Rozdział 2 - Zasady i tryb rozliczeń jednostek objętych planowaniem centralnym. - Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń z budżetem Państwa z tytułu zysków.

Monitor Polski

M.P.1971.26.165

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 1976 r.

2.

Zasady i tryb rozliczeń jednostek objętych planowaniem centralnym.

§  5.
1.
Przedsiębiorstwa objęte planowaniem centralnym dokonują wpłat z zysku na rachunek rozliczeń.
2.
Przedsiębiorstwa podległe bezpośrednio ministrowi, uprawnione do dokonywania rozliczeń bezpośrednio z budżetem, dokonują wpłat z zysku na rachunek dochodów budżetu centralnego w wydziale finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w której okręgu znajduje się siedziba przedsiębiorstwa.
§  6.
1. 7
Za miesiące nie kończące kwartału przedsiębiorstwa, z wyjątkiem jednostek badawczych i zakładów doświadczalnych, dokonują zaliczkowych wpłat w wysokości 1/3 sumy wpłat z zysku, przewidzianych w § 5 ust. 1 pkt 5, w § 7 ust. 1, § 35 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 i w § 36 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 uchwały nr 176, ustalonej na dany kwartał w planie (projekcie planu) techniczno-ekonomicznym. W razie braku planu (projektu planu) zaliczkowe wpłaty z zysku powinny być wpłacone w wysokości 1/3 kwoty wpłaty z zysku, przewidzianej na ostatni kwartał w planie roku poprzedniego. W razie zmiany w ciągu roku normy (stawki) wpłat z zysku, określonej w powołanych wyżej przepisach, zaliczkowe wpłaty z zysku, poczynając od zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału następującego po kwartale, w którym normę zmieniono, wynoszą 1/3 kwoty wpłaty przypadającej na dany kwartał, obliczonej przy stosowaniu nowej normy (stawki) wpłat. Wpłat zaliczkowych nie dokonuje się, jeżeli plan techniczno-ekonomiczny przewiduje na dany kwartał stratę.
2. 8
Przedsiębiorstwa, w których występują w poszczególnych kwartałach istotne, sezonowe wahania w kształtowaniu się wielkości produkcji i zbytu, mogą przekazywać zaliczkowe wpłaty, o których mowa w ust. 1, w wysokości 1/3 kwoty obliczonej przez zastosowanie do zysku planowanego na dany kwartał stawki procentowej, wynikającej ze stosunku sumy planowanych rocznych wpłat z zysku do kwoty zysku planowanego na dany rok. Ustalona w ten sposób kwota zaliczek za poszczególny kwartał nie może być wyższa od sumy planowanych rocznych wpłat z zysku.
3.
Przedsiębiorstwa energetyczne zgrupowane w Zjednoczeniu Energetyki przekazują zaliczkowe wpłaty tylko na poczet wpłat z zysku przewidzianych w planie techniczno-ekonomicznym, przypadających od przeciętnej wartości brutto środków trwałych i przeciętnej wartości zapasów. Wpłaty te przedsiębiorstwa energetyczne przekazują w wysokości 1/3 kwoty przewidzianej na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym albo w sposób i wysokości określonej w ust. 2. W czwartym kwartale przedsiębiorstwa te wpłat zaliczkowych nie przekazują.
4.
System dokonywania zaliczkowych wpłat, uzgodniony przez zjednoczenie do dnia 25 stycznia każdego roku z wydziałem finansowym prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej, powinien być stosowany jednolicie w ciągu całego roku przez wszystkie przedsiębiorstwa, dla których zjednoczenie dokonuje odrębnych rozliczeń.
5.
Przepis ust. 2 nie stosuje się do przedsiębiorstw obrotu zaopatrzeniowego oraz biur projektów.
§  7.
1.
Wpłatę z zysku przedsiębiorstw, z wyjątkiem przedsiębiorstw, o których mowa w § 6 ust. 5, za okresy kwartalne stanowi:
1) 9
odpowiednia część kwoty wynikającej z zastosowania obowiązującej przedsiębiorstwo normy procentowej do sumy wartości brutto przeciętnego stanu środków trwałych i przeciętnego stanu wartości zapasów za okresy objęte rozliczeniem. Przeciętne wartości oblicza się sumując wartości na początek roku i wartości według stanu na koniec poszczególnych kwartałów, licząc od początku roku, wynikające z właściwych sprawozdań finansowych, a w razie potrzeby z zapisów księgowych, z uwzględnieniem przepisów § 5 ust. 4 i 5 uchwały nr 176 i dzieląc otrzymaną sumę za pierwszy kwartał - przez 2, za dwa kwartały - przez 3, a za trzy kwartały - przez 4,
2)
część zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym na koniec kwartału objętego rozliczeniem, pozostająca po potrąceniu z zysku wpłaty obliczonej stosownie do pkt 1 oraz odpisów określonych w § 5 uchwały nr 176 i pokryciu potrzeb przedsiębiorstwa określonych w § 6 tej uchwały.
2.
Należną wpłatę od wartości określonych w ust. 1 pkt 1 stanowi za pierwszy kwartał 1/4, za dwa kwartały 1/2, a za trzy kwartały 3/4 kwoty ustalonej w sposób określony w tym przepisie. Przedsiębiorstwa, o których mowa w § 6 ust. 2, mogą obliczać należne wpłaty kwartalne stosując do tej kwoty taki procent, jaki wynika ze stosunku planowanego zysku na koniec kwartału objętego rozliczeniem do kwoty planowanego zysku rocznego.
3.
Przy dokonywaniu wpłat za poszczególne kwartały (ust. 2) z ustalonych wpłat na koniec kwartału objętego rozliczeniem potrąca się kwoty uiszczone w poprzednich kwartałach; nadpłacone kwoty podlegają zaliczeniu na poczet wpłat za następne okresy lub - na żądanie przedsiębiorstwa - zwrotowi.
3a. 10
Podziałowi przewidzianemu w § 5, 6 i 7 uchwały nr 176 podlega ta część zysku przedsiębiorstwa, która pozostaje po uprzednim zmniejszeniu zysku o kwotę zysku osiągniętego ze sprzedaży wyrobów produkcji uzupełniającej i wyodrębnionego ewidencyjnie w rachunkowości przedsiębiorstwa stosownie do § 3 uchwały nr 316 Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1971 r. w sprawie podziału zysku z uzupełniającej produkcji artykułów rynkowych oraz korekty funduszu płac związanego z tą produkcją (Monitor Polski z 1972 r. Nr 6, poz. 37).
4.
Jeżeli po uwzględnieniu odpisów na fundusz zakładowy, wpłat z tytułu oprocentowania środków trwałych, spłat kredytu zaciągniętego na inwestycje branżowe oraz wpłat na fundusz efektów wdrożeniowych - o których mowa w § 5 ust. 1 uchwały nr 176, pozostanie kwota niższa od wpłaty z zysku ustalonej zgodnie z ust. 2, to przekazaniu na rachunek rozliczeń podlega ta kwota.
5.
Wpłatę z zysku, o której mowa w ust. 1 pkt 2, za okres objęty sprawozdaniem finansowym przedsiębiorstwa na koniec każdego kwartału ustala się przez zastosowanie do części zysku określonej tym przepisem normy procentowej obowiązującej przedsiębiorstwo. Przy obliczaniu wpłaty przedsiębiorstwo może uwzględniać odpisy z zysku określone w § 6 ust. 1 pkt 1 i 2 uchwały nr 176 w wysokości: za pierwszy kwartał - 1/4, za dwa kwartały - 1/2, a za trzy kwartały - 3/4 sumy rocznej tych odpisów, przewidzianej w planie techniczno-ekonomicznym.
6.
Przedsiębiorstwa energetyczne zgrupowane w Zjednoczeniu Energetyki przekazują w pierwszych trzech kwartałach tylko wpłaty określone w ust. 1 pkt 1. W czwartym kwartale przedsiębiorstwa te dokonują na podstawie sprawozdań miesięcznych zarówno rozliczeń z tytułu wpłat określonych w tym przepisie, jak i rozliczeń z tytułu wpłat określonych w ust. 1 pkt 2.
7.
O wysokości norm procentowych określonych w ust. 1 i 5, jak również o ich zmianie zjednoczenia zawiadamiają wydziały finansowe prezydiów powiatowych rad narodowych, w których okręgu przedsiębiorstwa te mają swą siedzibę.
8.
Przepis ust. 7 stosuje się odpowiednio do ustalonych przez zjednoczenia dla przedsiębiorstw relacji procentowych i procentowych wskaźników przewidzianych w § 6 ust. 2 i 3 uchwały nr 176.
9.
Przepisów ust. 1 nie stosuje się do zysków oraz środków trwałych i zapasów jednostek badawczych i zakładów doświadczalnych wchodzących w skład przedsiębiorstw, działających według zasad pełnego wewnętrznego rozrachunku gospodarczego.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują rozliczeń rocznych; wstępnie na podstawie sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego, ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego sprawozdania.
2. 11
Przepisy § 7 ust. 1, 4, 5 i 9 stosuje się odpowiednio do rozliczeń zysku rocznego, zweryfikowanego zgodnie z § 8 uchwały nr 176, z tym że wpłaty z zysku przypadające od przeciętnej wartości brutto środków trwałych i zapasów ustala się przez zastosowanie normy procentowej - do sumy wartości brutto przeciętnego stanu rocznego środków trwałych i wartości przeciętnego rocznego stanu zapasów, ustalonych według zasad określonych w § 5 ust. 4-6 tej uchwały. Za podstawę dokonywania odpisów z zysku rocznego na fundusz inwestycyjny albo na fundusz inwestycyjno-remontowy przyjmuje się przeciętne wartości stanu środków trwałych i ich umorzenia, ustalone stosownie do § 5 ust. 6 i § 6 ust. 3 uchwały nr 176.
2a. 12
Jeżeli stosownie do § 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1972 r. w sprawie zasad spłaty niektórych kredytów bankowych zaciągniętych na finansowanie inwestycji branżowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 308) bank w umowie kredytowej zobowiąże przedsiębiorstwo podlegające rozbudowie lub modernizacji do przeznaczenia na finansowanie inwestycji, w okresie jej realizacji, także środków pochodzących z zysku osiągniętego przez przedsiębiorstwo w okresie realizacji inwestycji pozostałych po dokonaniu odpisów obowiązkowych oraz odpisów na finansowanie środków obrotowych i na fundusz inwestycyjno-remontowy (inwestycyjny), to:
1)
ustalenie wysokości kwoty zysku przeznaczonej na finansowanie inwestycji będzie następowało na podstawie wyniku finansowego wykazanego w rocznych sprawozdaniach finansowych przedsiębiorstwa,
2)
na finansowanie inwestycji (pkt 1) może być przeznaczona kwota pozostałości zysku będąca w dyspozycji przedsiębiorstwa stosownie do § 5-7 uchwały nr 176.
3.
Jeżeli przedsiębiorstwo planowo-rentowne, otrzymujące stosownie do § 55 ust. 1 pkt 3 uchwały nr 176 dotację z rachunku funduszu rezerwowego zjednoczenia, wykaże w rocznym sprawozdaniu finansowym zysk wyższy od zysku planowanego, to na podstawie tego sprawozdania dokonuje rozliczenia zysku ponadplanowego, przekazując tytułem wpłat z zysku na rachunek zjednoczenia taką część tego zysku, jaka pozostanie po uzupełnieniu z niego nie pokrytych dotacjami:
a)
zmniejszenia funduszu statutowego, spowodowanego obowiązkowymi odpisami, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 uchwały nr 176,
b)
odpisów na inne cele określone odrębnymi przepisami - do wysokości kwot przewidzianych obowiązującymi normami. Rozliczenie to powinno być dokonane według zasad określonych w § 7 tej uchwały.
4.
Przedsiębiorstwo planowo deficytowe, otrzymujące stosownie do § 55 ust. 1 pkt 2 i 3 uchwały nr 176 dotacje z rachunku funduszu rezerwowego zjednoczenia, wykazujące w rocznym sprawozdaniu finansowym stratę niższą od straty planowanej albo wykazujące zysk zamiast straty - obowiązane jest przekazać tytułem zwrotu dotacji na rachunek zjednoczenia kwotę odpowiadającą 80% nadwyżki otrzymanej dotacji ponad faktycznie poniesioną stratę. Ponadto przedsiębiorstwo dokonuje w trybie i według zasad określonych w ust. 3 rozliczenia ze zjednoczeniem pozostałych 20% nadwyżki dotacji oraz osiągniętego zysku, przekazując tytułem wpłat z zysku taką część sumy tych kwot, jaka pozostanie po uzupełnieniu z nich potrzeb i odpisów określonych w ust. 3.
5.
Przedsiębiorstwa przekazują wpłaty z tytułu zysku nienależnego do budżetu oraz na rachunek funduszu rezerwowego (fundusz środków obrotowych) jednostki rozliczającej odrębnie od pozostałych wpłat z zysku zgodnie z przepisami § 8 ust. 4-6 uchwały nr 176 za pośrednictwem jednostki rozliczającej, a w wypadku, o którym mowa w § 5 ust. 2, bezpośrednio do budżetu.
§  9.
1.
Kombinaty, których wszystkie zakłady, z wyłączeniem jednostek badawczych i zakładów doświadczalnych dokonują podziału zysku i przekazują wpłaty z zysku zgodnie z przepisami § 32 ust. 1 i 3 uchwały nr 176 do zakładu wiodącego kombinatu lub w razie nie ustanowienia zakładu wiodącego do zarządu kombinatu - dokonują rozliczeń kwartalnych i rocznych zysku łącznego w sposób określony w § 35 tej uchwały; przepisy § 7 i 8 zarządzenia stosuje się odpowiednio, z tym że wpłaty z zysku określone w § 7 ust. 1 pkt 1 kombinaty obliczają od przeciętnej wartości brutto środków trwałych i przeciętnej wartości zapasów znajdujących się we wszystkich zakładach.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w wypadkach, gdy zakłady przekazują cały swój zysk do kombinatu wobec pokrywania w sposób scentralizowany przez kombinat należności, o których mowa w § 32 ust. 2 uchwały nr 176.
3.
Kombinaty, których wszystkie zakłady, z wyłączeniem jednostek badawczych i zakładów doświadczalnych, dokonują podziału zysku według zasad określonych w § 33 uchwały nr 176, dokonują rozliczeń kwartalnych i rocznych zysku łącznego w sposób określony w § 36 tej uchwały; przepisy § 7 i 8 zarządzenia stosuje się odpowiednio. Wpłata z zysku kombinatu od przeciętnej wartości brutto środków trwałych i przeciętnej wartości zapasów równa się wysokości kwot należnych od zakładów, uzupełnionych stosownie do § 36 ust. 4 uchwały nr 176.
4.
Jeżeli część zakładów kombinatu dokonuje podziału zysku według zasad określonych w § 32, a część według zasad przewidzianych w § 33 uchwały nr 176, to przy rozliczeniach kwartalnych i rocznych wpłatę z zysku przypadającą od wartości środków trwałych i wartości zapasów stanowi suma wpłat ustalonych dla poszczególnych grup tych zakładów zgodnie z ust. 1, 2 i 3, natomiast wpłatę z zysku przypadającą od części zysku, pozostającej po dokonaniu odliczeń, odpisów i po pokryciu potrzeb - ustala się dla kombinatu jako całości.
5.
Wpłaty z tytułu zysku nienależnego zakłady kombinatu przekazują do zakładu wiodącego kombinatu (zarządu kombinatu), a zakład wiodący kombinatu (zarząd kombinatu) na rachunek rozliczeń lub do budżetu odrębnie od pozostałych wpłat.
§  9a. 13
1.
Przedsiębiorstwa (kombinaty) zwalnia się od obowiązku przekazywania do budżetu wpłat z zysku przypadających od zysków osiągniętych z tytułu usług dla ludności, świadczonych w ramach działalności ubocznej, a nie stanowiących działalności podstawowej przedsiębiorstwa. Zwolnienie przysługuje pod warunkiem wyodrębnienia w ewidencji księgowej wyników uzyskanych z tytułu świadczenia tych usług.
2)
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, dotyczy zysków osiągniętych z tytułu następujących usług świadczonych dla ludności:
1)
naprawczych i konserwacji wyrobów przemysłowych trwałego użytku, w tym również usług radiowo-telewizyjnych,
2)
związanych ze środkami transportu samochodowego,
3)
budowlano-instalacyjnych,
4)
pralniczych,
5)
oftalmicznych, organizowanych przy współudziale państwowej służby zdrowia,
6)
kulturalno-rozrywkowych,
7)
turystycznych.
§  10. 14
Jednostka rozliczająca, grupująca przedsiębiorstwa o różnym okresie rozliczeń oraz przedsiębiorstwa objęte różnymi zasadami gospodarki finansowej, sporządza odrębne rozliczenia dla każdej grupy tych przedsiębiorstw.
§  11. 15
Za miesiące nie kończące kwartału jednostka rozliczająca przekazuje do budżetu zaliczkowe wpłaty z zysku. Podlegającą przekazaniu do budżetu zaliczkową wpłatę za poszczególne miesiące stanowi suma wpłat z zysku przypadających od zgrupowanych przedsiębiorstw (kombinatów), pomniejszona o 1/3 kwoty planowanego na dany kwartał odpisu na fundusz rezerwowy lub odpisu na fundusz środków obrotowych, a w razie braku podziału planu rocznego na kwartały - o 1/12 kwoty ustalonej z tytułu tych odpisów w planie rocznym.
§  12.
1.
Wpłatę z zysku jednostki rozliczającej za okresy kwartalne i roczny stanowi:
1)
suma wpłat z zysku, jakie powinny być przekazane przez przedsiębiorstwa oraz przez centralę zjednoczenia, a także przez zjednoczenia, jeżeli nie rozliczają się one bezpośrednio z budżetem - od wartości środków trwałych i wartości zapasów (§ 7 ust. 1, § 8 ust. 2 i § 9), uzupełniona przez zjednoczenie stosownie do przepisów § 5 ust. 3 i § 35 ust. 2 uchwały nr 176 z części pozostałości zysku (pkt 2) przysługującej zjednoczeniu zgodnie z § 50 ust. 3 tej uchwały. Jeżeli pozostałość zysku jest niższa od kwoty, która powinna być przez zjednoczenie uzupełniona to brakująca różnica podlega pokryciu z funduszu rezerwowego lub z funduszu środków obrotowych zjednoczenia,
2) 16
część pozostałości sumy dodatnich wyników przedsiębiorstw, zweryfikowanych przy rozliczeniach rocznych zgodnie z przepisami § 8 uchwały nr 176, i część pozostałości zysku centrali - po wyłączeniu zysku jednostek badawczych i zakładów (przedsiębiorstw) doświadczalnych - ustalona zgodnie z § 50 ust. 3 tej uchwały; ustalona w ten sposób wpłata podlega powiększeniu, jeżeli chodzi o zjednoczenie tworzące fundusz środków obrotowych - o 15% odpisów z zysku dokonanych na ten fundusz za okres objęty rozliczeniem.
2.
Zjednoczenie Energetyki przekazuje do budżetu w ciągu pierwszych trzech kwartałów z tytułu zysku zgrupowanych przedsiębiorstw energetycznych tylko wpłaty określone w § 11 w ust. 1 pkt 1. W czwartym kwartale Zjednoczenie dokonuje rozliczeń i wpłat określonych w ust. 1 na podstawie miesięcznych sprawozdań finansowych. Wpłata przypadająca za miesiąc listopad powinna być dokonana najpóźniej do dnia 24 grudnia roku objętego rozliczeniem.
3.
Suma wpłat z zysku jednostki rozliczającej za okres roczny określony w ust. 1 pkt 1 nie może być niższa od kwoty wynikającej z zastosowania do sumy wartości brutto przeciętnego rocznego stanu środków trwałych i wartości przeciętnego rocznego stanu zapasów zgrupowanych przedsiębiorstw - normy procentowej ustalonej dla zjednoczenia.
4. 17
Jednostki rozliczające, tworzące fundusz rezerwowy, dokonują odpisów z zysku na ten fundusz przewidzianych w § 50 ust. 2 pkt 1 uchwały nr 176, stosując ustaloną normę procentową do sumy odpisów z zysku dokonanych przez przedsiębiorstwo na finansowanie zapasów (§ 6 ust. 2 oraz § 54 ust. 2 uchwały nr 176).
§  13.
1.
Jednostka rozliczająca, dokonując rozliczenia rocznego, przekazuje do budżetu (ministerstwa) wpłaty zgrupowanych przedsiębiorstw z tytułu zysku nienależnego odrębnie od wpłat z zysku określonych w § 12.
2.
Jednostka rozliczająca, dokonująca rozliczeń bezpośrednio z budżetem, przekazuje wpłaty z zysku oraz zysku nienależnego na rachunek dochodów budżetu centralnego w wydziale finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej, w której okręgu ma siedzibę.
§  13a. 18
Ulgi przewidziane w § 5 ust. 3 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 1972 r. w sprawie zasad spłaty niektórych kredytów bankowych zaciągniętych na finansowanie inwestycji branżowych (Monitor Polski Nr 57, poz. 308) przyznawane są zjednoczeniom przez Ministra Finansów na wniosek właściwego ministra.
§  14.
1.
Przedsiębiorstwa obrotu zaopatrzeniowego przekazują wpłaty z zysku na rachunek rozliczeń właściwych jednostek nadrzędnych. Jeżeli jednostką nadrzędną jest podległe bezpośrednio ministrowi przedsiębiorstwo prowadzące, uprawnione do dokonywania bezpośrednich rozliczeń z budżetem, to wpłaty z zysku podlegają przekazaniu na rachunek rozliczeń tej jednostki. Jeżeli zaś przedsiębiorstwo prowadzące jest zgrupowane w zjednoczeniu, to zarówno to przedsiębiorstwo, jak i przedsiębiorstwa, w stosunku do których wykonuje ono funkcje przedsiębiorstwa prowadzącego, przekazują wpłaty z zysku na rachunek rozliczeń zjednoczenia.
2.
Jednostki nadrzędne przekazują do budżetu albo do ministerstwa, jeżeli ministerstwo dokonuje rozliczeń z budżetem z tytułu wpłat przypadających od tych jednostek, otrzymane kwoty wpłaty określone w § 15 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 2, a także - stosownie do § 12 ust. 1 pkt 2 - część wpłaty określonej w § 15 ust. 2 pkt 3. Przepis § 13 stosuje się odpowiednio.
§  15.
1. 19
Za miesiące nie kończące kwartału przedsiębiorstwa obrotu zaopatrzeniowego dokonują zaliczkowych wpłat z zysku w wysokości 1/3 sumy wpłat z zysku, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, ustalonej na dany kwartał w planie techniczno-ekonomicznym.
2.
Przy rozliczeniach kwartalnych i rocznym (wstępnym i ostatecznym) należną wpłatę z zysku stanowi:
1)
80% faktycznej nadwyżki zysków nadzwyczajnych nad stratami nadzwyczajnymi; wpłata ta powinna być dokonana nawet wtedy, gdy 80% tej nadwyżki jest większe od osiągniętego zysku oraz gdy przedsiębiorstwo wykazuje stratę,
2)
część zysku, wynikająca z zastosowania do zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, pomniejszonego o kwotę określoną w pkt 1, procentowej normy wynikającej z tabeli, stanowiącej załącznik do zarządzenia z dnia 16 grudnia 1970 r.,
3)
część pozostałości zysku, o której mowa w § 6 ust. 6 zarządzenia z dnia 16 grudnia 1970 r.
3.
Przy rozliczeniu rocznym podstawę ustalenia wpłaty z zysku (ust. 2 pkt 2 i 3) stanowi zysk wykazany w sprawozdaniu finansowym, zweryfikowanym zgodnie z przepisami § 9 ust. 1-3 zarządzenia z dnia 16 grudnia 1970 r.
4.
Rozliczenie zysku nienależnego powinno być dokonywane zgodnie z przepisem § 9 ust. 4-6 zarządzenia z dnia 16 grudnia 1970 r.; przepis § 8 ust. 5 niniejszego zarządzenia stosuje się odpowiednio.
§  16.
Zjednoczenie Produkcji Leśnej "Las" oraz jednostki w nim zgrupowane dokonują w ciągu roku rozliczeń tylko za okresy kwartalne.
7 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
8 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
9 § 7 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
10 § 7 ust. 3a dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
11 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
12 § 8 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 5 lit. b) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
13 § 9a dodany przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
14 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
15 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
16 § 12 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
17 § 12 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 9 lit. b) zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
18 § 13a dodany przez § 1 pkt 10 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.
19 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 zarządzenia z dnia 28 lipca 1973 r. (M.P.73.36.220) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 sierpnia 1973 r.