Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

Monitor Polski

M.P.1949.A-93.1120

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 1949 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA SKARBU
z dnia 12 listopada 1949 r.
w sprawie sprzedaży znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe.

Sprzedaż znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych przez urzędy i agencje pocztowe, przewidziana w § 72 ust. 1 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. B. P. Nr 59, poz. 468) i w § 25 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 8 listopada 1948 r. (Dz. U. R. P. Nr 59, poz. 469) obejmuje wszystkie kategorie znaczków skarbowych.
Użyte w niniejszej Instrukcji określenie "znaki skarbowe" dotyczy znaczków skarbowych i urzędowych blankietów wekslowych.
Za sprzedaż znaków skarbowych Zarząd Pocztowy otrzymuje od Ministerstwa Skarbu wynagrodzenie w wysokości ustalonej rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 1 lipca 1949 r. (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 328).
Znaki skarbowe do sprzedaży w urzędach i agencjach pocztowych otrzymuje Zarząd Pocztowy (Główna Składnica Materiałów Pocztowych) z Ministerstwa Skarbu (Dep. II - Wydział Gospodarczy - Referat Znaków Wartościowych).
Główna Składnica Materiałów Pocztowych podejmuje znaki skarbowe komisyjnie na podstawie karty zamówienia (druk Nr 705 Min. P. i T. z odpowiednią zmianą w tytule i napisach na stronie pierwszej). Główna Składnica Materiałów Pocztowych prowadzi szczegółową ewidencję znaków skarbowych na druku Nr 706 Min. P. i T. ("Rachunek znaczków pocztowych i druków płatnych").
1.
Pierwszą partię znaków skarbowych otrzymuje Główna Składnica Materiałów Pocztowych zaliczkowo. Po upływie każdego miesiąca kalendarzowego, w terminie do dnia 15 następnego miesiąca, Dyrekcja Poczt i Telegrafów przelewać będzie na konto czekowe Ministerstwa Poczt i Telegrafów w P.K.O. (konto I - 3000) całkowitą sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych (łącznie z wynagrodzeniem). Ministerstwo Poczt i Telegrafów przelewać będzie w terminie do dnia 25 każdego miesiąca na konto czekowe Ministerstwa Skarbu w P.K.O. (konto I - 2000) sumę uzyskaną ze sprzedaży znaków skarbowych po potrąceniu przypadającego wynagrodzenia.
2.
Główna Składnica Materiałów Pocztowych będzie zamawiała w Ministerstwie Skarbu co miesiąc znaki skarbowe na taką sumę, na jaką zostały rozsprzedane w poprzednim miesiącu. O wysokości tej sumy i dokonanym przelewie sumy należnej Ministerstwu Skarbu - Ministerstwo Poczt i Telegrafów zawiadamia Ministerstwo Skarbu Departament II Referat Znaków Wartościowych.
Zarząd Pocztowy odpowiada za otrzymane do sprzedaży znaki skarbowe z wyjątkiem udowodnionych wypadków zniszczenia znaków skarbowych wskutek pożaru oraz wypadków siły wyższej.
Urzędy i agencje pocztowe nie mogą przyjmować do wymiany sprzedanych znaków skarbowych.
Znaki skarbowe podlegające wymianie lub wycofane z obiegu, urzędy i agencje pocztowe odsyłają do właściwych Okręgowych Składnic Materiałów Pocztowych w sposób ustalony dla odsyłania znaczków pocztowych i druków płatnych. Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych odsyłają takie znaki do Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych, ta zaś wymienia je w Ministerstwie Skarbu w drugiej dekadzie miesiąca marca, czerwca, września i grudnia.
Władze skarbowe mają prawo przeprowadzania w urzędach i agencjach pocztowych kontroli obrotu znakami skarbowymi. Kontrola będzie polegała na sprawdzeniu ilości, rodzaju i jakości znaków skarbowych znajdujących się w urzędzie i agencji pocztowej, zapisów w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych oraz na porównaniu wpływów uzyskanych ze sprzedaży a wykazanych w rachunku, z odnośnymi sumami dziennymi, zarachowanymi w ogólnym rachunku miesięcznym. Odpisy protokółów kontroli władze skarbowe przesyłają właściwej Dyrekcji Okręgu Poczt i Telegrafów.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych i przesyłają Głównej Składnicy na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Głównej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysłanych zamawiającej Składnicy, który dołącza się do przesyłki.
Ewidencję szczegółową znaków skarbowych prowadzą Okręgowe Składnice Materiałów Pocztowych na druku Nr 706.
Zamówienia znaków skarbowych sporządzają urzędy i agencje pocztowe na druku Nr 705 (z odpowiednią zmianą napisów na stronie tytułowej), którego część pierwsza jest zamówieniem właściwym i zarazem stanowi pokwitowanie dla Okręgowej Składnicy Materiałów Pocztowych a część druga - wykazem znaków skarbowych wysyłanych zamawiającemu urzędowi lub agencji pocztowej, który dołącza się do przesyłki.

Pierwszy zapas znaków skarbowych dla poszczególnych urzędów i agencji pocztowych będzie rozesłany bez zapotrzebowania.

Obrót znakami skarbowymi urzędy i agencje pocztowe wykazują w rachunku znaczków pocztowych i druków płatnych (druk M. P. i T. Nr 659).
Znaki skarbowe należy przechowywać pod zamknięciem w kasie i traktować je tak jak gotówkę.
Wszystkie druki niezbędne przy wykonywaniu czynności przewidzianych w niniejszej Instrukcji sporządza Zarząd Pocztowy własnym kosztem.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.