Szczegółowe zasady obliczania, terminy i tryb płatności podatków oraz terminy i tryb przekazywania do budżetu zysku nieprawidłowego przez przedsiębiorstwa państwowe w 1982 r.

Monitor Polski

M.P.1982.7.42

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1982 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lutego 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad obliczania, terminów i trybu płatności podatków oraz terminów i trybu przekazywania do budżetu zysku nieprawidłowego przez przedsiębiorstwa państwowe w 1982 r.

Na podstawie § 13 ust. 8 i § 56 ust. 1 uchwały nr 243 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zasad działalności przedsiębiorstw państwowych w 1982 r. (Monitor Polski Nr 32, poz. 287) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
"uchwale" - rozumie się przez to uchwałę nr 243 Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1981 r. w sprawie zasad działalności przedsiębiorstw państwowych w 1982 r. (Monitor Polski Nr 32, poz. 287),
2)
"jednostce gospodarczej" - rozumie się przez to przedsiębiorstwo państwowe, którego dotyczy uchwała, a w zakresie określonym w § 52 ust. 3 uchwały również zakład przedsiębiorstwa sporządzający bilans.
1.
Zarządzenie stosuje się do podatków wymienionych w § 52 ust. 1 uchwały oraz do rozliczeń zysku nieprawidłowego, o którym mowa w § 13 uchwały.
2.
Zasady obliczania oraz terminy i tryb płatności podatku od nieruchomości regulują odrębne przepisy.
1.
Jednostki gospodarcze są obowiązane do obliczania i terminowego wpłacania należnego podatku bez wezwania organu podatkowego.
2.
Urządzenia ewidencji księgowej jednostki gospodarczej powinny zawierać dane potrzebne do ustalenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości należnego podatku oraz uiszczonych z tego tytułu kwot.
1.
Jednostki gospodarcze, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2 i 3 oraz w § 5 i 6, uiszczają podatek obrotowy od obrotów osiągniętych w danym miesiącu w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.
2.
Jeżeli podatek za dany miesiąc przekroczy 500 tysięcy złotych, jednostka gospodarcza, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym do końca roku podatkowego, uiszcza podatek za okresy dekadowe w terminie 13 dni po upływie dekady; okres od 21 dnia miesiąca do końca miesiąca liczy się za pełną dekadę.
3.
Przepis ust. 2 dotyczy również jednostek gospodarczych, których wpłaty za listopad 1981 r. przekroczyły 500 tysięcy złotych.
4.
Organ podatkowy może:
1)
przedłużyć do 5 dni terminy płatności podatku obrotowego, o których mowa w ust. 1 i 2, jeżeli będzie to uzasadnione kształtowaniem się przeciętnego cyklu rozliczeń z tytułu sprzedaży (dostawy) towarów,
2)
na wniosek podatnika wyrazić zgodę na zaliczkowe uiszczanie podatku, o którym mowa w ust. 2; wysokość zaliczek określa organ podatkowy.
1.
Podatek obrotowy od jednostek gospodarczych przemysłu tytoniowego, przemysłu spirytusowego i przemysłu piwowarskiego oraz od jednostek gospodarczych handlu zagranicznego jest uiszczany w drodze potrącenia go przez bank przy wpływie należności za sprzedane produkty na rachunek jednostki gospodarczej.
2.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w ust. 1, obowiązane są na kopii faktury oraz na wszystkich egzemplarzach żądania zapłaty przesłanych do banku podać kwotę podatku obrotowego obliczonego od obrotów objętych fakturą. Jeżeli żądanie zapłaty sporządzone jest łącznie dla kilku faktur, kwota naliczonego podatku obrotowego powinna być obliczona oddzielnie na każdej kopii faktury, natomiast na żądaniu zapłaty podatek obrotowy powinien być podany w łącznej kwocie.
3.
Organ podatkowy, na wniosek jednostki gospodarczej, może wyrazić zgodę na:
1)
zaliczkowe uiszczanie - w ciągu miesiąca - podatku obrotowego z zastosowaniem średniej stawki podatkowej,
2)
łączne obliczenie podatku obrotowego dotyczącego faktur wystawionych w danym dniu,
3)
uiszczanie podatku obrotowego przez jednostki gospodarcze handlu zagranicznego według zasad określonych w § 4.
4.
Jeżeli na skutek odmowy akceptu przez odbiorcę produktu lub z innych przyczyn niezależnych od jednostki gospodarczej podatek obrotowy nie został uiszczony w trybie określonym w ust. 1, podatek od tych obrotów płatny jest w terminie określonym w § 4 ust. 1.
5.
Podatek obrotowy, wynikający z faktur złożonych do inkasa do dnia 31 grudnia 1982 r. włącznie i nie uiszczony w trybie określonym w ust. 1, płatny jest w terminie przewidzianym do złożenia bilansu rocznego.
6.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do opodatkowania należności rozliczanych w formie polecenia pobrania.
Podatek z tytułu prowadzenia gier losowych i totalizatorów płatny jest:
1)
od obrotu osiągniętego w ciągu miesiąca z gier w automatach - do dnia 13 następnego miesiąca,
2)
w pozostałych wypadkach:
a)
jeżeli wygrane są uzależnione od przeprowadzenia losowania - w ciągu 8 dni po dniu losowania,
b)
jeżeli wygrane nie są uzależnione od losowania - w pierwszym dniu wypłat wygranych.
1.
Jednostki gospodarcze, o których mowa w § 4-6, składają organowi podatkowemu okresowe (miesięczne, roczne) obliczenia podatku obrotowego - według wzorów określonych przez Ministerstwo Finansów - w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, za okres zaś roku podatkowego - w terminie przewidzianym do złożenia bilansu rocznego.
2.
W obliczeniu podatku obrotowego za okres roczny należy w odrębnych pozycjach podać wysokość obrotów (wartość dostaw produktów i usług), o których mowa w § 32 ust. 4 uchwały, oraz przypadający od tych obrotów podatek obrotowy.
3.
Przedsiębiorstwo państwowe "Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe w Warszawie" oraz podległe mu jednostki gospodarcze, przedsiębiorstwa państwowe podległe radom narodowym prowadzące gry losowe i totalizatory oraz zakłady Przedsiębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" obowiązane są przedstawić organowi podatkowemu, niezależnie od obliczenia podatku (ust. 1), także rozliczenia z tytułu wpływów z poszczególnych gier (totalizatorów) na druku okresowego obliczenia podatku. Rozliczenie to powinno być złożone w terminie płatności podatku.
1.
Jeżeli przy obliczeniu rocznym podatku obrotowego uiszczonego w trybie określonym w § 5 ust. 1 kwota podatku ustalona według obowiązujących stawek okaże się wyższa od kwoty uiszczonej, zaległość płatna jest w terminie określonym w § 5 ust. 5.
2.
Jeżeli w wyniku obliczenia podatku obrotowego przez jednostkę gospodarczą powstanie różnica między kwotą podatku ustaloną za okres płatności a kwotą podatku uiszczoną zaliczkowo w sposób określony w § 4 ust. 4 pkt 2 oraz w § 5 ust. 3 pkt 1, zaległość należy wpłacać bez odsetek za zwłokę w terminie przewidzianym do złożenia obliczenia podatkowego (§ 7 ust. 1).
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie sprostowania przez jednostkę gospodarczą, w terminie przewidzianym do złożenia najbliższego obliczenia podatkowego (§ 7 ust. 1), wysokości należnego podatku obrotowego w wyniku skorygowania zapisów księgowych dotyczących podstawy opodatkowania na skutek okoliczności ujawnionych po dokonaniu obliczeń za okres, którego dotyczą. Skorygowaną wysokość należnego podatku obrotowego uwzględnia się w obliczeniu podatkowym za ten okres, w którym wprowadzono poprawki do ksiąg.
1.
Jednostki gospodarcze obliczają podatek od funduszu płac od wynagrodzeń, o których mowa w § 23 uchwały, narastająco od początku roku i uiszczają go za okresy miesięczne w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, za który wpłata przypada.
2.
Jednostki gospodarcze obowiązane są w terminie płatności podatku złożyć organowi podatkowemu obliczenie należnego podatku według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Finansów.
1.
Jednostki gospodarcze uiszczają podatek od gruntów za okresy miesięczne w terminie do dnia 15 miesiąca za miesiąc ubiegły.
2.
Jednostki gospodarcze wpłacają na rachunek budżetu właściwego dla organu podatkowego kwotę w wysokości 1/12 podatku obliczonego od powierzchni użytkowanych gruntów według stanu na dzień 31 grudnia 1981 r.
3.
Jeżeli w 1982 r. nastąpiły zmiany powierzchni użytkowanych gruntów, odpowiedniej zmianie podlegają również wpłaty za okresy miesięczne.
4.
Obniżone lub podwyższone wpłaty podatku, o których mowa w ust. 3, powinny być przekazywane do budżetu za okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności powodujące zmianę podstawy opodatkowania. Jednostki gospodarcze obowiązane są zawiadomić właściwy organ podatkowy o przyczynach powodujących zmiany w wysokości wpłat za okresy miesięczne najpóźniej w terminie płatności zmienionej wpłaty podatku.
5.
Jeżeli obowiązek podatkowy powstał lub wygasł w ciągu roku podatkowego, jednostki gospodarcze obowiązane są dokonywać wpłat, o których mowa w ust. 1, w wysokości 1/12 podatku przypadającego od podstawy opodatkowania w danym roku proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy.
6.
Podatek od gruntów użytkowanych sezonowo uiszczany jest jednorazowo w terminie do dnia 15 miesiąca następującego po zakończeniu sezonu proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których istniał obowiązek podatkowy.
7.
Jednostki gospodarcze obowiązane są złożyć właściwemu organowi podatkowemu, w terminie do dnia 15 marca 1982 r., wykazy zawierające dane dotyczące miejsca położenia użytkowanych gruntów podlegających opodatkowaniu oraz powierzchni użytkowanych gruntów w m2.
1.
Jednostki gospodarcze obliczają i uiszczają podatek dochodowy za okresy:
1)
miesięczne - w terminie do dnia 25 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
2)
półroczne - w terminie do dnia 25 lipca 1982 r.,
3)
roczne:
a)
wstępnie - w terminie przewidzianym do złożenia bilansu rocznego,
b)
ostatecznie - w terminie 10 dni od daty zweryfikowania bilansu za rok 1982.
2.
Podatek dochodowy obliczany jest narastająco od początku roku.
3.
Podatek oblicza się z zastosowaniem obowiązujących stawek podatku, określonych w tabeli zamieszczonej w § 55 ust. 4 uchwały, do zysku wykazanego w sprawozdaniu miesięcznym (F-01), w sprawozdaniu finansowym za pierwsze półrocze oraz w bilansie rocznym.
4.
Jednostka gospodarcza, która nie sporządzi sprawozdania za dany miesiąc, dokonuje wpłaty podatku dochodowego za ten miesiąc w wysokości należnej za miesiąc poprzedni, zwiększonej o 10%.
5.
W razie gdy jednostka gospodarcza nie sporządzi sprawozdania finansowego za okres pierwszego półrocza, za podstawę obliczenia podatku dochodowego przyjmuje się dane wynikające z ksiąg tej jednostki.
6.
Jednostki gospodarcze obowiązane są przesłać właściwemu organowi podatkowaniu w terminie płatności podatku obliczenie podatku dochodowego według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Finansów.
Jednostki gospodarcze przekazują do budżetu zysk nieprawidłowy, o którym mowa w § 13 ust. 6 uchwały, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji ustalającej należność. Zysk ten podlega wpłacie na rachunek budżetu centralnego we właściwym okręgowym zarządzie dochodów państwa i kontroli finansowej (zamiejscowym wydziale dochodów państwa).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.