Szczegółowe zasady i tryb dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

Monitor Polski

M.P.1965.66.378

Akt utracił moc
Wersja od: 9 grudnia 1965 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 listopada 1965 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu dokonywania odpisów na fundusze rezerwowy, rozwoju i inwestycyjno-remontowy przez państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objęte planowaniem terenowym.

Na podstawie § 23 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", rozumie się przez to państwowe przedsiębiorstwa przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego oraz biura konstrukcyjne i projektowe, laboratoria badawcze oraz przedsiębiorstwa skupu i zaopatrzenia drobnej wytwórczości podległe radom narodowym, określone w § 1 uchwały nr 280 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie zasad gospodarki finansowej państwowych przedsiębiorstw przemysłu terenowego i wykonawstwa inwestycyjnego objętych planowaniem terenowym (Monitor Polski Nr 61, poz. 320), zwanej dalej "uchwałą".
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisów z zysku na fundusz rezerwowy kwartalnie w wysokości 2% planowanego osobowego funduszu płac na dany kwartał.
2.
Odpisów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa dokonują 15 następnego miesiąca po miesiącu rozpoczynającym dany kwartał.
Środki funduszu rezerwowego gromadzone są na specjalnym rachunku bankowym "Fundusz rezerwowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
1.
Przekazanie środków z rachunku funduszu rezerwowego na rachunek rozliczeniowy następuje na podstawie dyspozycji przedsiębiorstwa.
2.
Przedsiębiorstwo zobowiązane jest składać informacje prezydium właściwej rady narodowej o każdorazowym wydatkowaniu środków z funduszu rezerwowego.
3.
W razie poniesienia strat, jako wyniku całokształtu działalności przedsiębiorstwa, prezydium właściwej rady narodowej przy współudziale zjednoczenia (jednostki równorzędnej) wspólnie z dyrektorem przedsiębiorstwa i głównym księgowym zbada przyczyny powstania strat i określi środki zaradcze w celu zapobieżenia dalszemu ich powstawaniu.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju w wysokości różnicy między zyskiem prawidłowym a należnymi wpłatami z zysku do budżetu, odpisami na fundusz zakładowy i rezerwowy.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów na fundusz rozwoju w terminach, o których mowa w § 2.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu rozwoju na odrębnym rachunku bankowym.
1.
W terminach przewidzianych do sporządzenia kwartalnego sprawozdania finansowego pod datą kończącą dany kwartał oraz za rok pod datą 31 grudnia przedsiębiorstwa dokonują odpisów z funduszu rozwoju na fundusz inwestycyjno-remontowy. Ostateczne rozliczenie funduszu rozwoju z funduszem statutowym i funduszem inwestycyjno-remontowym jest dokonywane na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
2.
Wysokość odpisów, o których mowa w ust. 1, może być określona w granicach różnicy między ustaloną kwotą funduszu rozwoju a należnym uzupełnieniem funduszów własnych w obrocie w granicach pokrycia środkami własnymi.
3.
Jednocześnie z dokonaniem odpisów, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa mogą przekazać środki na rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego. Przy rozliczeniu ostatecznym na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego przedsiębiorstwo jest zobowiązane w pierwszej kolejności zabezpieczyć wysokość funduszu własnego w obrocie w granicach obowiązującego pokrycia zapasów i nakładów przyszłych okresów środkami własnymi.
Odpisy, wpływy oraz dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy, o których mowa w § 17 uchwały, przedsiębiorstwo ewidencjonuje na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy".
1.
Przedsiębiorstwo dokonuje odpisów części amortyzacji pozostawionej do dyspozycji przedsiębiorstwa każdego miesiąca w wysokości 1/3 kwoty planowanej na dany kwartał zgodnie ze wskaźnikiem procentowym ustalonym przez prezydium właściwej rady narodowej stosownie do przepisów § 19 uchwały.
2.
Odpisy, o których mowa w ust. 1, przedsiębiorstwa korygują przy sporządzaniu kwartalnego i rocznego sprawozdania finansowego.
3.
Wpływy i dotacje na fundusz inwestycyjno-remontowy ewidencjonuje się na koncie "Fundusz inwestycyjno-remontowy" pod datą otrzymania zawiadomienia o przekazaniu środków bądź uzyskaniu wpływów na ten fundusz.
Przedsiębiorstwo gromadzi środki funduszu inwestycyjno-remontowego na odrębnym rachunku bankowym "Fundusz inwestycyjno-remontowy" w oddziale banku finansującym działalność eksploatacyjną przedsiębiorstwa.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1966 r.