Środki specjalne pod nazwą "Podnoszenie zdrowotności".

Monitor Polski

M.P.1963.38.190

Akt utracił moc
Wersja od: 9 maja 1963 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 kwietnia 1963 r.
w sprawie środków specjalnych pod nazwą "Podnoszenie zdrowotności".

Na podstawie art. 51 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) oraz w związku z § 13 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie zasad i trybu ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 10, poz. 58) zarządza się, co następuje:
Tworzy się typ środków specjalnych oznaczony lp. 30 pod nazwą "Podnoszenie zdrowotności", do którego posiadania są uprawnione ministerstwa (urzędy centralne) oraz wydziały prezydiów rad narodowych i jednostki budżetowe im podległe.
Środki specjalne typu 30 pochodzą z nie wykorzystanych kredytów na zasiłki chorobowe, o których mowa w § 13 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie zasad i trybu ustalania wysokości oraz rozliczania kredytów na zasiłki chorobowe z funduszów ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 10, poz. 58).
Ministerstwa (urzędy centralne) i wydziały prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) z uzyskanych środków (§ 2) mogą bądź bezpośrednio dokonywać wydatków w trybie, o którym mowa w § 4, bądź przelewać te środki finansowe na rachunki środków specjalnych typu 30 podległych jednostek budżetowych lub wydziałów prezydiów rad narodowych niższego stopnia; wydziały te korzystają z analogicznych uprawnień w stosunku do podległych jednostek budżetowych i prezydiów rad narodowych niższego stopnia.
Wydatki ze środków specjalnych typu 30 są dokonywane na podstawie zatwierdzonych w obowiązującym trybie planów finansowych.
Dochody w planach finansowych środków specjalnych typu 30 ministerstw (urzędów centralnych) i wydziałów prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oznacza się jako § 22 "Wpływy z nie wykorzystanych kredytów na zasiłki chorobowe". Dochody w planach finansowych środków specjalnych typu 30 innych jednostek budżetowych oznacza się jako § 23 "Przelewy z rachunków środków specjalnych typu 30 «Podnoszenie zdrowotności»".
1.
Ustala się następującą klasyfikację wydatków środków specjalnych typu 30 "Podnoszenie zdrowotności":
1)
w zakresie rozdziałów stosuje się rozdziały według obowiązującej klasyfikacji budżetu centralnego i budżetów terenowych, z tym że w zakresie działu 6 "Ochrona zdrowia", rozdział 88 "Lecznictwo zamknięte przyzakładowe" – stosuje się do lecznictwa przyzakładowego zarówno zamkniętego, jak i otwartego, i otrzymuje nazwę "Rozdział 88 – Lecznictwo przyzakładowe",
2)
w zakresie paragrafów stosuje się następujące paragrafy:

§ 14 – zakup inwentarza,

§ 15 – zakupy inwestycyjne,

§ 16 – różne inwestycje,

§ 18 – kapitalne remonty,

§ 50 – przelewy na rachunki środków specjalnych typ 30.

2.
Wydatki z rozdziału 88 "Lecznictwo przyzakładowe" mogą być dokonywane również w formie zwrotu zakładom pracy nie będącym jednostkami budżetowymi poniesionych przez te zakłady wydatków na podniesienie zdrowotności, pod warunkiem że wysokość dokonanych przez zakład pracy wydatków była uprzednio uzgodniona z właściwym dysponentem środków specjalnych. Wydatki te powinny być ewidencjonowane we właściwych paragrafach planu środków specjalnych typu 30.
Nie wykorzystane w danym okresie budżetowym nadwyżki środków specjalnych typu 30 przechodzą na rok następny.
W sprawach nie unormowanych zarządzeniem obowiązują:
1)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 1952 r. w sprawie środków specjalnych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych (Monitor Polski Nr 80, poz. 914 z późniejszymi zmianami),
2)
przepisy wydane na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221), a w szczególności zarządzenie Ministra Finansów z dnia 2 stycznia 1961 r. w sprawie przepisów o rachunkowości budżetowej (Monitor Polski Nr 17, poz. 87 i z 1962 r. Nr 2, poz. 4).
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.