Rozdział 4 - Napełnianie i uruchamianie sieci cieplnych. - Szczegółowe zasady eksploatacji sieci cieplnych.

Monitor Polski

M.P.1988.29.261

Akt utracił moc
Wersja od: 5 grudnia 1997 r.

Rozdział  4

Napełnianie i uruchamianie sieci cieplnych.

§  8.
1.
Napełnianie i uruchamianie sieci cieplnych powinno być prowadzone zgodnie z ustaleniami instrukcji eksploatacji dotyczącej napełniania i uruchamiania sieci pod nadzorem osoby odpowiedzialnej za ich eksploatację.
2.
Instrukcja, o której mowa w ust. 1, powinna być opracowana dla całej sieci cieplnej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego i dla każdego odcinka sieci cieplnej przyłączonego do pracującej sieci cieplnej oraz uzgodniona z dostawcą energii cieplnej. Instrukcja powinna określać:
1)
poszczególne etapy napełniania i uruchamiania sieci cieplnej oraz charakterystyczne dla tych etapów najniższe i najwyższe punkty sieci cieplnej, a także graniczne wartości temperatur i ciśnienia nośnika energii cieplnej,
2)
ściśle ustaloną pojemność napełnianego odcinka sieci cieplnej oraz szybkość napełniania tego odcinka,
3)
sposób napełniania wodą zmiękczoną i odgazowaną odcinka sieci cieplnej przy temperaturze zewnętrznej niższej od 0 C,
4)
stopień napełniania i sposób wykorzystania zbiorników retencyjnych i wyrównawczych w źródle ciepła i sieciach cieplnych dla przyspieszenia napełniania poszczególnych odcinków sieci we współpracy ze stacją przygotowania wody uzupełniającej w źródle energii cieplnej,
5)
zasady przekazywania informacji, środki łączności oraz system kierowania napełnianiem i uruchamianiem sieci cieplnych.
§  9.
1.
Przed przystąpieniem do napełniania i uruchamiania sieci cieplnych należy dokonać:
1)
oględzin stanu przygotowania technicznego do uruchomienia sieci, jeżeli przerwa w eksploatacji była krótsza niż 6 miesięcy,
2)
prób szczelności i komisyjnego odbioru sieci cieplnych, jeżeli przerwa w eksploatacji była dłuższa niż 6 miesięcy.
2.
Oględziny, o których mowa w ust. 1 pkt. 1, powinny obejmować w szczególności sprawdzenie:
1)
prawidłowości zamknięcia armatury odcinającej w poszczególnych odcinkach sieci cieplnej, przepompowaniach i węzłach cieplnych oraz instalacjach odbiorczych przewidzianych do napełniania w danym etapie,
2)
drożność drenażu oraz opróżnienia z wody kanałów, komór i studzienek odwadniających,
3)
stanu przygotowania eksploatacji odbiorczych i węzłów cieplnych do przyłączenia do uruchamianych odcinków sieci cieplnej, a w szczególności prawidłowości funkcjonowania urządzeń regulujących odbiór energii cieplnej i urządzeń automatycznej regulacji temperatury cieplnej wody użytkowej oraz wentylacji,
4)
stanu przygotowania instalacji odbiorczych w jednostce gospodarki komunalnej i przemysłowych do wprowadzenia ograniczeń w zakresie ogrzewania w dni wolne od pracy i w okresach, w których nie przebywają w tych jednostkach ludzie.
§  10.
1.
Napełnianie i uruchamianie sieci cieplnych powinno nastąpić :
1)
w porozumieniu z dostawcą i odbiorcami energii cieplnej,
2)
w sposób nie powodujących zakłóceń w źródle zasilającym i uruchomionych odcinkach sieci cieplnej,
3)
w obecności wyznaczonej osoby, sprawującej nadzór nad eksploatacją sieci cieplnych.
2.
Sieci cieplne wodne należy napełniać wodą zmiękczoną i odgazowaną, w sposób określony w ust.3.
3.
Szybkość napełniania sieci cieplnych wodnych należy tak regulować, aby było zapewnione należyte odpowietrzenie odcinka napełnianego oraz, aby nie nastąpił spadek ciśnienia poniżej określonego w instrukcji eksploatacji, a także nie nastąpiło zapowietrzenie w części już napełnionych odcinków.
4.
Jeżeli temperatura zewnętrzna jest niższa od 0 stp. C, należy zapewnić cyrkulację wody w celu zabezpieczenia napełnionych wodą odcinków sieci przed jej zamarznięciem.
5.
Po napełnieniu odcinków sieci cieplnej należy zapewnić cyrkulację wody, stopniowo zwiększając przepływ wody i ciśnienia, aż do osiągnięcia stabilnych warunków hydraulicznych przewidzianych w programie pracy sieci.
6.
Wzrost temperatury w rurociągach sieci cieplnych wody przy uruchamianiu i w czasie eksploatacji nie powinien przekraczać 1 stp. C w ciągu 1 minuty i 30 stp. C w ciągu 1 godziny.
7.
Temperatura i ciśnienie wody w dowolnym punkcie sieci nie powinny przekraczać wartości niezbędnych do zabezpieczenia wody przed odparowaniem.
8.
Temperatura wody powrotnej, po uruchomieniu sieci cieplnej, nie powinna przekraczać temperatury określonej w wykresie regulacyjnym z tolerancją +5% dla wartości średniodobowych.
§  11.
1.
Rurociągi parowe należy napełniać w sposób zabezpieczający przed nadmiernym wzrostem naprężeń spowodowanych rozszerzalnością cieplną rurociągów. Ilość pary wprowadzanej do rurociągów powinna być regulowana w taki sposób, aby było możliwe odprowadzenie całej ilości gromadzących się skroplin bez uderzeń hydraulicznych.
2.
Wzrost temperatury pary przy uruchamianiu napełnionych sieci cieplnych parowych oraz w czasie ich eksploatacji nie powinien przekraczać 5 stp. C w ciągu 1 minuty, przy czym pomiary temperatury pary należy prowadzić w źródle energii cieplnej.
§  12.
1.
W czasie napełniania sieci cieplnych należy w szczególności kontrolować szczelność rurociągów i wyposażenia oraz prawidłowość działania urządzeń zabezpieczających, odwadniających i odpowietrzających , zasuw i zaworów odcinających oraz aparatury kontrolno-pomiarowej, regulacyjnej i sygnalizacyjnej.
2.
Napełnianie sieci cieplnych należy przerwać w razie :
1)
stwierdzenia nieprawidłowości ułożenia rurociągów na podporach,
2)
stwierdzenia nieprawidłowości działania urządzeń zabezpieczających , odpowietrzających, odwadniających i kompensatorów oraz zaworów redukcyjnych w sieciach parowych,
3)
powstania nieszczelności, których usunięcie nie jest możliwe bez opróżnienia sieci,
4)
zagrożenia bezpieczeństwa obsługi i otoczenia.
3.
Dalsze napełnianie sieci może być wznowione po usunięciu występujących nieprawidłowości.
4.
Po uruchomieniu sieci cieplnych należy dokonać pomiarów :
1)
potencjałów elektrycznych rurociągów w punktach kontrolno - pomiarowych (w komorach) dla oceny zagrożenia korozyjnego,
2)
oporów hydraulicznych odmulaczy w stanie czystym.