Sprawozdawczość statystyczna w zakresie zatrudnienia i płac zakładów pracy gospodarki uspołecznionej.

Monitor Polski

M.P.1950.A-42.489

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1950 r.

ZARZĄDZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO PAŃSTWOWEJ KOMISJI PLANOWANIA GOSPODARCZEGO
z dnia 7 kwietnia 1950 r.
w sprawie sprawozdawczości statystycznej w zakresie zatrudnienia i płac zakładów pracy gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie §§ 7 i 12 ust. 1 uchwały Prezydium Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów z dnia 10 lutego 1950 r. o programie prac statystycznych na rok 1950 (Monitor Polski Nr A-34, poz. 397), zarządza się, co następuje:
1.
Wprowadza się obowiązek składania sprawozdań statystycznych w zakresie zatrudnienia i płac przez zakłady pracy gospodarki uspołecznionej.
2.
Zakładami pracy w rozumieniu ust. 1 są urzędy, instytucje i przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze oraz inne przedsiębiorstwa gospodarki uspołecznionej, jak również osoby prawa publicznego.
3.
W przypadkach wątpliwych, czy poszczególny zakład pracy podlega przepisom niniejszego zarządzenia, rozstrzyga Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
Sprawozdania są miesięczne, kwartalne i roczne.
1.
Sprawozdania przesyła się do Głównego Urzędu Statystycznego.
2.
Wtórniki sprawozdań przesyła się do jednostek odbiorczych, wskazanych w instrukcjach, o których mowa w § 4.
1.
Szczegółowy zakres sprawozdań i tryb ich składania regulują:
a)
instrukcje w sprawie sprawozdawczości statystycznej poszczególnych działów gospodarki uspołecznionej, a mianowicie: przemysłu, przedsiębiorstw handlu wewnętrznego, przedsiębiorstw budowlano-montażowych i rolnych gospodarstw państwowych, wydane na podstawie zarządzeń Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w sprawie sprawozdawczości wzmiankowanych wyżej działów gospodarki,
b)
instrukcje wydane na podstawie niniejszego zarządzenia przez Główny Urząd Statystyczny za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego.
2.
Instrukcje, o których mowa w ust. 1 lit. a) i b), ustalą w szczególności, które z podanych w § 2 rodzajów sprawozdań obowiązują poszczególne kategorie zakładów pracy, określą dla każdego z tych rodzajów sprawozdań szczegółowy zakres informacyj, jak również ustalą sposób i terminy sporządzania i przesyłania sprawozdań oraz jednostki odbiorcze, do których są przesyłane wtórniki sprawozdań. Instrukcje mogą przewidzieć przesyłanie sprawozdań za pośrednictwem nadrzędnych jednostek organizacyjnych zakładów pracy oraz sporządzanie i przesyłanie sprawozdań zbiorczych przez te jednostki. Do instrukcji dołączone będą formularze sprawozdań.
Obowiązek składania sprawozdań ciąży na kierowniku (zarządzie) zakładu pracy, a sprawozdań zbiorczych - na kierowniku (zarządzie) nadrzędnej jednostki organizacyjnej.
Główny Urząd Statystyczny jest uprawniony do przeprowadzania kontroli czynności sprawozdawczych zakładów pracy, w szczególności zaś do żądania od nich wyjaśnień i dokumentacji, na podstawie której zostały sporządzone sprawozdania i sprawozdania zbiorcze.
Ministrowie: Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego za zgodą Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego mogą dla poszczególnych zakładów pracy podlegających ich kierownictwu lub nadzorowi:
1)
ustanowić inne jednostki odbiorcze sprawozdań i wtórników sprawozdań, niż wymienione w § 3; § 6 nie ma wówczas zastosowania;
2)
wydać osobną instrukcję w sprawach określonych w § 4 ust. 2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 1950 r.