Rozdział 3 - Kontrola. - Szczegółowe zasady, tryb rejestracji i kontroli przestrzegania dyscypliny finansowej w zakresie etatów, stawek i funduszu płac, jak również zakres działania poszczególnych organów rejestrujących oraz banków.

Monitor Polski

M.P.1952.A-32.467

Akt utracił moc
Wersja od: 3 listopada 1953 r.

Rozdział  III.

Kontrola.

§  14.
Organy rejestrujące i banki, wykonujące obsługę kasową, sprawują kontrolę przestrzegania dyscypliny w zakresie etatów osobowych, stawek i funduszu płac w jednostkach, które dokonały rejestracji.
§  15.
Kontrola obejmuje badanie dokumentów będących podstawą do wypłaty wynagrodzeń w celu sprawdzenia ich zgodności z przepisami prawa oraz ze stanem faktycznym obsady etatów.
§  16.
1.
Kontrola sprawowana przez banki ustala w szczególności czy:
1)
jednostka kontrolowana nie wypłaca wynagrodzeń z wpływów kasowych lub zaliczki budżetowej;
2)
jednostka kontrolowana nie zużywa na inne cele środków pieniężnych podjętych na wypłatę wynagrodzeń.
2.
Ponadto bank jest uprawniony do sprawdzania, w razie potrzeby, gdy dokumenty przedstawione bankowi przy zapotrzebowaniu środków pieniężnych na wypłatę wynagrodzeń są zgodne ze stanem faktycznym.
§  17.
Kontrola sprawowana przez organy rejestrujące oprócz zakresu określonego w § 16 powinna uwzględniać w szczególności:
1)
sprawdzanie na podstawie kart wynagrodzeń stanu zatrudnienia, zaszeregowania pracowników do grup uposażenia, prawidłowego zastosowania stawek uposażenia, wynagrodzeń za godziny nadliczbowe, premii, nagród, wynagrodzeń za prace zlecone oraz potrąceń;
2)
sprawdzanie prawidłowości sporządzania list płatniczych oraz zgodności ich z kartami wynagrodzeń;
3)
sprawdzanie zgodności wydatków na wynagrodzenia z listami płatniczymi;
4)
sprawdzanie czy większe od planowanych wypłaty ruchomej części wynagrodzenia (premii) znajdują uzasadnienie w przekroczeniu planu produkcyjnego lub usług (§ 12 ust. 2).
§  18.
1.
Ponadto kontrola powinna mieć na celu ujawnienie ewentualnych przekroczeń dyscypliny finansowej w zakresie etatów osobowych, stawek i funduszu płac. W tym celu organy rejestrujące:
1)
sprawdzają dodatkowo listę obecności w celu stwierdzenia, czy są zatrudnieni pracownicy delegowani z innych jednostek organizacyjnych, nie uwidocznieni w kartach wynagrodzeń;
2)
sprawdzają karty wydatków w celu stwierdzenia, czy poza kredytami przeznaczonymi na płace nie są użytkowane na ten cel inne kredyty budżetowe;
3)
sprawdzają księgę kasową w celu stwierdzenia, czy wpływy kasowe jednostki kontrolowanej przelewane są do banku i nie są zużywane na wypłatę wynagrodzeń lub zaliczek na wynagrodzenia;
4)
badają ewidencję godzin nadliczbowych pracy w celu sprawdzenia zgodności z zatrudnieniem rzeczywistym;
5)
badają wydatki na prace zlecone w celu stwierdzenia wykonania zleceń i uzasadnienia wypłaty wynagrodzenia za te prace;
6)
sprawdzają, czy w innych wydatkach budżetowych nie są zarachowane wydatki stanowiące fundusz płac (§ 2 ust. 2).
2.
Jeżeli dokumenty wymienione w ust. 1 znajdują się poza terenem należącym do zakresu właściwości organu rejestrującego, kontroli dokonuje na zlecenie tego organu odpowiedni wydział finansowy.
§  19.
Jednostki kontrolowane są obowiązane ułatwiać organom kontrolującym przeprowadzenie czynności kontrolnych, a w szczególności udzielać ustnych lub pisemnych wyjaśnień oraz okazywać na żądanie wszelkie księgi, akta i dokumenty, w razie potrzeby również dokumenty i akta poufne i tajne (z zachowaniem przepisów obowiązujących w zakresie tajemnicy państwowej i służbowej), które mają znaczenie przy kontroli przestrzegania dyscypliny w zakresie etatów osobowych, stawek i funduszu płac (§ 2 ust. 2).
§  20.
1.
Organ kontrolujący (organ rejestrujący lub bank) sporządza z dokonanej kontroli, bez względu na wyniki, protokół podpisany przez kontrolującego oraz kierownika jednostki kontrolowanej.
2.
Organ kontrolujący sporządza protokół w trzech egzemplarzach, z których jeden przekazuje jednostce kontrolowanej, drugi władzy nadrzędnej jednostki kontrolowanej, trzeci zaś dołącza do własnych akt kontroli.
3.
Jeżeli organem kontrolującym jest bank, sporządza on protokół w 4 egzemplarzach. Dodatkowy egzemplarz doręcza się właściwemu organowi rejestrującemu.
§  21.
1.
Na podstawie otrzymanego protokołu organ rejestrujący odnotowuje w rejestrze (wzór Nr 3) datę i wynik dokonanej kontroli.
2.
W przypadku stwierdzenia uchybień organ rejestrujący zwraca się do władzy nadrzędnej jednostki o wydanie zarządzeń celem usunięcia stwierdzonych uchybień i ewentualnie o wszczęcie dochodzeń oraz ukaranie winnych.
3.
Władza nadrzędna jednostki kontrolowanej zawiadomi w ciągu 7 dni organ rejestrujący o wydanych zarządzeniach, ewentualnie o wszczęciu dochodzenia. W razie wszczęcia dochodzeń o ich wyniku władza nadrzędna obowiązana jest zawiadomić organ rejestrujący.