Środki zabezpieczające dyscyplinę wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac.

Monitor Polski

M.P.1959.79.417

Akt utracił moc
Wersja od: 17 września 1959 r.

UCHWAŁA Nr 384
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 września 1959 r.
w sprawie środków zabezpieczających dyscyplinę wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac.

W celu zapewnienia dyscypliny wykonania Narodowego Planu Gospodarczego na 1959 r. w zakresie inwestycji i płac Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
W przedsiębiorstwach budowlano-montażowych objętych planowaniem centralnym i terenowym zmniejsza się w II półroczu 1959 r. przeciętny stan zatrudnienia o 30 tysięcy osób w stosunku do przeciętnego stanu zatrudnienia z czerwca 1959 r. według poniższego zestawienia:
ResortZmniejszenie stanu zatrudnienia (tys. osób)Maksymalny przeciętny stan zatrudnienia w II półroczu 1959 r. (w tys. osób)
Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych
plan centralny10,0306,4
plan terenowy7,067,0
Ministerstwo Komunikacji6,048,0
Ministerstwo Rolnictwa3,581,0
Ministerstwo Gospodarki Komunalnej3,577,8
2.
Ministrowie i prezydia rad narodowych określą odpowiednio do zmniejszenia planu przerobu robót budowlano-montażowych oraz planu zatrudnienia na II półrocze 1959 r. - maksymalną wielkość funduszu płac na IV kwartał 1959 r. Ustalona dla przedsiębiorstw budowlano-montażowych maksymalna wielkość funduszu płac na IV kwartał 1959 r. nie podlega bankowej korekcie z tytułu przekroczenia planu produkcji.
3.
Upoważnia się właściwe banki do wprowadzenia na okres IV kwartału 1959 r. miesięcznej kontroli funduszu płac w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych.
4.
Zjednoczenia (jednostki równorzędne) obowiązane są niezwłocznie rozdzielić pomiędzy przedsiębiorstwa limity zatrudnienia i funduszu płac zgodnie z § 1 ust. 1 i 2 na podstawie zarządzeń właściwych ministrów wydanych w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej. Zarządzenia takie wydadzą również prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości dla przedsiębiorstw im podległych.
Ministrowie Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Komunikacji, Rolnictwa oraz Gospodarki Komunalnej składać będą miesięczne sprawozdania z wykonania przepisów § 1 Prezesowi Rady Ministrów, a w odpisie - Przewodniczącemu Komisji Planowania przy Radzie Ministrów i Ministrowi Pracy i Opieki Społecznej.
Wzrost przeciętnego zatrudnienia w oddziałach Społecznego Przedsiębiorstwa Budowlanego w II półroczu 1959 r. nie może przekroczyć 4 tysięcy osób w stosunku do przeciętnego zatrudnienia z czerwca 1959 r.
Centralny Związek Spółdzielczości Pracy w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej ustali w terminie do dnia 22 września 1959 r. limity maksymalnego przeciętnego stanu zatrudnienia na II półrocze 1959 r. dla budowlanych spółdzielni pracy na poziomie niższym niż osiągnięty w I półroczu 1959 r.
1.
Ministerstwa i prezydia rad narodowych nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe przeprowadzą w terminie nie dłuższym niż do dnia 25 września 1959 r. analizę możliwości zaopatrzenia materiałowego dla przyjętych do wykonania robót. W przypadkach stwierdzenia niemożliwości pokrycia braków w zaopatrzeniu materiałowym należy w pierwszym rzędzie zapewnić realizację ważnych dla gospodarki narodowej inwestycji, posiadających warunki do ukończenia w 1959 r. lub warunki przyspieszenia ich realizacji (pełna dokumentacja, wyposażenie itp.), kosztem ograniczenia innych inwestycji w drodze zmniejszenia przydziału materiałów budowlanych dla tych inwestycji oraz zmniejszenia stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wykonawstwa inwestycyjnego.
2.
Ministerstwa i prezydia wojewódzkich rad narodowych nadzorujące przedsiębiorstwa budowlano-montażowe w terminie do dnia 27 września 1959 r. prześlą Komisji Planowania przy Radzie Ministrów, Ministerstwu Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych oraz ministerstwom nadzorującym inwestorów:
a)
wnioski w sprawie skreślenia z planu lub zmniejszenia zakresu planowanego w roku bieżącym inwestycji scentralizowanych z wyodrębnieniem nakładów na roboty budowlano-montażowe i podaniem generalnego wykonawcy;
b)
zbiorcze zestawienia dokonanych skreśleń z planu i zmniejszeń zakresu planowanego na rok bieżący inwestycji zdecentralizowanych i kapitalnych remontów, z wyodrębnieniem nakładów na roboty budowlano-montażowe i podziałem na jednostki nadrzędne, inwestorów i wykonawców.
1.
Przedsiębiorstwa budowlano-montażowe, położone na terenie m.st. Warszawy, Łodzi, Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz województwa katowickiego i wrocławskiego, obowiązane są przedstawić w terminie do dnia 25 września 1959 r. jednostkom bezpośrednio nadrzędnym, a w odpisie - właściwym terenowo organom zatrudnienia prezydiów powiatowych rad narodowych (miejskich rad narodowych miast wyłączonych z powiatów) miesięczne plany zatrudnienia na IV kwartał 1959 r. ustalone zgodnie z § 1.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej ustali zasady kierowania do pracy w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych w okresie miesięcy wrzesień - grudzień 1959 r., z tym że:
a)
kierowanie do pracy w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych może mieć miejsce tylko w ramach miesięcznych planów zatrudnienia, opracowanych zgodnie z przepisami niniejszej uchwały;
b)
prowadzenie werbunku robotników do przedsiębiorstw budowlano-montażowych wymaga w każdym przypadku zgody Ministra Pracy i Opieki Społecznej.
W razie gdy zapewnienie terminowej realizacji lub uzasadnionego przyspieszenia ważnych dla gospodarki narodowej inwestycji scentralizowanych wymaga dofinansowania w stosunku do planu 1959 r., należy we wniosku o dofinansowanie równocześnie wskazać inne inwestycje, dla których zostaną odpowiednio zmniejszone przyznane środki finansowe i materiałowe.
Ministrowie powołają przy jednostkach nadrzędnych, sprawujących nadzór nad przedsiębiorstwami budowlano-montażowymi, specjalne zespoły kontrolne. Zespoły te:
1)
skontrolują w terminie do dnia 30 września 1959 r. przedsiębiorstwa przekraczające fundusz płac oraz te, w których wystąpił nieuzasadniony wzrost średniej płacy, i podejmą niezbędne środki, mające na celu zapobieżenie nieuzasadnionym wypłatom z tytułu stosowania niewłaściwych cen jednostkowych, przefakturowania oraz opłacania robót nie wykonanych;
2)
zbadają prawidłowość stosowania akordu zryczałtowanego w nadzorowanych przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz opracują wykaz prac, które powinny być wykonywane w zasadzie w systemie akordu zryczałtowanego.
1.
Ministrowie oraz prezydia rad narodowych nadzorujący przedsiębiorstwa przemysłowe ustalą średni stan zatrudnienia w II półroczu 1959 r. na poziomie nie wyższym niż stan zatrudnienia ogółem w dniu 1 lipca 1959 r. Ministrowie w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej, a prezydia wojewódzkich rad narodowych w porozumieniu z Komitetem Drobnej Wytwórczości wydadzą niezwłocznie zarządzenia zapewniające wykonanie przepisu zdania pierwszego.
2.
Na podstawie zadań ustalonych w zakresie zatrudnienia zgodnie z ust. 1 ministerstwa w porozumieniu z Ministrem Pracy i Opieki Społecznej oraz bankiem finansującym dokonają przeliczenia nowego planu funduszu płac na IV kwartał 1959 r. i rozdziału tego funduszu płac, tak aby doszedł on do każdego przedsiębiorstwa w terminie najdalej do dnia 15 października 1959 r.
3.
Dla nowo uruchamianych zakładów pracy Ministrowie i prezydia rad narodowych zapewnią niezbędne zatrudnienie w ramach średniego stanu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1. Jedynie w wyjątkowych przypadkach powstania nowych okoliczności powodujących niemożność zastosowania tej zasady uprawniony jest Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów - do podniesienia limitu zatrudnienia określonego w ust. 1.
4.
Postanowienia ust. 1, 2 i 3 nie dotyczą zakładów przemysłu rolno-spożywczego o sezonowym charakterze produkcji oraz zakładów produkcji materiałów budowlanych.
Dokonując zmniejszenia stanu zatrudnienia w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych oraz przemysłowych, należy przede wszystkim zwolnić tych pracowników, którzy w okresie ostatnich trzech miesięcy opuszczali pracę bez usprawiedliwienia.
Przepisy niniejszej uchwały w sprawie zwolnień lub ograniczeń w zatrudnieniu nie dotyczą młodocianych, przyjmowanych na naukę zawodu.
1.
Ministrowie, zjednoczenia i prezydia wojewódzkich rad narodowych przeprowadzą kontrolę dyscypliny płac w podległych zakładach. W razie stwierdzenia rozluźnienia dyscypliny płac, a w szczególności nieuzasadnionego wzrostu średniej płacy i funduszu płac, należy zastosować sankcje w stosunku do dyrektorów tych przedsiębiorstw. O podjętych krokach ministrowie poinformują Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 października 1959 r.
2.
Zmiana rocznego planu (zadań gospodarczych bądź funduszu płac) przedsiębiorstwa państwowego może być dokonana w IV kwartale 1959 r. jedynie na podstawie decyzji właściwego ministra, uzgodnionej z Ministrem Finansów (a w stosunku do przedsiębiorstw gospodarki terenowej - decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej w porozumieniu z Ministerstwem Finansów). Dotyczy to także planów ustalonych w trybie § 9 ust. 2.
1.
W związku z nadmiernym stosowaniem pracy w godzinach nadliczbowych Ministrowie Górnictwa i Energetyki, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Chemicznego, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Przemysłu Spożywczego i Skupu obowiązani są wydatnie ograniczyć pracę w godzinach nadliczbowych i złożyć Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów sprawozdanie z podjętych środków w tym zakresie w terminie do dnia 30 września 1959 r.
2.
Rada Ministrów zwraca się do Centralnej Rady Związków Zawodowych o przeprowadzanie systematycznej kontroli udzielania przez właściwe organy związków zawodowych zezwoleń na pracę w godzinach nadliczbowych i wydanie dyrektyw zaostrzających warunki do udzielania takich zezwoleń.
3.
Minister Górnictwa i Energetyki podejmie niezbędne środki dla zmniejszenia nieusprawiedliwionej absencji pracowników.
Limit wydatków na diety przy wyjazdach służbowych na IV kwartał 1959 r. w ministerstwach i prezydiach rad narodowych oraz w podległych im przedsiębiorstwach i zakładach nie może przekraczać sumy wydatków na ten cel w IV kwartale 1958 r.
Wydatki z bezosobowego funduszu płac w ministerstwach, prezydiach rad narodowych oraz w podległych im przedsiębiorstwach i zakładach w IV kwartale 1959 r. nie mogą bez zgody właściwych ministrów przekraczać sumy faktycznie dokonanych wypłat z tego funduszu w IV kwartale 1958 r.
1.
W celu rozpatrzenia wypadków jaskrawego naruszenia dyscypliny funduszu płac i zastosowania odpowiednich sankcji w stosunku do winnych dokonanych przekroczeń powołuje się pod przewodnictwem wiceprezesa Rady Ministrów Komisję Rządową, w skład której wejdą Minister Finansów oraz Minister Pracy i Opieki Społecznej. Przewodniczący Komisji zaprosi do udziału w Komisji Prezesa Najwyższej Izby Kontroli.
2.
Komisja Rządowa zakończy swe prace do dnia 31 października 1959 r.
Zaleca się organizacjom i związkom spółdzielczym przy współdziałaniu właściwych ministrów zastosowanie przepisów niniejszej uchwały w zakresie spółdzielczości.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 17 września 1959 r.