Stosowanie kąpieli leczniczych przez komunalne zakłady łaziennicze.

Monitor Polski

M.P.1954.83.967

Akt utracił moc
Wersja od: 8 września 1954 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRÓW GOSPODARKI KOMUNALNEJ ORAZ ZDROWIA
z dnia 17 lipca 1954 r.
w sprawie stosowania kąpieli leczniczych przez komunalne zakłady łaziennicze.

Na podstawie § 4 ust. 2 oraz § 5 uchwały nr 326 Prezydium Rządu z dnia 29 maja 1954 r. w sprawie stosowania kąpieli leczniczych przez komunalne zakłady łaziennicze zarządza się, co następuje:
Sposób przepisywania i wydawania kąpieli, przepisy sanitarno-porządkowe oraz zasady postępowania z chorymi w zakładach łazienniczych, stosujących kąpiele lecznicze, określa załącznik nr 1 do zarządzenia.
1.
W zakładzie łazienniczym stosującym kąpiele lecznicze powinni być zatrudnieni lekarz oraz pielęgniarka przeszkolona w zakresie stosowania kąpieli leczniczych na kursie zorganizowanym przez Instytut Balneoklimatyczny.
2.
Obowiązki lekarza i pielęgniarki określają regulaminy pracy, stanowiące załączniki nr 2 i nr 3 do zarządzenia.
3.
Lekarz powinien być zatrudniony w wymiarze godzin ustalonym przez zakład łazienniczy w porozumieniu z wydziałem zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi), pielęgniarka zaś - przez cały czas stosowania kąpieli leczniczych. Lekarz powinien być zaszeregowany według stawek przewidzianych dla pracowników służby zdrowia.
4.
Wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) powinien ułatwić zakładowi łazienniczemu zatrudnienie lekarza i pielęgniarki.
Nadzór fachowy nad działalnością zakładu łazienniczego w zakresie stosowania kąpieli leczniczych sprawuje wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej, właściwej ze względu na siedzibę zakładu.
1.
Kąpiele lecznicze mogą być wydawane jedynie osobom posiadającym skierowanie lekarskie na takie kąpiele.
2.
Za wydane kąpiele lecznicze zakład łazienniczy pobiera pełne opłaty ustalone na zasadach i w trybie określonych obowiązującymi przepisami, albo też opłaty ulgowe w wysokości 30 lub 50% opłaty pełnej.
Kąpiele lecznicze za opłatą ulgową w wysokości 30% opłaty pełnej wydaje się ubezpieczonym oraz innym kategoriom ludności, uprawnionym w myśl obowiązujących przepisów do otrzymywania leków z aptek otwartych za opłatą ulgową lub bezpłatnie.
Kąpiele lecznicze za opłatą ulgową w wysokości 50% wydaje się:
1)
członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych,
2)
mało- i średniorolnym chłopom, jeżeli w myśl obowiązujących przepisów są uprawnieni do leczenia szpitalnego za opłatą ulgową, a ponadto wykonali obowiązkowe dostawy na rzecz Państwa,
3)
członkom rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2, jeżeli w myśl obowiązujących przepisów są uprawnieni do leczenia szpitalnego za opłatą ulgową.
1.
Różnicę między pełną opłatą za kąpiel leczniczą a opłatą ulgową pobraną przez zakład łazienniczy pokrywa wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) z kredytów uruchamianych na ten cel przez Ministerstwo Zdrowia.
2.
Wydziały zdrowia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (Rad Narodowych w m. st. Warszawie i m. Łodzi) określą przed rozpoczęciem kwartału sumę przeznaczoną w danym kwartale na pokrycie różnic, o których mowa w ust. 1, oraz wskażą konto Narodowego Banku Polskiego, z którego rachunki przedsiębiorstwa (zakładu) będą pokrywane w drodze inkasa.
Kąpiele za opłatą pełną wydaje się osobom nie wymienionym w §§ 5 i 6.
1.
Skierowanie na kąpiele lecznicze wystawia lekarz leczący chorego.
2.
Do skierowania stosuje się odpowiednio przepisy o receptach lekarskich. W szczególności na skierowaniu powinien być umieszczony stempel nagłówkowy wymieniający pełną nazwę i siedzibę zakładu leczniczego, w którym lekarz wystawiający skierowanie jest zatrudniony.
3.
Lekarze oraz pracownicy pomocniczo-lekarscy, zatrudnieni w zakładach społecznych służby zdrowia, przy wypełnianiu części ewidencyjnych karty choroby obowiązani są ustalić na podstawie dokumentów uprawnienia chorego do otrzymywania kąpieli leczniczych za pełną bądź ulgową opłatą. W stosunku do osób wymienionych w § 6 dokumentem takim powinno być zaświadczenie prezydium gminnej rady narodowej, a jeśli chodzi o rolników zamieszkałych na terenie miast - zaświadczenie (oddziału) referatu finansowego prezydium miejskiej rady narodowej, które należy dołączyć do akt chorego.
4.
Na karcie choroby oraz na skierowaniu należy umieścić wyraźnie wzmiankę:
1)
"płatne 30%" - dla osób wymienionych w § 5,
2)
"płatne 50%" - dla osób wymienionych w § 6 oraz
3)
"płatne 100%" - dla osób nie uprawnionych do opłaty ulgowej, z tym że ta ostatnia wzmianka może być na skierowaniu pominięta.
5.
Osoba rejestrująca skierowanie jest obowiązana poinformować chorego o dniach i godzinach przyjęć lekarza w zakładzie łazienniczym.
1.
O przyznaniu kąpieli leczniczych osobie posiadającej skierowanie lekarskie decyduje lekarz zatrudniony w zakładzie łazienniczym, kierując się następującymi zasadami:
1)
kąpiele za pełną opłatą można przyznać jedynie w przypadku zapewnienia kąpieli osobom uprawnionym do ich otrzymania za opłatą ulgową,
2)
spośród osób uprawnionych do otrzymania kąpieli za opłatą ulgową - pierwszeństwo przysługuje tym, których stan zdrowia szczególnie tego wymaga,
3)
należy zapewnić możność korzystania z kąpieli chłopom oraz innym osobom zamieszkałym poza miastem będącym siedzibą zakładu łazienniczego - według wytycznych, które ustala wydział zdrowia sprawujący nadzór nad zakładem łazienniczym (§3),
4)
ilość kąpieli wydanych za opłatą ulgową powinna odpowiadać kredytowi, uruchamianemu w wydziale zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) w myśl § 7.
2.
Decyzję o przyznaniu kąpieli lekarz zakładu łazienniczego wydaje po przebadaniu stanu zdrowia chorego.
Wydział zdrowia sprawujący nadzór nad zakładem łazienniczym (§3) powinien:
1)
ustalić zasady współpracy lekarzy leczących z lekarzem zakładu łazienniczego ze szczególnym zwróceniem uwagi na dostosowanie ilości wydawanych skierowań do zdolności usługowych zakładu łazienniczego oraz do kredytów, o których mowa w § 7,
2)
organizować z lekarzami leczącymi oraz z lekarzami zakładu łazienniczego narady, mające na celu szczegółowe wyjaśnienie zasad kierowania chorych na kąpiele lecznicze.
1.
Chorym zakwalifikowanym do otrzymywania kąpieli lekarz zakładu łazienniczego wydaje "przepis lekarski" według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia. Przepis lekarski wypełnia się w dwóch egzemplarzach przez kalkę.
2.
Dla kontroli przepisów lekarskich, wydawanych chorym zakład łazienniczy prowadzi "rejestr wydanych przepisów lekarskich" według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia. Na wydanym przepisie lekarskim umieszcza się kolejny numer tego rejestru.
3.
Rubryki przepisu lekarskiego dotyczące wyznaczania dni i godzin kąpieli wypełnia się w porozumieniu z chorymi - z tym że chorym pracującym należy wyznaczać terminy jak najbardziej dogodne, w zasadzie poza godzinami pracy. Wyznaczone dni i godziny kąpieli odnotowuje się w arkuszu "dziennego rozkładu kąpieli" według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia.
4.
Drugie egzemplarze przepisów lekarskich zakład łazienniczy przechowuje, układając je według numerów kolejnych oraz dołączając do nich odpowiednie skierowania lekarskie.
Należność za wyznaczone w przepisie lekarskim kąpiele kasa zakładu łazienniczego pobiera przed zastosowaniem pierwszej kąpieli i potwierdza uiszczenie tej należności na przepisie lekarskim.
Zakład łazienniczy prowadzi "raporty stosowanych kąpieli" według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do zarządzenia - w trzech egzemplarzach przez kalkę - z tym że:
1)
pierwszy egzemplarz stanowi podstawę rozliczeń z tytułu kąpieli wydanych za opłatą ulgową,
2)
drugi egzemplarz stanowi dowód wewnętrzny rachunkowo-magazynowy ilości przyjętych produktów zdrojowych do kąpieli,
3)
trzeci egzemplarz pozostaje w teczce raportów dziennych.
1.
Po upływie każdego miesiąca wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) pokrywa należności z tytułu dopłat za kąpiele wydane za opłatą ulgową w drodze inkasa bezakceptowego na podstawie rachunków przedstawionych przez zakład łazienniczy.
2.
Zakład łazienniczy sporządza rachunki, o których mowa w ust. 1, według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do zarządzenia. Do rachunku powinny być dołączone raporty wydanych kąpieli za dany miesiąc.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

I.

Zasady przepisywania i wydawania kąpieli leczniczych.

A.

Kąpiele solankowe.

Wskazania.

Kąpiele solankowe stosuje się w przypadkach:

1)
gruźlicy pozapłucnej, gruczołów i kostnostawowej u dzieci i dorosłych,
2)
przewlekłych schorzeń stawowych na tle gośćcowym, wadliwej przemiany materii, zaburzeń gruczołów dokrewnych, gośćca zwyrodnieniowego i krzywicy,
3)
chorób błon surowiczych, jak przewlekłe wysięki i zrosty opłucnej i otrzewnej,
4)
zaburzeń układu dokrewnego jak otyłość, lekkie postacie cukrzycy, niedorozwój płciowy,
5)
chorób kobiecych, jak stany zapalne macicy i jej przydatków z wysiękami i naciekami, niedomoga jajników, zaburzenia w miesiączkowaniu, zaburzenia okresu przekwitania.

Ponadto kąpiele solankowe stosuje się zapobiegawczo w chorobach wieku dziecięcego, u dzieci o wątłej, nieodpornej konstytucji, skłonnych do przeziębień i zakażeń, cierpiących na zmiany gruczołowe i skazę wysiękową.

Wydawanie kąpieli.

Zależnie od przypadku chorobowego stosuje się kąpiele solankowe o stężeniu 1-3%. Stężenie kąpieli można wzmocnić przez dodanie ługu ciechocińskiego lub inowrocławskiego w ilości 1-3 l na wannę.

Czas trwania kąpieli: dla dorosłych 15-20 minut, dla dzieci 5-10 minut.

Stosuje się kąpiele ciepłe - 34-37°C i gorące 38-40°C.

B.

Kąpiele jodobromowe.

Wskazania.

Kąpiele jodobromowe stosuje się w przypadkach:

1)
chorób ustrojowych wieku dziecięcego, jak skaza wysiękowa i limfatyczna oraz krzywica, zwłaszcza późna,
2)
gruźlicy węzłów chłonnych zewnętrznych (skrofuloza), przetok po zropiałych gruczołach, gruźlicy kości i stawów,
3)
przewlekłego gośćca stawów, mięśnia i tkanki łącznej,
4)
różnych postaci niedokrwistości,
5)
stanów pourazowych i po chorobach okaleczających w szczególności po chorobie Heine-Medina,
6)
schorzeń czynności gruczołów dokrewnych, zwłaszcza tarczycy, przysadki mózgowej i gruczołów płciowych, a ponadto u dorosłych w przypadkach:
7)
nadmiernej otyłości,
8)
zwapnienia naczyń krwionośnych,
9)
chorób kobiecych, organicznych i czynnościowych,
10)
stanów pozapalnych płuc i opłucnej.

Wydawanie kąpieli.

Zależnie od przypadku chorobowego - do sporządzania kąpieli używa się 1/4 do 1/2 kg soli jodobromowej na 200 l wody, przy czym zamiast wody można zastosować roztwór 1-3% soli ciechocińskiej inowrocławskiej lub kuchennej (kąpiel złożona).

Czas trwania kąpieli: dla dorosłych - 15-20 minut, dla dzieci - 5-10 minut.

Temperatura kąpieli 34-39°C.

II.

Przepisy sanitarno-porządkowe dla zakładów łazienniczych.

W każdym zakładzie łazienniczym obowiązuje wzorowa czystość poczekalni, korytarzy, kabin kąpielowych i innych pomieszczeń znajdujących się w obrębie zakładu.

Pomieszczenia należy często wietrzyć i dezynfekować.

Zakład powinien być zaopatrzony w tabliczki orientacyjne, zegary piaskowe, umieszczone najlepiej na zewnątrz kabin kąpielowych, dzwonki alarmowe w kabinach, kosze na odpadki i odpowiednią ilość spluwaczek. W razie braku zegarów piaskowych należy na drzwiach umieścić tabliczki ciemnego koloru, na których kąpielowa wypisuje dokładny czas rozpoczęcia i zakończenia kąpieli. Dla chorych ze schorzeniami skórnymi należy przewidzieć osobną kabinę.

Przeciętny czas trwania zabiegu łącznie z przygotowaniem kabiny i kąpieli powinien wynosić 40-45 minut. Po zabiegu należy choremu zapewnić wypoczynek przez 30 minut.

Jedna kąpielowa powinna obsługiwać przeciętnie 4-5 wanien.

Sole lecznicze przeznaczone do zabiegów kąpielowych należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, ciemnych i wentylowanych, w skrzyniach drewnianych na podstawkach.

III.

Regulamin pracy kąpielowej w zakładzie łazienniczym.

1.
Kąpielowa jest odpowiedzialna za swą pracę przed pielęgniarką zakładu łazienniczego, której bezpośrednio podlega.
2.
Do obowiązków kąpielowej należy:
a)
sprawdzenie stanu urządzeń zabiegowych i sygnalizacji w kabinach kąpielowych przed rozpoczęciem wydawania zabiegów, a w razie stwierdzenia uszkodzeń - natychmiastowe zawiadomienie pielęgniarki zakładowej,
b)
przyrządzanie kąpieli według ordynacji lekarskiej ze zwróceniem w szczególności uwagi na stężenie, temperaturę, stopień zanurzenia i czas trwania zabiegu oraz wyjaśnianie z pielęgniarką zakładową wszelkich wątpliwości co do wykonania zabiegu,
c)
pouczanie kuracjusza, jak ma się zachować w czasie kąpieli,
d)
pomaganie niedołężnym chorym przy rozbieraniu się i ubieraniu oraz w czasie kąpieli,
e)
kontrolowanie i obserwowanie chorych, zwłaszcza słabych, podczas kąpieli; w razie złego samopoczucia należy przerwać zabiegi i zawiadomić pielęgniarkę zakładową,
f)
udzielenie pomocy i zawiadomienie pielęgniarki w razie nagłego zachorowania kuracjusza,
g)
dbanie o czystość powierzonych jej pomieszczeń, dokładne wietrzenie, właściwą ciepłotę itp., dbanie o ciszę i spokój w czasie kąpieli,
h)
przeprowadzanie odkażania powierzonych jej pomieszczeń w czasie i w sposób ustalony przez pielęgniarkę zakładową.
3.
Kąpielowa obowiązana jest nosić odzież ochronną w czasie godzin pracy.
4.
Kąpielową obowiązuje uprzejmość w stosunku do wszystkich kuracjuszy; pracę swą powinna ona wykonywać starannie, szybko i fachowo.
5.
Kąpielowej nie wolno wydawać kąpieli bez przepisów lekarskich.
6.
Kąpielowej nie wolno czynić uwag ujemnych o wydanych zleceniach lekarskich. Niedopuszczalna jest również krytyka niejasnych ordynacji lekarskich wobec chorego.
7.
W razie nieporozumienia z kuracjuszami kąpielowa powinna niezwłocznie zwrócić się do pielęgniarki zakładowej.
8.
Kąpielowej nie wolno pobierać żadnych wynagrodzeń od chorych za udzielania świadczenia.
9.
Kąpielowej nie wolno bez zezwolenia pielęgniarki opuszczać zakładu w czasie godzin pracy.
10.
Kąpielowa obowiązana jest wypełniać zlecenia pielęgniarki wchodzące w zakres jej pracy, a nie objęte niniejszym regulaminem.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

REGULAMIN PRACY LEKARZA ZAKŁADU ŁAZIENNICZEGO

§  1.
Lekarz zakładu łazienniczego jest odpowiedzialny przed wydziałem zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej za fachową działalność zakładu w zakresie wydawania kąpieli leczniczych.
§  2.
Lekarz zakładu pełni fachowy nadzór nad personelem zabiegowym i urządzeniami zakładu.
§  3.
Do obowiązków lekarza zakładu należy w szczególności:
1)
czuwanie nad stałym utrzymywaniem zakładu w należytym stanie sanitarno-porządkowym,
2)
pogłębianie swych wiadomości fachowych z zakresu balneologii oraz z zakresu schorzeń, przy których leczeniu najczęściej stosuje się zabiegi balneologiczne,
3)
dbanie o należyty poziom przygotowania personelu zabiegowego,
4)
udzielanie lekarzom konsultacji w zakresie balneologii.
§  4.
Lekarz zakładu jest odpowiedzialny za wykonywanie zabiegów zgodnie z wymaganiami wiedzy medycznej. Wszelkie modyfikacje zabiegów nie mogą przekraczać ugruntowanych już podstaw naukowych. W przypadku zamiaru zastosowania nowych metod lecznictwa balneologicznego lekarz zakładu musi uzyskać zgodę wydziału zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  5.
Lekarz zakładu obowiązany jest zbadać każdego chorego skierowanego do zakładu i przepisać odpowiednie zabiegi niezależnie od zabiegów wyszczególnionych w skierowaniu. W przypadku uznania zabiegów wyszczególnionych w skierowaniu za niewskazane lekarz zakładu obowiązany jest powiadomić o tym lekarza kierującego. Spory wynikłe z różnicy zdań w zakresie ustalenia właściwych dla danego przypadku zabiegów rozstrzyga wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  6.
Lekarz zakładu może domagać się od lekarza, który podpisał skierowanie na zabiegi, zwołania narady lekarskiej. W razie zwołania takiej narady lekarz zakładu obowiązany jest wziąć w niej udział.
§  7.
W zakresie lecznictwa - lekarz zakładu jest obowiązany, w szczególności:
1)
dbać, aby chorzy byli leczeni współczesnymi metodami balneologicznymi;
2)
dbać, aby chorzy byli właściwie obsługiwani i mieli należytą opiekę pielęgniarską,
3)
znać stan zdrowia każdego chorego leczonego w zakładzie oraz obserwować i notować przebieg leczenia, w szczególności występujące odczyny pozabiegowe oraz wyniki leczenia,
4)
poza badaniem ogólnym chorych - zapoznawać się również z wynikami badań pomocniczych,
5)
stosować w miarę potrzeby leczenie farmakologiczne,
6)
nadzorować prowadzenie ewidencji zabiegów i notować spostrzeżenia o przebiegu leczenia,
7)
czuwać nad przestrzeganiem w zakładzie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz nad prawidłowym przechowywaniem środków leczniczych,
8)
informować lekarza leczącego o wynikach leczenia balneologicznego.
§  8.
Lekarz zakładu jest obowiązany ściśle współpracować z kierownictwem administracyjnym zakładu w zakresie działalności zakładu, planowania statystyki i sprawozdawczości.
§  9.
Lekarz zakładu jest obowiązany brać udział w naradach dotyczących remontów lub przeróbek pomieszczenia zakładu.
§  10.
W razie nieszczęśliwych wypadków, związanych z przeprowadzanymi w zakładzie zabiegami, lekarz zakładu obowiązany jest udzielić pierwszej pomocy lekarskiej i przekazać poszkodowanego w razie potrzeby do szpitala, spowodować zawiadomienie o wypadku organów Milicji Obywatelskiej oraz przedstawić szczegółowy protokół wydziałowi zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
§  11.
Lekarz zakładu powinien ponadto wykonywać wszelkie czynności wiążące się bezpośrednio z zakresem jego działalności, a nie objęte niniejszym regulaminem, jeżeli zostaną mu poruczone przez wydział zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

REGULAMIN PRACY PIELĘGNIARKI W ZAKŁADZIE ŁAZIENNICZYM

§  1.
Pielęgniarka podlega pod względem służbowym lekarzowi zakładu łazienniczego i wykonuje jego zlecenia dotyczące leczenia w zakładzie oraz statystyki i sprawozdawczości.
§  2.
Pielęgniarka zabiegowa jest odpowiedzialna za czystość w pomieszczeniach zakładu oraz za należyte wykonywanie zabiegów balneologicznych przez kąpielowe.
§  3.
Do obowiązków pielęgniarki zabiegowej należy w szczególności:
1)
sprawdzanie sygnalizacji w kabinach kąpielowych,
2)
sprawdzanie czystości, temperatury i wietrzenia kabin, poczekalni i wypoczywalni oraz czystości bielizny i koców,
3)
sprawdzanie przepisanej temperatury kąpieli, stopnia zanurzenia i czasu trwania zabiegu,
4)
pouczanie przed zabiegiem chorego o sposobie zachowania się podczas i po kąpieli,
5)
sprawdzanie okresowe termometrów kąpielowych,
6)
przerywanie zabiegu i wezwanie lekarza w przypadku zaobserwowania zmian w zachowaniu się, wyglądzie lub samopoczuciu chorego,
7)
nadzór nad przechowywaniem środków leczniczych.
§  4.
Pielęgniarkę obowiązuje życzliwy, taktowny i pełen wyrozumiałości stosunek do chorych.
§  5.
Pielęgniarce nie wolno prowadzić z chorymi lub w ich obecności rozmów o metodach leczenia.
§  6.
Pielęgniarka obowiązana jest zachować czystość osobistą i nosić w czasie pracy przepisaną odzież ochronną. Nie wolno jej nosić w czasie pracy biżuterii.
§  7.
Pielęgniarka jest obowiązana do przestrzegania tajemnicy zawodowej.
§  8.
Pielęgniarka powinna przestrzegać na terenie zakładu zasad pawłowizmu dnia codziennego.
§  9.
Pielęgniarka zabiegowa powinna ponadto wykonywać wszelkie zlecenia lekarza zakładu w zakresie jej pracy nie objętym niniejszym regulaminem.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

Przepis lekarski nr ........

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

Rejestr wydanych "przepisów lekarskich"

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

Arkusz planowania dziennego rozkładu kapieli

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

Raport z wydanych kąpieli leczniczych

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

Rachunek

dla Wydziału Zdrowia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w .............
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................