Sprzedaż benzyn silnikowych odbiorcom prywatnym oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1984.5.42

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 1984 r.

UCHWAŁA Nr 27
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 lutego 1984 r.
w sprawie sprzedaży benzyn silnikowych odbiorcom prywatnym oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej.

W celu dostosowania zużycia benzyn silnikowych do poziomu podaży, na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o planowaniu społeczno-gospodarczym (Dz. U. z 1982 r. Nr 7, poz. 51 i z 1983 r. Nr 71, poz. 318) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Wprowadza się począwszy od II kwartału 1984 r. sprzedaż benzyn silnikowych dla prywatnych odbiorców oraz jednostek gospodarki nie uspołecznionej w upoważnionych publicznych stacjach benzynowych na podstawie rocznych kart benzynowych oraz na podstawie upoważnień Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej.
2.
Ustala się w zależności od rodzaju pojazdu, pojemności skokowej silnika benzynowego i ładowności następujące typy kart benzynowych:
1)
typ - 1 A dla motorowerów,
2)
typ - 1 dla motocykli i innych pojazdów jednośladowych, z wyjątkiem motorowerów,
3)
typ - 2 dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
4)
typ - 3 dla samochodów osobowych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 oraz samochodów ciężarowych.
Upoważnia się Głównego Inspektora Gospodarki Energetycznej w uzgodnieniu z Ministrem Przemysłu Chemicznego i Lekkiego do:
1)
ustalania miesięcznych norm zakupu benzyny,
2)
ustalania okresu ważności odcinków karty benzynowej,
3)
wydawania dodatkowych upoważnień na zakup benzyn.
1.
Karty benzynowe wydaje Państwowy Zakład Ubezpieczeń przez podległe jednostki organizacyjne terenowo właściwe dla miejsca rejestracji pojazdu.
2.
Podstawą wydania karty benzynowej jest dowód rejestracyjny pojazdu i dowody opłat obowiązkowego ubezpieczenia oraz od środków transportowych (w odniesieniu do motoroweru potwierdzenia zgłoszenia do rejestru).
3.
Wydanie karty benzynowej odnotowuje się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz w wykazach wydanych kart benzynowych prowadzonych przez Państwowy Zakład Ubezpieczeń.
4.
Wydanie duplikatu karty benzynowej, która uległa utracie lub zniszczeniu na skutek zdarzeń losowych (powódź, pożar, katastrofa, napad rabunkowy, kradzież z włamaniem), może nastąpić w razie potwierdzenia tych faktów przez organ Milicji Obywatelskiej lub inny organ.
5.
Karta benzynowa jest ważna na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Ministrowie: Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Finansów oraz Komunikacji i Główny Inspektor Gospodarki Energetycznej określają szczegółowy tryb wydawania kart benzynowych.
Przewodniczący Głównego Komitetu Turystyki w porozumieniu z Ministrami Przemysłu Chemicznego i Lekkiego oraz Spraw Zagranicznych i Głównym Inspektorem Gospodarki Energetycznej ustala zasady sprzedaży talonów benzynowych dla cudzoziemców oraz dla osób korzystających z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych.
Terenowe organy administracji państwowej udzielą pomocy Państwowemu Zakładowi Ubezpieczeń w sprawnym zorganizowaniu rozprowadzenia i wydawania kart benzynowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.