Statut Funduszu Kościelnego.
Monitor Polski
M.P.1991.39.279
Akt obowiązującyWersja od: 22 listopada 1991 r.
UCHWAŁA Nr 148
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 listopada 1991 r.
w sprawie statutu Funduszu Kościelnego.
Na podstawie art. 10 ust. 2 oraz w związku z art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. Nr 9, poz. 87 i Nr 10, poz. 111, z 1969 r. Nr 13, poz. 95 i z 1989 r. Nr 29, poz. 154 ) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
ZAŁĄCZNIK
STATUT FUNDUSZU KOŚCIELNEGO
STATUT FUNDUSZU KOŚCIELNEGO
§ 1.
Fundusz Kościelny może świadczyć w szczególności na następujące cele:1)
wspomaganie kościelnej działalności charytatywnej, oświatowo-wychowawczej i opiekuńczo-wychowawczej, a także inicjatyw związanych ze zwalczaniem patologii społecznej, oraz współdziałanie w tym zakresie organów administracji rządowej z Kościołem Katolickim oraz innym i kościołami i związkami wyznaniowymi,2)
pokrywanie części wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na świadczenia z tytułu ubezpieczeń społecznych duchownych, zgodnie z art. 31 ust. 3 i 4 oraz art. 37 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o ubezpieczeniu społecznym duchownych (Dz. U. Nr 29, poz. 156 i z 1990 r. Nr 36, poz. 206),3)
odbudowę, konserwację i remonty obiektów sakralnych i kościelnych o wartości zabytkowej.§ 2.
Organem zarządzająco-wykonawczym Funduszu Kościelnego jest Zarząd składający się z: dyrektora generalnego w Urzędzie Rady Ministrów - dyrektora Biura do Spraw Wyznań, dyrektora Zespołu Ogólnego Biura do Spraw Wyznań i wicedyrektora Zespołu Ogólnego do Spraw Funduszu Kościelnego.§ 3.
Oświadczenie woli w imieniu Funduszu Kościelnego składa dwóch przedstawicieli Zarządu.§ 4.
Przewodniczącym Zarządu jest dyrektor generalny w Urzędzie Rady Ministrów - dyrektor Biura do Spraw Wyznań, do którego należy:1)
akceptowanie projektu preliminarza budżetowego Funduszu,2)
określanie wysokości kwoty dotacji Funduszu zastrzeżonej do swojej decyzji oraz do decyzji wicedyrektora Zespołu Ogólnego do Spraw Funduszu Kościelnego,3)
podejmowanie indywidualnych decyzji o przyznaniu dotacji ze środków Funduszu,4)
akceptowanie okresowych sprawozdań z wykorzystania środków Funduszu.§ 5.
Bieżące kierowanie sprawami i obsługę Funduszu Kościelnego zapewnia Biuro do Spraw Wyznań Urzędu Rady Ministrów przez wicedyrektora Zespołu Ogólnego do Spraw Funduszu Kościelnego, do którego należy w szczególności:1)
opracowywanie rocznych preliminarzy dochodów i wydatków Funduszu Kościelnego,2)
współdziałanie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w sprawach związanych z ubezpieczeniem duchownych w zakresie wynikającym z ustawy o ubezpieczeniu duchownych,3)
utrzymywanie stałych kontaktów z Kościołem Katolickim oraz innymi kościołami wyznaniowymi, a także innymi przedstawicielami przy Funduszu Kościelnym,4)
rejestrowanie i weryfikacja wniosków o dotacje z Funduszu,5)
podejmowanie decyzji o przyznaniu dotacji w ramach uprawnień określonych w § 4 pkt 2,6)
zorganizowanie systemu kontroli prawidłowego wykorzystania środków z dotacji Funduszu,7)
zorganizowanie obsługi kancelaryjno-biurowej i finansowo-księgowej Funduszu,8)
sporządzenie okresowych sprawozdań z wykorzystania środków Funduszu.§ 6.
1.
Organami opiniodawczymi w zakresie dysponowania środkami Funduszu są przedstawicielstwa osób prawnych Kościoła Katolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych przy Funduszu Kościelnym.2.
W skład przedstawicielstw ze strony osób prawnych Kościoła Katolickiego wchodzą pełnomocnicy: Konferencji Episkopatu Polski, Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich i Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich.3.
Właściwe osoby prawne innych kościołów i związków wyznaniowych określają skład swoich przedstawicielstw.4.
Przedstawicielstwa, o których mowa w ust. 1 mają prawo do przedstawiania i opiniowania wniosków o dotacje z Funduszu w odniesieniu do swojego kościoła lub związku wyznaniowego.§ 7.
Nadzór nad Zarządem Funduszu Kościelnego sprawuje Minister - Szef Urzędu Rady Ministrów.§ 8.
1.
Świadczenia z Funduszu Kościelnego przyznaje się na wniosek osób prawnych Kościoła Katolickiego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych, składany do Zarządu Funduszu bezpośrednio lub za pośrednictwem przedstawicielstw, o których mowa w § 6.2.
Świadczenia z Funduszu Kościelnego mogą być ponadto przyznane z inicjatywy własnej Zarządu Funduszu.§ 9.
Wniosek o świadczenie z Funduszu Kościelnego powinien zawierać uzasadnienie celowości wydatków, kosztorys planowanych prac, a w przypadku odbudowy i remontów obiektów kościelnych i sakralnych - opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków.§ 10.
1.
Świadczenia z Funduszu Kościelnego są przekazywane w obrocie bezgotówkowym i podlegają rozliczeniu z Zarządem Funduszu w terminie roku na zasadach określonych w ogólnie obowiązujących przepisach finansowo-księgowych.2.
W szczególnych przypadkach termin określony w ust.1 może być zmieniony za zgodą Zarządu Funduszu Kościelnego.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »