Szczegółowe zasady i tryb rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku, dopłat budżetowych oraz dokonywania odpisów na fundusze: rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy.

Monitor Polski

M.P.1961.43.197

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 15 maja 1961 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu rozliczeń przedsiębiorstw gospodarki komunalnej z budżetami terenowymi z tytułu wpłat z zysku, dopłat budżetowych oraz dokonywania odpisów na fundusze. rozwoju, rezerwowy i inwestycyjno-remontowy.

Na podstawie § 15 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski Nr 65, poz. 310) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa:
1)
o przedsiębiorstwie, rozumie się przez to przedsiębiorstwo gospodarki komunalnej wymienione w § 1 uchwały nr 281 Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 1960 r. w sprawie systemu finansowego przedsiębiorstw gospodarki komunalnej (Monitor Polski Nr 65, poz. 310),
2)
o uchwale, rozumie się przez to uchwałę powołaną w pkt 1.
§  2.
Przedsiębiorstwo dokonuje rozliczeń z tytułu:
1)
wpłat z zysku prawidłowego - z budżetem właściwej rady narodowej,
2)
wpłat z zysku nieprawidłowego oraz niezależnego od działalności przedsiębiorstwa - z wydziałem gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa) lub też w razie istnienia zjednoczenia przedsiębiorstw gospodarki komunalnej - ze zjednoczeniem, w którym przedsiębiorstwo jest zgrupowane.

I. Zasady wpłat z zysku.

§  3.
Podstawą obliczenia wpłaty z zysku do budżetu jest:
1)
przy rozliczeniu ostatecznym - kwota zysku prawidłowego pomniejszona o odpis na fundusz zakładowy oraz o nadwyżkę uzyskaną przy sprzedaży lub likwidacji środków trwałych,
2)
przy rozliczeniach kwartalnych (wyrównawczych) - kwota zysku bilansowego pomniejszona o odpis na fundusz zakładowy oraz o nadwyżkę osiągniętą ze sprzedaży lub likwidacji środków trwałych,
3)
przy rozliczeniach miesięcznych - planowany zysk na dany okres kwartalny.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwo planuje w rocznych planach techniczno-ekonomicznych i dokonuje ostatecznych (rocznych) rozliczeń z tytułu wpłat z zysku do budżetu w zależności od wskaźnika rentowności.
2.
Za wskaźnik rentowności przedsiębiorstwa należy uważać stosunek procentowy kwoty zysku bilansowego pomniejszonej o zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa do kwoty kosztów własnych z całokształtu działalności przedsiębiorstwa.
§  5.
1.
Przy rentowności do 5% wpłata z zysku do budżetu wynosi 10% podstawy, o której mowa w § 3.
2.
Przy rentowności przekraczającej 5% stawkę wpłaty z zysku do budżetu określoną w ust. 1 podwyższa się o 3% za każdy pełny procent rentowności ponad 5% (np. przy rentowności 6% stawka wpłaty z zysku do budżetu wyniesie 13%, przy rentowności 7% stawka wpłaty z zysku do budżetu wyniesie 16% itp.).
3.
Przy rentowności powyżej 30% stawka wpłaty z zysku do budżetu wynosi 85% podstawy, o której mowa w § 3.

II. Tryb i terminy wpłat z zysku.

§  6.
Przedsiębiorstwo dokonuje rozliczeń i budżetem z tytułu wpłat z zysku miesięcznie, kwartalnie i rocznie. Wpłaty miesięczne mają charakter wpłat zaliczkowych wpłaty kwartalne - wpłat wyrównawczych, a wpłaty roczne po zatwierdzeniu rocznych sprawozdań finansowych - wpłat ostatecznych.
§  7.
Przedsiębiorstwo odprowadza zaliczkowe wpłaty w terminie do dnia 25 każdego miesiąca w wysokości 1/3 planowanej na dany kwartał wpłaty z zysku.
§  8.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje wpłat wyrównawczych na podstawie kwartalnego sprawozdania finansowego w terminie 10 dni od daty przewidzianej na sporządzenie tego sprawozdania.
2.
Przy rozliczeniach wyrównawczych (kwartalnych) wpłaty z zysku do budżetu ustala się mnożąc podstawę obliczenia, o której mowa w § 3, przez stawkę wpłaty z zysku, wynikającą z rentowności ustalonej w planie rocznym dla danego kwartału.
3.
Jeżeli dokonane wpłaty zaliczkowe przekraczają kwotę należnej wpłaty wyrównawczej, wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej zaliczy nadpłacone kwoty na poczet wpłat okresu następnego lub dokona zwrotu w terminie 5 dni od daty otrzymania odpowiedniego wniosku przedsiębiorstwa.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje ostatecznego rozliczenia na podstawie zatwierdzonego w obowiązującym trybie rocznego sprawozdania finansowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
2.
Przed dokonaniem rozliczenia ostatecznego zysk przedsiębiorstwa podlega weryfikacji zgodnie z § 2 ust. 2 uchwały.
3.
Za nieprawidłowy uważa się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy, a mianowicie przez:
1)
niedotrzymanie obowiązujących receptur lub technicznych warunków produkcji i usług z uszczerbkiem dla uzasadnionych interesów odbiorców,
2)
niedokonywanie remontów, powodujące utrzymanie w złym stanie budynków, maszyn i urządzeń lub ich niszczenie,
3)
niedokonywanie prawidłowych odpisów amortyzacyjnych,
4)
niedokonywanie planowanych nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy,
5)
preferowanie usług i wyrobów wysoko rentownych z uszczerbkiem dla usług i wyrobów nisko rentownych, określonych w zadaniach planu,
6)
naruszenie obowiązujących przepisów dotyczących ustalania bądź stosowania cen i taryf,
7)
nieprawidłowe rozliczenie kosztów.
4.
W terminie, o którym mowa w ust. 1, przedsiębiorstwo wpłaca na rachunek wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej (miasta wyłączonego z województwa) lub też - w razie istnienia zjednoczenia przedsiębiorstw gospodarki komunalnej - na rachunek właściwego zjednoczenia - zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstwa.
5.
Przepis § 8 ust. 3 ma odpowiednie zastosowanie do rozliczeń ostatecznych (rocznych) wpłat z zysku.
§  10.
Wpłaty z zysku zaliczkowe, wyrównawcze i ostateczne przedsiębiorstwo odprowadza na rachunek dochodów budżetowych wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej we właściwym oddziale Narodowego Banku Polskiego.
§  11.
Przedsiębiorstwa dokonują wpłat z zysku, przesyłając wydziałom finansowym prezydiów właściwych rad narodowych deklarację według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  12.
1.
W razie niedokonania przez przedsiębiorstwo wpłat w terminach określonych w §§ 7, 8 i 9 na wniosek wydziału finansowego prezydium właściwej rady narodowej bank dokona przelewu należnej kwoty wpłat z zysku do budżetu w ciężar rachunku rozliczeniowego przedsiębiorstwa.
2.
Od nie uiszczonych w terminie wpłat z zysku pobiera się odsetki za zwłokę w wysokości 0,05% należnej kwoty za każdy dzień zwłoki.

III. Dopłaty budżetowe na wyrównanie różnic opłat i stawek taryfowych.

§  13.
1.
Jeżeli obowiązujące opłaty i stawki taryfowe nie pokrywają planowanych kosztów własnych świadczonych usług lub wyrobów (kosztów działalności podstawowej), powiększonych o podatek obrotowy i od operacji nietowarowych oraz o 5% marży zysku, przedsiębiorstwo otrzymuje na wyrównanie różnicy odpowiednią dopłatę budżetową z budżetu właściwej rady narodowej
2.
Dopłata budżetowa może być ustalana na jednostkę usług (wyrobów lub robót) lub tez proporcjonalnie do wartości sprzedaży - stosownie do § 10 ust 2 uchwały.
3.
Prezydium właściwej rady narodowej we wskaźnikach dotyczących planu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstwa podaje planowaną wysokość dopłaty.
§  14.
W terminie do dnia 7 każdego miesiąca wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej przekazuje przedsiębiorstwu zaliczkowo 1/3 dopłaty budżetowej ustalonej na dany kwartał.
§  15.
1.
W terminie 10 dni od daty ustalonej na sporządzenie przez przedsiębiorstwo kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo dokonuje rozliczenia korygującego (wstępnego).
2.
W terminie 10 dni od daty zatwierdzenia w obowiązującym trybie rocznego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa - przedsiębiorstwo dokonuje rozliczenia ostatecznego.
3.
Jeżeli dokonane zaliczkowo dopłaty przekraczają kwotę należnych przedsiębiorstwu dopłat, wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej zaliczy nadpłacone kwoty na poczet okresu następnego lub zażąda zwrotu tych kwot w terminie przez siebie oznaczonym.
4.
Jeżeli dokonane zaliczkowo w kwartale I, II lub III dopłaty budżetowe są niższe od należnych przedsiębiorstwu dopłat za dany kwartał, wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej przekazuje różnicę należną przedsiębiorstwu w ciągu 10 dni od daty przewidzianej na sporządzenie sprawozdania finansowego. Dopłata ta uzależniona jest od uprzedniej zgody prezydium właściwej rady narodowej na przekroczenie planu kwartalnego usług objętych dopłatami budżetowymi.
5.
W odniesieniu do IV kwartału kwota przekraczająca wysokość należnej przedsiębiorstwu dopłaty podlega zwrotowi do budżetu właściwej rady narodowej - jako rozliczenie z roku ubiegłego - w ciągu 10 dni od daty zatwierdzenia sprawozdania rocznego przedsiębiorstwa.
§  16.
1.
Jeżeli zaplanowana w budżecie roczna suma dopłat budżetowych nie wystarcza na pokrycie faktycznie należnych przedsiębiorstwu dopłat budżetowych, których zwiększenie w stosunku do planu nastąpiło za uprzednią zgodą prezydium właściwej rady narodowej na skutek gospodarczo uzasadnionego przekroczenia planu świadczonych usług, prezydium właściwej rady narodowej zmniejsza roczną kwotę wpłat z zysku przedsiębiorstwa o różnicę między planowaną a faktycznie należną kwotą dopłat.
2.
Jeżeli ponadplanowa dopłata budżetowa będzie wyższa od należnej wpłaty z zysku do budżetu, prezydium właściwej rady narodowej przeznacza na pokrycie tej różnicy inne wygospodarowane w budżecie środki.
3.
Do czasu pokrycia należnych dopłat, wynikających z przekroczenia planu usług, o których mowa w ust. 1 i 2, przedsiębiorstwo może korzystać z kredytu bankowego na ten cel na zasadach ustalonych przez bank finansujący.

IV. Odpisy na fundusz rezerwowy.

§  17.
1.
Na fundusz rezerwowy przedsiębiorstwo odpisuje w ratach kwartalnych część zysku w wysokości ustalonej przez prezydium właściwej rady narodowej w planie finansowym.
2.
Wysokość planowanych odpisów na fundusz rezerwowy nie powinna przekraczać 2% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac przedsiębiorstwa.
3.
Z chwilą nagromadzenia przez przedsiębiorstwo środków funduszu rezerwowego do wysokości 10% planowanego osobowego funduszu płac danego roku odpisy na ten fundusz ustają.
§  18.
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rezerwowy w ratach miesięcznych w wysokości 1/3 wpłaty kwartalnej, ustalonej planem finansowym, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca, za który przypada wpłata.
2.
Przedsiębiorstwo dokonuje kwartalnych i rocznych odpisów na fundusz rezerwowy na podstawie sprawozdań finansowych w wysokości określonej w planie finansowym przez prezydium rady narodowej, z tym że w razie osiągnięcia zysku niższego niż zysk planowany wysokość odpisu na fundusz rezerwowy ulega zmniejszeniu w takim stosunku procentowym, w jakim wygospodarowany zysk prawidłowy jest niższy od zysku planowanego.
§  19.
Fundusz rezerwowy służy na pokrycie strat wykazywanych w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach finansowych. O pokryciu straty z funduszu rezerwowego przedsiębiorstwo zawiadamia jednostkę nadrzędną, która powinna powziąć decyzję zapewniającą uzdrowienie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa.
§  20.
Środki funduszu rezerwowego są akumulowane na odrębnym rachunku bankowym w banku finansującym przedsiębiorstwo.

V. Odpisy na fundusz rozwoju.

§  21.
1.
Fundusz rozwoju przedsiębiorstwa tworzy się z:
1)
pozostałej części zysku prawidłowego po dokonaniu odpisów na fundusz zakładowy, wpłat do budżetu i odpisów na fundusz rezerwowy,
2)
nadwyżki środków obrotowych.
2.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju na podstawie sprawozdań finansowych za dany kwartał i rok.
3.
Ostatecznego ustalenia odpisu na fundusz rozwoju przedsiębiorstwo dokonuje na podstawie rocznego zatwierdzonego sprawozdania finansowego.
4.
Fundusz rozwoju służy w pierwszej kolejności na uzupełnienie niedoborów bądź wzrostu własnych środków obrotowych w granicach normatywu z uwzględnieniem pasywów stałych. Jeżeli środki funduszu rozwoju nie wystarczają na pokrycie niedoboru bądź wzrostu własnych środków obrotowych, bank może udzielić przedsiębiorstwu na ten cel kredytu przewidzianego w § 11 ust. 2 uchwały.
5.
Nie wykorzystane środki funduszu rozwoju przedsiębiorstwo przekazuje na fundusz inwestycyjno-remontowy na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.

VI. Odpisy na fundusz inwestycyjno-remontowy.

§  22.
1.
Na fundusz inwestycyjno-remontowy przedsiębiorstwo przeznacza:
1)
amortyzację,
2)
część funduszu rozwoju (§ 8 ust. 2 uchwały),
3)
dotacje otrzymane na cele remontów kapitalnych i inwestycji wyrównujących odpisy amortyzacyjne,
4)
inne środki, o których mowa w § 14 ust. 1 pkt 3 uchwały.
2.
Środki funduszu inwestycyjno-remontowego akumulowane są na odrębnym rachunku bankowym w banku finansującym działalność przedsiębiorstwa.
3.
Jeżeli środki funduszu inwestycyjno-remontowego przekraczają potrzeby w zakresie finansowania inwestycji i remontów kapitalnych, prezydium właściwej rady narodowej może zarządzić blokowanie tych środków oraz wskazać ich przeznaczenie, jeśli inne przepisy nie regulują tego inaczej.
§  23.
Rozliczenia z budżetem terenowym z tytułu zysków i strat za 1960 r., jak również rozliczenia z tytułu nadwyżek lub niedoboru środków obrotowych na dzień 1 stycznia 1961 r. przedsiębiorstwo dokonuje na podstawie przepisów zarządzenia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 1955 r. w sprawie rozliczeń z budżetami terenowymi z tytułu zysków i strat oraz środków obrotowych (Monitor Polski Nr 21, poz. 207).
§  24.
W sprawach nie unormowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy, dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61 i z 1960 r. Nr 51, poz. 300), dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 25) oraz przepisy ustawy o prawie budżetowym i przepisy wydane na jej podstawie.
§  25.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1961 r.

ZAŁĄCZNIK 

DEKLARACJA

wpłat z zysku do budżetu ..................................

grafika