Szczegółowe warunki i tryb udzielania kredytu i pomocy bezzwrotnej na uzupełnienie lub pokrycie wkładów mieszkaniowych.

Monitor Polski

M.P.1981.19.181

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW FINANSÓW ORAZ ADMINISTRACJI GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 28 lipca 1981 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania kredytu i pomocy bezzwrotnej na uzupełnienie lub pokrycie wkładów mieszkaniowych.

Na podstawie § 22 ust. 4 oraz § 23 ust. 3 uchwały nr 50 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1981 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej (Monitor Polski Nr 9, poz. 69) zarządza się, co następuje:
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o uchwale, rozumie się przez to uchwałę nr 50 Rady Ministrów z dnia 2 marca 1981 r. w sprawie zasad realizacji i finansowania uspołecznionego budownictwa mieszkaniowego dla ludności nierolniczej (Monitor Polski Nr 9, poz. 69).
1.
Z pomocy na pokrycie lub uzupełnienie wkładu mieszkaniowego, przewidzianej w zarządzeniu, korzystać mogą osoby określone w § 22 ust. 2 i § 23 ust. 2 uchwały, które nie mają możliwości uzyskania na ten cel pomocy ze środków zakładowych funduszów mieszkaniowych.
2.
Kredyt na pokrycie lub uzupełnienie wkładu mieszkaniowego udzielany jest przez powszechne kasy oszczędności z przewidzianych na ten cel środków kredytowych.
3.
Pomoc bezzwrotna na pokrycie lub uzupełnienie wkładu mieszkaniowego udzielana jest przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego ze środków terenowego funduszu mieszkaniowego.
1.
Ubiegający się o kredyt lub pomoc bezzwrotną składa wniosek zawierający dane co do wysokości wymaganego wkładu i przewidywanego terminu przydziału mieszkania.
2.
Warunkiem przyznania kredytu lub pomocy bezzwrotnej jest zgromadzenie na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej powszechnej kasy oszczędności środków własnych w wysokości stanowiącej co najmniej różnicę między wymaganym wkładem a kwotą kredytu lub pomocy bezzwrotnej, jaka może być przyznana.
3.
Warunek zgromadzenia środków własnych na mieszkaniowej książeczce oszczędnościowej powszechnej kasy oszczędności nie dotyczy osób, które mają uprawnienia do uzyskania kredytu lub pomocy bezzwrotnej do wysokości pełnego wkładu, oraz młodzieży wypracowującej środki na wkład w ramach patronatu nad budownictwem mieszkaniowym.
1.
Kredyt na uzupełnienie lub pokrycie wkładu mieszkaniowego może być udzielony do wysokości:
1)
pełnego wkładu - inwalidom I i II grupy, których jedynym źródłem utrzymania jest renta lub emerytura, pracownikom, którzy utracili mieszkania wskutek klęski żywiołowej, oraz osobom, których dochód miesięczny na 1 członka rodziny nie przekracza 2.400 zł,
2)
2/3 wkładu - osobom, których dochód miesięczny na 1 członka rodziny nie przekracza 3.000 zł,
3)
1/2 wkładu - pozostałym osobom.
2.
Wysokość pomocy bezzwrotnej na uzupełnienie lub pokrycie wkładu mieszkaniowego dla poszczególnych kategorii osób określa § 23 ust. 2 uchwały.
3.
Wysokość dochodu na członka rodziny ustala się według zasad przewidzianych w przepisach o zakładowym funduszu mieszkaniowym.
4.
Zasady oprocentowania kredytów określają odrębne przepisy.
1.
Spłata kredytu następuje w ratach kwartalnych lub miesięcznych i rozpoczyna się nie później niż po upływie 3 miesięcy od daty jego przyznania.
2.
W uzasadnionych wypadkach powszechna kasa oszczędności może odroczyć spłatę kredytu na okres do 3 lat.
W celu zapewnienia wszechstronnego rozpatrzenia wniosków o przyznanie pomocy bezzwrotnej wnioski te powinny być sprawdzone i zaopiniowane przez społeczne zespoły opiniujące, złożone z przedstawicieli związków zawodowych i innych organizacji społecznych.
1.
O przyznaniu kredytu powszechna kasa oszczędności zawiadamia wnioskodawcę oraz właściwą spółdzielnię budownictwa mieszkaniowego.
2.
O przyznaniu pomocy bezzwrotnej terenowe organy administracji państwowej zawiadamiają wnioskodawcę, właściwą powszechną kasę oszczędności oraz spółdzielnię budownictwa mieszkaniowego.
3.
Przyznane kredyty i pomoc bezzwrotna przekazywane są na rachunki spółdzielni budownictwa mieszkaniowego po okazaniu przez członka spółdzielni zawiadomienia o terminie zasiedlenia mieszkania.
W razie ustania członkostwa w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego przed zamieszkaniem w lokalu spółdzielczym spółdzielnia potrąca z wkładu kwotę kredytu lub pomocy bezzwrotnej. Potrącony kredyt spółdzielnia zwraca powszechnej kasie oszczędności, która rozlicza się z pożyczkobiorcą; przekazaną z tytułu pomocy bezzwrotnej kwotę spółdzielnia zwraca organowi, o którym mowa w § 2 ust. 3.
Zarządzenie nie dotyczy pożyczek bankowych udzielanych zamiejscowym pracownikom - absolwentom lub studentom szkół wyższych, którzy zawarli z zakładem pracy umowę stypendialną lub przedwstępną.
Traci moc zarządzenie Ministrów Finansów oraz Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 25 stycznia 1973 r. w sprawie udzielania kredytu i pomocy bezzwrotnej na uzupełnienie wkładów własnych do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski z 1973 r. Nr 5, poz. 36 i z 1976 r. Nr 18, poz. 80).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.