Stworzenie warunków pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych do przejścia do pracy w prezydiach powiatowych rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1961.86.365

Akt utracił moc
Wersja od: 14 listopada 1961 r.

UCHWAŁA Nr 436
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 listopada 1961 r.
w sprawie stworzenia warunków pracownikom prezydiów wojewódzkich rad narodowych do przejścia do pracy w prezydiach powiatowych rad narodowych.

1.
Pracownikom zatrudnionym w wydziałach prezydiów wojewódzkich rad narodowych, którzy do dnia 31 grudnia 1962 r. przejdą do pracy w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych i posiadają wymagane kwalifikacje, może być przyznany dodatek wyrównawczy do uposażenia, jeśli ich dotychczasowe uposażenie jest wyższe od maksymalnego uposażenia przewidzianego dla stanowiska, na które przechodzą. Dodatek ten nie może być wyższy od różnicy uposażeń.
2.
Pracownicy (ust. 1) obejmujący pracę w prezydiach powiatowych rad narodowych zachowują uprawnienia wynikające z ciągłości pracy.
3.
W razie zmiany przez pracownika (ust. 1) dotychczasowego miejsca zamieszkania zwrot kosztów przeniesienia następuje na zasadach ustalonych dla pracowników państwowych w przypadku przeniesienia z urzędu.
1.
Pracownikom, o których mowa w § 1, mogą być przydzielone mieszkania poza kolejnością przydziału mieszkań ustalone według zasad określonych uchwałą nr 239 Rady Ministrów z dnia 4 lipca 1961 r. w sprawie zatwierdzenia tez dotyczących usprawnienia gospodarki mieszkaniowej.
2.
Pracownicy (§ 1) otrzymujący mieszkanie w nowym miejscu pracy podlegają zwolnieniu od obowiązku płacenia kaucji, a przypadające od pracownika należności z tytułu nabycia i zainstalowania wanny z baterią oraz pieca kąpielowego pokrywa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy na wniosek pracownika lub z jego winy przed upływem 3 lat od dnia podjęcia pracy w prezydium powiatowej rady narodowej, pracownik obowiązany jest do opłacenia kaucji, od której został zwolniony, oraz zwrotu kosztów nabycia i zainstalowania wanny z baterią i pieca kąpielowego.
4.
Do czasu przydzielenia mieszkania pracownikom przechodzącym do pracy w wydziałach prezydiów powiatowych rad narodowych należy zapewnić tymczasowe zakwaterowanie. Koszty zakwaterowania pokrywa właściwe prezydium powiatowej rady narodowej. Wypłata kosztów ustaje z chwilą przydzielenia odpowiedniego mieszkania.
5.
Prezydium powiatowej rady narodowej do czasu przydzielenia mieszkania w nowym miejscu pracy udziela pracownikom (§ 1) zwolnienia od pracy na jeden dzień w miesiącu w celu odwiedzenia rodziny. Koszty związane z wyjazdem do rodziny pokrywa prezydium właściwej powiatowej rady narodowej.
1.
Pracownicy (§ 1), którzy przesiedlą się z dotychczasowego miejsca zamieszkania do nowego miejsca pracy, mogą otrzymać od prezydium powiatowej rady narodowej zapomogę zwrotną w wysokości 5.000 zł.
2.
Zapomoga (ust. 1) nie podlega zwrotowi w przypadku nieprzerwanej pracy pracownika w prezydium powiatowej rady narodowej przez okres 3 lat.
3.
W razie rozwiązania stosunku pracy na wniosek pracownika lub z jego winy przed upływem 3 lat od podjęcia pracy w prezydium powiatowej rady narodowej, zapomoga podlega zwrotowi.
1.
Pracownicy zajmujący w wydziałach prezydiów wojewódzkich i powiatowych rad narodowych stanowiska kierowników wydziałów, ich zastępców, kierowników oddziałów i referatów, którzy w związku z łączeniem wydziałów lub uproszczeniem struktury organizacyjnej przejdą do dnia 31 grudnia 1962 r. na stanowiska niższe w tym samym prezydium wojewódzkiej lub powiatowej rady narodowej, zachowują uposażenia w wysokości dotychczas pobieranej, jeśli charakter wykonywanych czynności nie ulega zmianie.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie utworzenia wspólnego wydziału dla prezydium wojewódzkiej rady narodowej i rady narodowej miasta wyłączonego z województwa lub dla prezydium powiatowej rady narodowej i miasta stanowiącego powiat.
Minister Finansów zapewni kredyty niezbędne do pokrycia wydatków związanych z przeniesieniem do innej miejscowości, kosztami podróży i tymczasowym zakwaterowaniem oraz udzielaniem zapomóg, wynikających z niniejszej uchwały.
Wykonanie uchwały porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz prezydiom wojewódzkich i powiatowych rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 14 listopada 1961 r.