Szacowanie wartości pieniężnej świadczeń w naturze oraz ustalanie ryczałtów pieniężnych tych świadczeń, wydawanych w granicach norm układu zbiorowego pracy pracownikom zatrudnionym w gospodarstwach rolnych.

Monitor Polski

M.P.1950.A-7.71

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1951 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 10 stycznia 1950 r.
w sprawie szacowania wartości pieniężnej świadczeń w naturze oraz ustalania ryczałtów pieniężnych tych świadczeń, wydawanych w granicach norm układu zbiorowego pracy pracownikom zatrudnionym w gospodarstwach rolnych.

Na podstawie art. 4 ust. 6 i 8 oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 41) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Pracy i Opieki Społecznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych, co następuje:
(uchylone).
1.
Pracownikom rolnym, których premia, wypłacona na podstawie załączników nr 2, 3 i 5 do układu zbiorowego pracy, wyniosła w okresie wypłaty co najmniej 25% łącznego wynagrodzenia za ten okres bez uwzględnienia premii, podatek od wynagrodzeń oblicza się od całego wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu, wypłaconego za dany okres wypłaty wraz z premią, z zastosowaniem 30% obniżki, o ile stawki, określone układem zbiorowym pracy, są ściśle przestrzegane oraz są właściwie stosowane normy wydajności pracy.
2.
Przy ustalaniu uprawniającej do ulg (ust. 1) 25% normy osiągniętej premii - z łącznego wynagrodzenia bez uwzględnienia premii wyłącza się wynagrodzenia nie pozostające w bezpośrednim związku z wykonywaną pracą, jako to wynagrodzenia za niewykorzystany urlop, świąteczne, zapomogi itp.
3.
Wymienioną w ust. 1 30% obniżkę oblicza się od kwoty podatku, obliczonej przed zastosowaniem zniżek (art. 13 ustawy o podatku od wynagrodzeń) lub zwyżek rodzinnych (art. 14 ustawy o podatku od wynagrodzeń).
4.
Podstawę do obliczenia zniżek lub zwyżek rodzinnych (art. 13 i 14 ustawy o podatku od wynagrodzeń) stanowi podatek obliczony bez zastosowania 30% obniżki.
Zwalnia się:
1)
różnice między podatkiem, jaki przypadłby w myśl przepisów ustawy o podatku od wynagrodzeń, a podatkiem obliczonym przy zastosowaniu 30% obniżki (§ 7 ust. 1 zarządzenia),
2)
różnicę w podatku wynikającą z zastosowania obniżki 30% od podatku obliczonego przed zastosowaniem zniżek rodzinnych, a podatkiem, jaki by przypadał z zastosowania obniżki 30% po zastosowaniu zniżek (§ 7 ust. 3 zarządzenia).
Pracownicy rolni, którym dokonano 30% obniżki podatku na zasadach § 7 zarządzenia, powinni być oznaczeni w listach płacy oraz w wykazach potrąceń lub odpisach list płacy, przedkładanych władzom skarbowym, czerwonym atramentem. Poza tym należy umieścić w liście płacy oraz w wykazach potrąceń lub odpisach list płacy dodatkowo: łączne wynagrodzenie bez premii oraz oddzielnie premię.
(uchylony).
Zarządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1-6 uchylone przez § 10 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 czerwca 1951 r. w sprawie szacowania oraz ustalenia ryczałtów wartości pieniężnej świadczeń w naturze dla celów podatku od wynagrodzeń (M.P.51.A-49.650) z dniem 1 stycznia 1951 r.
2 § 10 uchylony przez § 10 pkt 2 zarządzenia z dnia 6 czerwca 1951 r. w sprawie szacowania oraz ustalenia ryczałtów wartości pieniężnej świadczeń w naturze dla celów podatku od wynagrodzeń (M.P.51.A-49.650) z dniem 1 stycznia 1951 r.