Szczególne zasady oraz źródła finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Monitor Polski

M.P.1958.62.357

Akt utracił moc
Wersja od: 13 sierpnia 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 31 lipca 1958 r.
w sprawie szczególnych zasad oraz źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych resortu Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Na podstawie § 6 uchwały nr 45 Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1958 r. w sprawie zasad i trybu wprowadzenia nowej organizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 16, poz. 99) zarządza się, co następuje:
1.
Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o "przedsiębiorstwach", należy przez to rozumieć przedsiębiorstwa budowlano-montażowe oraz inne przedsiębiorstwa ściśle z nimi współdziałające, podległe Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych.
2.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o "uchwale" bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć uchwałę nr 467 Rady Ministrów z dnia 19 listopada 1957 r. w sprawie źródeł finansowania inwestycji i kapitalnych remontów (Monitor Polski Nr 96, poz. 557 i Nr 99, poz. 579).
1.
Za inwestycje scentralizowane należy uważać na równi z nakładami na budowę nowych przedsiębiorstw, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1 uchwały, również nakłady na środki trwałe związane z pierwszym wyposażeniem tworzonych przedsiębiorstw.
2.
W razie zasadniczej rozbudowy przedsiębiorstwa, związanej ze znacznym zwiększeniem rozmiaru jego działalności, za inwestycje scentralizowane mogą być uznane na podstawie decyzji Ministra nakłady na zwiększenie wyposażenia przedsiębiorstwa w środki trwałe.
1.
Do inwestycji scentralizowanych mogą być zaliczone, oprócz inwestycji wymienionych w § 3 ust. 2 uchwały oraz w § 2 zarządzenia, również inwestycje polegające na budowie zaplecza techniczno-gospodarczego i socjalno-bytowego przedsiębiorstw, w zamian zaplecza zlikwidowanego w wyniku zarządzenia władz, o ile konieczność budowy tego zaplecza zostanie uznana przez Ministra.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy budowy tymczasowych obiektów i urządzeń placu budowy.
1.
Na finansowanie inwestycji zdecentralizowanych związanych z działalnością eksploatacyjną i kapitalnych remontów w zakresie tej działalności przedsiębiorstwo tworzy jeden fundusz inwestycyjno-remontowy.
2.
Do gromadzenia tego funduszu przedsiębiorstwo prowadzi we właściwym oddziale banku finansującego rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego.
3.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się:
1)
z pozostawionych w dyspozycji przedsiębiorstwa środków funduszu amortyzacyjnego, nie obejmującego amortyzacji obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnej,
2)
ze środków funduszu rozwoju przedsiębiorstw,
3)
z innych środków własnych, a w szczególności:
a)
z wpływów z likwidacji środków trwałych, z wyjątkiem wpływów z likwidacji obiektów gospodarki mieszkaniowej i socjalno-kulturalnej, z tym zastrzeżeniem, że jeżeli wpływy te są niższe od nie umorzonej wartości zlikwidowanych środków trwałych, różnicę do wysokości tej wartości przelewa się na fundusz inwestycyjno-remontowy w ciężar strat przedsiębiorstwa,
b)
ze środków uzyskanych z funduszu szkód górniczych w związku ze szkodami wyrządzanymi w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
c)
ze środków uzyskanych z funduszu prewencyjnego Państwowego Zakładu Ubezpieczeń na zapobieganie szkodom w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
d)
z odszkodowań ubezpieczeniowych uzyskiwanych w związku ze szkodami poniesionymi w środkach trwałych, związanych z działalnością eksploatacyjną,
e)
z premii za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami, zgodnie z uchwałą nr 242 Prezydium Rządu z dnia 4 kwietnia 1953 r. w sprawie premiowania za marszrutyzację przewozów ładunków kolejami normalnotorowymi,
f)
ze środków uzyskiwanych w związku z realizacją inwestycji, w rozumieniu § 4 ust. 2 uchwały.
1.
Fundusz amortyzacyjny, tworzony przez przedsiębiorstwa na podstawie obowiązujących zasad, pozostaje w dyspozycji przedsiębiorstwa, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w dalszych ustępach.
2.
W uzasadnionych przypadkach część funduszu amortyzacyjnego przewyższająca potrzeby przedsiębiorstwa może być przejęta przez właściwą jednostkę nadrzędną w celu redystrybucji na rzecz innych przedsiębiorstw.
3.
Fundusz amortyzacyjny przedsiębiorstw może podlegać częściowemu zablokowaniu przez jednostkę nadrzędną w związku z ustaleniami narodowych planów gospodarczych.
4.
Przedsiębiorstwo może w porozumieniu z właściwą jednostką nadrzędną odprowadzać do dyspozycji tej jednostki część funduszu amortyzacyjnego z przeznaczeniem na rezerwę awaryjną.
W sprawach nie uregulowanych niniejszym zarządzeniem stosuje się odpowiednio przepisy powołanej w § 1 ust. 2 uchwały nr 467 Rady Ministrów.
Zarządzenie niniejsze nie dotyczy inwestycji mieszkaniowych i socjalno-kulturalnych oraz kapitalnych remontów w tym zakresie.
1.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym zastrzeżeniem, że przepisy dotyczące funduszu inwestycyjno-remontowego obowiązują od dnia 1 kwietnia 1959 r.
2.
Przedsiębiorstwa mogą utworzyć fundusz inwestycyjno-remontowy przed terminem ustalonym w ust. 1, za zgodą właściwych jednostek nadrzędnych oraz pod warunkiem zapewnienia pełnej realizacji ustalonych na rok gospodarczy 1958/59:
a)
planów rzeczowych kapitalnych remontów,
b)
zdań w zakresie zablokowania części funduszów amortyzacyjnych,
c)
planowanych przerzutów środków z amortyzacji na rzecz innych przedsiębiorstw,
d)
planowanych wpłat na rzecz rezerwy awaryjnej.
3.
W przedsiębiorstwach, które utworzą fundusz inwestycyjno-remontowy przed terminem ustalonym w ust. 1, przestają obowiązywać z chwilą utworzenia tego funduszu limity finansowania kapitalnych remontów ustalone na rok 1958.
Przepisy § 2 i § 3 niniejszego zarządzenia dotyczą również przedsiębiorstw wykonawstwa inwestycyjnego podległych radom narodowym, a nadzorowanych przez Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, z tym zastrzeżeniem że uprawnienia przewidziane w tych paragrafach dla ministra przysługują prezydiom właściwych rad narodowych.