Stosowanie dopłat przez zakłady pracy do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych.

Monitor Polski

M.P.1959.76.404

Akt utracił moc
Wersja od: 11 września 1959 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 26 sierpnia 1959 r.
w sprawie stosowania dopłat przez zakłady pracy do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych.

Na podstawie art. 51 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1950 r. w sprawie zakresu działania Ministra Finansów i zmiany zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego (Dz. U. z 1950 r. Nr 22, poz. 188 i z 1951 r. Nr 25, poz. 185) i w związku z uchwałą nr 278 Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 1959 r. w sprawie przejazdów kolejami za miesięcznymi biletami pracowniczymi oraz zasad ich opłacania (Monitor Polski Nr 72, poz. 378) zarządza się, co następuje:
Zasady i warunki dotyczące uprawnień do korzystania z kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych, wysokość opłat ponoszonych przez pracownika oraz dopłat ponoszonych przez zakład pracy określają załączniki do zarządzenia Ministra Komunikacji z dnia 22 sierpnia 1959 r. w sprawie zmiany taryfy osobowej, bagażowej i ekspresowej Polskich Kolei Państwowych (Dziennik Taryf i Zarządzeń Komunikacyjnych Nr 15, poz. 95).
Zakłady pracy nie mają prawa przejściowo finansować części należności za miesięczne bilety pracownicze przypadającej od pracowników. W związku z tym powinny pobierać od pracowników wpłaty na miesięczne bilety pracownicze przed ich zakupem. Tryb i technikę pobierania części należności przypadającej od pracowników zakłady pracy ustalą we własnym zakresie.
Dopłata do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w wysokości przypadającej od zakładu pracy dokonywana jest:
1)
przez przedsiębiorstwa działające na zasadach rozrachunku gospodarczego ze środków obrotowych,
2)
przez jednostki budżetowe z kredytów budżetowych.
Na cele dopłat do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych wprowadza się w klasyfikacji budżetowej

-

budżetu centralnego rozdział 310 "Dopłaty do pracowniczych biletów kolejowych" § 24 "Różne wydatki" poz. 14 "Dopłaty",

-

budżetu terenowego rozdział 100 "Dopłaty do pracowniczych biletów kolejowych". Rozdział ten może występować w każdym dziale i części w zależności od jednostki pokrywającej różnicę ceny biletów.

W roku 1959 dopłaty do miesięcznych biletów pracowniczych pokryją:

-

przedsiębiorstwa powiązane zarówno z budżetem centralnym, jak i z budżetami terenowymi we własnym zakresie odnosząc je bezpośrednio na rachunek "strat i zysków",

-

jednostki budżetowe budżetu centralnego w ramach kredytów przewidzianych ustawą budżetową w trybie virement z innych rozdziałów. W tym celu upoważnia się ministrów (kierowników urzędów centralnych) do dokonywania przeniesień kredytów budżetowych w okresie do dnia 31 grudnia 1959 r. z innych działów i rozdziałów na wymieniony w § 4 rozdział 310 § 24 poz. 14 bez potrzeby uzyskiwania uprzedniej zgody Ministra Finansów. O dokonanych przeniesieniach oraz związanych z tym zmianach w kredytach otwartych właściwi ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) zawiadamiają bezzwłocznie Ministra Finansów,

-

jednostki budżetowe budżetu terenowego w drodze odpowiednich zmian w budżetach dokonywanych przez prezydia rad narodowych na podstawie upoważnień ustawy o prawie budżetowym.

Poczynając od roku 1960 niezbędne środki na dopłaty do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych zakłady pracy uwzględniają w planach kosztów bądź w preliminarzach budżetowych.
W zakresie zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące jednostek budżetowych.
Zjednoczenia i inne jednostki nadzorujące działalność przedsiębiorstw i finansowane z narzutów pokrywają wydatki związane z dopłatami do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w ramach środków własnych.
Zasady ewidencji księgowej operacji związanych z dopłatami do kolejowych miesięcznych biletów pracowniczych w przedsiębiorstwach określi Departament Księgowości Ministerstwa Finansów.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.