Stosowanie typowych mebli wbudowanych i dostawianych.

Monitor Polski

M.P.1961.29.140

Akt utracił moc
Wersja od: 8 marca 1961 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 8 marca 1961 r.
w sprawie stosowania typowych mebli wbudowanych i dostawianych.

Na podstawie § 2 ust. 4 uchwały nr 364 Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1959 r. w sprawie zatwierdzenia normatywów projektowania dla budownictwa mieszkaniowego (Monitor Polski Nr 81, poz. 422) oraz w celu wprowadzenia w życie zasad zawartych w uchwale nr 285 Rady Ministrów z dnia 2 lipca 1959 r. w sprawie przyjęcia tez dotyczących typizacji w budownictwie (Monitor Polski Nr 70, poz. 365) zarządza się, co następuje:
Zobowiązuje się inwestorów zlecających projekty w zakresie budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego do przestrzegania zasady, by opracowane na ich zlecenie przez biura projektowe projekty wstępne domów mieszkalnych wielorodzinnych zawierały przykładowe schematy umeblowania z pełnym zestawem mebli wbudowanych (wsuwanych i dostawianych) i podstawowych ruchomych. Schematy umeblowania mieszkań powinny być wykonane na podkładach w skali 1 : 50 lub naniesione na rysunki robocze dla każdego występującego w projekcie typu mieszkania.
Schematy, o których mowa w § 1, powinny przewidywać pełny zestaw mebli potrzebnych w celu prawidłowego użytkowania mieszkania przez normatywną liczbę osób przewidzianą dla danego mieszkania.
W rzutach pomieszczeń mieszkalnych wymiary wnęk i ścian przeznaczonych na umieszczenie mebli wbudowanych (wsuwanych i dostawianych), jak też sposób umieszczenia aparatów instalacyjnych powinny być ściśle dostosowane do rozmiarów mebli wbudowanych według opracowania Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Miejskiego, zatwierdzonego przez Prezesa Komitetu do Spraw Urbanistyki i Architektury, pt. "Wyposażenie mieszkań – a) katalog i album stolarki kuchennej, b) szafy ścienne i składziki garderoby". Elementy wyposażenia mieszkań występujące w projekcie powinny być przyjęte na podstawie wykazu stypizowanych aparatów wyposażenia sanitarno-technicznego, wprowadzonych zarządzeniem nr 56 Ministra Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 22 lutego 1960 r. oraz wydawanych kart katalogowych. Meble ruchome należy przyjmować według niżej podanych wymiarów (w centymetrach):
1)
miejsca do spania na 1 osobę 80 × 200
2)
szafy ubraniowe i bieliźniane na 1 osobę 60 × 60

szafy ubraniowe i bieliźniane na 2 osoby 60 × 120

powyżej 2 osób przyjmuje się dodatkowe segmenty na osobę 45 × 60

3)
stoły dla 4 osób 70 × 100

stoły dla 6 osób 75 × 125

stoły do pracy 60 × 100

4)
krzesła 40 × 45
5)
fotele 60 × 70.
1.
Do obowiązku inwestorów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego rad narodowych i zakładów pracy należy wyposażenie:
1)
mieszkań kategorii M1–M3 – w szafę wbudowaną bieliźniano-ubraniową, półtoraskrzydłową o wymiarach rzutu wnęki 910 × 610 według Katalogu stolarki mieszkaniowej, część II, karta katalogowa KK-20, symbol Sbu-9 (w wykończeniu budowlanym);
2)
mieszkań kategorii M4–M7 – w szafę wbudowaną bieliźniano-ubraniową, dwuskrzydłową o wymiarach rzutu wnęki 1210 × 610, symbol Sbu-12 (w wykończeniu budowlanym);
3)
kuchni o powierzchni użytkowej powyżej 6 m2 – w szafę spiżarniano-naczyniową, zwentylowaną;
4)
kuchni laboratoryjnej o powierzchni użytkowej 4,5–6 m2 – w szafkę spiżarniano-naczyniową, szafkę głównego miejsca pracy (Katalog stolarki mieszkaniowej, część II, KK-4, symbol Km) oraz szafkę zlewozmywakową.
2.
Koszty wyposażenia w meble wbudowane w zakresie ustalonym w ust. 1 pokrywa w całości inwestor. Koszty wszystkich innych mebli wbudowanych wsuwanych i dostawianych pokrywa w całości użytkownik.
Meble objęte opracowaniem wymienionym w § 3 będą produkowane masowo i rozprowadzane przez jednostki handlu uspołecznionego, który zorganizuje dostawę i montaż tych mebli w ramach usług świadczonych ludności.
1.
Zarządzenie niniejsze odnosi się do wszystkich projektów indywidualnych oraz do projektów typowych budynków mieszkalnych wielorodzinnych, zarówno rozpoczynanych, jak i będących w trakcie opracowania, dla potrzeb realizacji budownictwa wielorodzinnego rad narodowych, zakładów pracy i spółdzielni mieszkaniowych.
2.
Dopuszcza się również wprowadzenie zmian wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia w projektach zatwierdzonych, przewidzianych do realizacji w 1961 r. w stanach surowych.
3.
Wszystkie projekty budynków mieszkalnych przedkładane do zatwierdzenia po dniu 1 czerwca 1961 r. powinny być sporządzone według zasad zawartych w niniejszym zarządzeniu.
Zobowiązuje się inwestorów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego do bieżącego kontrolowania stosowania powyższych zasad przy zatwierdzaniu projektów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 8 marca 1961 r.