Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz sposób przekazania środków pieniężnych Funduszu Ubezpieczenia Społecznego Rolników.

Monitor Polski

M.P.1992.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1992 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa szczegółowe zasady prowadzenia gospodarki finansowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz sposób przekazania środków Funduszu Ubezpieczenia Społecznego Rolników na fundusze, o których mowa w art. 76 ustawy.
§  2. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r.o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 45, poz. 199, Nr 103, poz. 448, Nr 104, poz. 450 i Nr 107, poz. 464),
2)
prawo budżetowe - ustawę z dnia 5 stycznia 1991 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 4, poz. 18, Nr 34, poz. 150, Nr 94, poz. 421, Nr 107, poz. 464 i Nr 110, poz. 475),
3)
fundusz składkowy - fundusz, o którym mowa w art. 76 ust. 1 ustawy,
4)
fundusze (bez bliższego określenia) - fundusze, o których mowa w art. 76 ust. 2 ustawy,
5)
Kasa - Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego,
6)
ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
§  3. 
1. 
Podstawę prowadzenia gospodarki finansowej Kasy stanowi plan finansowo-rzeczowy Kasy, sporządzony na okres roku kalendarzowego przez Prezesa Kasy po uprzednim zaopiniowaniu przez Radę Rolników i zatwierdzony przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po zasięgnięciu opinii Ministra Finansów.
2. 
Plan finansowo-rzeczowy obejmuje:
1)
plany przychodów i rozchodów funduszy: emerytalno-rentowego, składkowego, administracyjnego, prewencji i rehabilitacji oraz rezerwowego,
2)
plan rzeczowy Kasy.
3. 
W planie rzeczowym Kasy określa się:
1)
liczbę emerytur i rent oraz przeciętną wysokość tych świadczeń,
2)
liczbę zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych, liczbę rodzin otrzymujących zasiłki oraz przeciętną wysokość zasiłku,
3)
liczbę pozostałych zasiłków lub dni zasiłkowych,
4)
przeciętne zatrudnienie i kwotę wynagrodzeń pracowników

Kasy,

5)
wydatki rzeczowe Kasy,
6)
koszty obsługi świadczeń (np. opłaty bankowe i pocztowe),
7)
inwestycje.
§  4. 
1. 
Zatwierdzenie planu finansowo-rzeczowego następuje po ogłoszeniu ustawy budżetowej na dany rok.
2. 
Jeżeli ustawa budżetowa nie zostanie ogłoszona przed dniem 1 stycznia roku, na który sporządzono projekt planu finansowo-rzeczowego, do chwili ogłoszenia ustawy budżetowej Prezes Kasy prowadzi gospodarkę finansową Kasy na podstawie projektu przedłożonego do zatwierdzenia.
3. 
Podziału wydatków funduszy administracyjnego oraz prewencji i rehabilitacji pomiędzy jednostki organizacyjne Kasy dokonuje Prezes Kasy po zatwierdzeniu planu finansowo-rzeczowego.
4. 
Jeżeli ustawa budżetowa nie zostanie ogłoszona przed dniem 1 stycznia roku, na który sporządzono projekt planu finansowo-rzeczowego, do chwili ogłoszenia ustawy budżetowej podziału wydatków, o którym mowa w ust. 3, Prezes Kasy dokonuje na podstawie projektu przedłożonego do zatwierdzenia.
§  5. 
1. 
Prezes Kasy może w trakcie roku dokonywać zmian w planie finansowo-rzeczowym pod warunkiem:
1)
niezwiększenia kwoty dotacji budżetowej dla funduszu emerytalno-rentowego,
2)
zachowania określonych w ustawie wielkości odpisów na fundusz administracyjny oraz fundusz prewencji i rehabilitacji,
3)
w odniesieniu do zmian w planie przychodów i rozchodów funduszu administracyjnego - zachowania zasad określonych w odrębnych przepisach dotyczących zmian w planach finansowych zakładów budżetowych.
2. 
O dokonanych zmianach Prezes Kasy informuje Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Finansów.
§  6. 
1. 
Prezes Kasy przedkłada sprawozdania:
1)
miesięczne z wykonania wpływów i wydatków na zasadach właściwych dla miesięcznej sprawozdawczości o wpływach i wydatkach niektórych funduszy,
2)
półroczne i roczne z wykonania poszczególnych funduszy Kasy, z wyłączeniem funduszu składkowego - na zasadach właściwych dla sprawozdawczości o środkach pozabudżetowych.
2. 
Roczne sprawozdanie z wykonania planu finansowo-rzeczowego Kasy zatwierdza Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej po zasięgnięciu opinii Ministra Finansów.
§  7. 
1. 
Środki finansowe Kasy, z wyjątkiem środków funduszu składkowego, gromadzone są na rachunkach bankowych Kasy w Narodowym Banku Polskim. Środki funduszu składkowego gromadzone są na odrębnych rachunkach.
2. 
Prezes Kasy może powierzyć obsługę bankową rachunków funduszu składkowego dowolnemu bankowi będącemu osobą prawną prawa polskiego.
§  8. 
Prezes Kasy zapewni wyodrębnienie w ewidencji finansowej i sprawozdawczości przychodów i rozchodów poszczególnych funduszy.
§  9. 
Kasa prowadzi rachunkowość według zasad określonych w przepisach dotyczących zasad prowadzenia rachunkowości.
§  10. 
Do Prezesa Kasy i głównego księgowego Kasy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące dysponenta części budżetowej i głównego księgowego resortu.