do właściwych ministerstw z wnioskami o obniżenie ustalonych średnich stawek dotacji na te artykuły lub usługi, na które dokonały obniżenia jednostkowych stawek dla jednostek gospodarczych.
3.
Ministerstwa, po dokonaniu obniżenia średnich stawek dotacji ustalonych dla podległych im jednostek rozliczających, występują do Ministerstwa Finansów z wnioskami o obniżenie stawek dotacji ustalonych w uchwale w sprawie projektu budżetu Państwa.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 17 marca 1964 r. w sprawie dotacji przedmiotowych, związanych z rozruchem eksploatacyjnym produkcji nowych artykułów w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych objętych planowaniem centralnym (Monitor Polski Nr 25, poz. 111),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 1966 r. w sprawie zasad i trybu finansowania oraz kontroli dotacji przedmiotowych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 74, poz. 348 i z 1969 r. Nr 8, poz. 75),
3)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 1968 r. w sprawie określenia zjednoczeń grupujących przedsiębiorstwa, dla których dotacje przedmiotowe mogą być finansowane z podatku obrotowego (Monitor Polski z 1968 r. Nr 20, poz. 128 i z 1969 r. Nr 13, poz. 103).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.