Rozdział 2 - Zgłoszenia do zatwierdzenia oraz zatwierdzanie osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu. - Sposób zgłaszania przez przedsiębiorstwa górnicze osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu zakładów górniczych oraz zasady i tryb zatwierdzania tych osób przez urzędy górnicze.

Monitor Polski

M.P.1964.82.388

Akt utracił moc
Wersja od: 1 grudnia 1964 r.

Rozdział  2.

Zgłoszenia do zatwierdzenia oraz zatwierdzanie osób sprawujących kierownictwo i dozór ruchu.

§  3.
1.
Przedsiębiorstwo, zobowiązane do wyznaczenia kierownika ruchu zakładu górniczego oraz osób sprawujących kierownictwo działów ruchu i dozoru ruchu, powinno osoby te zgłosić do zatwierdzenia we właściwym okręgowym urzędzie górniczym.
2.
Jeżeli na kierownika ruchu zakładu górniczego wyznaczono dyrektora (kierownika) przedsiębiorstwa, zgłoszenia tej osoby dokonuje jednostka organizacyjna, która bezpośrednio nadzoruje i kontroluje działalność przedsiębiorstwa.
§  4.
1.
Wniosek o zatwierdzenie na stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki zgłaszającej,
2)
nazwisko i imię osoby zgłaszanej,
3)
oznaczenie zakładu górniczego i stanowiska w kierownictwie lub dozorze ruchu, na które osoba zgłaszana ma być zatwierdzona,
4)
powołanie ostatniej decyzji okręgowego urzędu górniczego dotyczącej zatwierdzenia danej osoby.
2.
Do wniosku załącza się:
1)
zakres czynności ustalony dla stanowiska objętego zgłoszeniem,
2)
oświadczenie osoby zgłaszanej, stwierdzające znajomość zakładu górniczego w zakresie niezbędnym do wykonywania czynności na stanowisku określonym we wniosku; oświadczenie to powinno być potwierdzone przez kierownika ruchu zakładu górniczego, a w razie zgłoszenia na stanowisko kierownika ruchu - przez dyrektora przedsiębiorstwa lub jednostki nadrzędnej,
3)
życiorys osoby zgłaszanej.
3.
Jeżeli wniosek obejmuje zgłoszenie do zatwierdzenia osoby, która nie była dotychczas zatwierdzona na jakiekolwiek stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu - do wniosku powinny być załączone ponadto:
1)
oświadczenie osoby zgłaszanej o posiadaniu obywatelstwa polskiego,
2)
oświadczenie osoby zgłaszanej, że nie jest pozbawiona praw publicznych i obywatelskich praw honorowych, ani też zawieszona lub pozbawiona prawa wykonywania określonych czynności prawomocnym wyrokiem sądowym lub orzeczeniem komisji dyscyplinarnej,
3)
uwierzytelniony odpis dyplomu lub świadectwa stwierdzającego posiadanie przez osobę zgłaszaną kwalifikacji naukowych,
4)
dowody stwierdzające przebieg praktyki zawodowej osoby zgłaszanej, ze szczególnym podaniem okresów pracy i zajmowanych stanowisk.
4.
Jeżeli wniosek dotyczy osoby uprzednio zatwierdzonej przez inny okręgowy urząd górniczy, przedsiębiorstwo przesyła odpis wniosku do wiadomości tego urzędu; okręgowy urząd górniczy po otrzymaniu odpisu wniosku przesyła niezwłocznie akta zatwierdzenia danej osoby do okręgowego urzędu górniczego, do którego wpłynął wniosek o nowe zatwierdzenie.
§  5.
Jeżeli osoba zatwierdzona na stanowisko w kierownictwie lub dozorze ruchu przestaje pełnić funkcję w kierownictwie lub dozorze ruchu, przedsiębiorstwo obowiązane jest niezwłocznie zawiadomić o tym okręgowy urząd górniczy, podając przyczynę zaprzestania pełnienia tej funkcji.
§  6.
1.
Decyzja w sprawie zatwierdzenia określonej osoby na stanowisku w kierownictwie lub dozorze ruchu powinna być wydana w ciągu czterech tygodni od dnia złożenia wniosku, odpowiadającego wymaganiom zarządzenia.
2.
Decyzję wydaje się po zbadaniu zasadności wniosku oraz sprawdzeniu posiadania przez osobę zgłoszoną do zatwierdzenia znajomości przepisów określonych w § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia.
3.
Sprawdzenia znajomości przepisów u osób kierownictwa ruchu dokonuje zespół pod przewodnictwem dyrektora okręgowego urzędu górniczego.