§ 9. - Szczegółowe zasady eksploatacji stacji uzdatniania wody.

Monitor Polski

M.P.1987.10.91

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1987 r.
§  9.
1.
Do uzdatniania wody należy stosować chemikalia odpowiadające wymaganiom norm. Chemikalia powinny być dostarczone z atestami dostawców. W szczególności:
1)
w stacjach uzdatniania wody do obiegów wodno-parowych należy stosować ług sodowy oraz kwas solny i siarkowy (kontaktowy) gatunku I,
2)
jakość jonitów z importu powinna być gwarantowana przez dostawcę, przy czym nie dopuszcza się transportowania i przechowywania jonitów w temperaturze poniżej +50C oraz ich przechowywania i eksploatowania w temperaturach wyższych niż dopuszczone przez dostawcę,
3)
podczas eksploatacji jonitów należy oznaczać ich zdolność wymienną nie rzadziej niż co 2 lata.
2.
Zapas chemikaliów do uzdatniania wody powinien być równy co najmniej jednomiesięcznemu zapotrzebowaniu przy maksymalnej projektowanej wydajności stacji. Zaleca się, aby zapasy kwasu solnego i roztworu wodorotlenku sodowego mogły pokryć zapotrzebowanie równe dwumiesięcznemu zużyciu, przy maksymalnej wydajności stacji.
3.
Zaleca się utrzymywanie rezerwy wodorotlenku sodowego w postaci płatków, lasek i granulek, wystarczającej na pokrycie 6-dniowego zapotrzebowania.
4.
Zapas jonitów i materiałów filtracyjnych nie powinien przekraczać w zasadzie jednorocznego zapotrzebowania na uzupełnienie ilości złoża. Straty jonitów podczas rocznej eksploatacji nie mogą być wyższe niż 5% ilości znajdującej się w wymiennikach.